ست کردن رنگ‌ها، چه در مورد ست کردن رنگ لوازم خانه باشد چه ست کردن رنگ لباس، همیشه بخشی از زندگی روزمره‌ی ما هستند و شاید بیشتر از هر زمان دیگری وقتی می‌خواهیم صبح‌ها از خانه خارج شویم، با این موضوع روبه‌رو می‌شویم. وقتی تعداد زیادی رنگ زیبا وجود دارد که می‌توانید به کمد لباس خود اضافه کنید، خودتان را به یک رنگ و طرح محدود نکنید. آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چه رنگ‌هایی بیشتر به هم می‌آیند و بهتر با هم هماهنگ می‌شوند؟ اگر در این زمینه دچار چالش هستید، در ادامه شما را با دنیای رنگ‌ها و رمز و راز هماهنگ کردن آن‌ها با هم آشنا می‌کنیم.

توجه داشته باشید که رنگ‌ها احساس دارند و می‌توانند بیان‌گر پیامی خاص باشند. پس بهتر است با توجه به محیطی که می‌خواهید به آن وارد شوید، رنگ لباس‌تان را انتخاب کنید و به پیامی که از طریق رنگ لباس‌های‌تان منتقل می‌کنید، اهمیت بدهید. مثلا پوشیدن رنگ‌های سرد می‌تواند حس صلح و آرامش را القا کند، در حالی که رنگ‌های گرم می‌تواند به جمعیت انرژی ببخشد. البته حس شما و اینکه با کدام رنگ احساس بهتری دارید هم بسیار تاثیرگذار است. در واقع رنگ ابزار قدرتمندی برای بیان واقعی خود شماست.

چگونه یک چرخه‌ی رنگ را بخوانیم؟

چرخه‌ی رنگ

کلید تسلط بر تئوری رنگ یا بهترین ترکیب رنگ، آشنایی با اصول اولیه ترکیب رنگ و درک چرخه‌ی رنگ لباس است. نمودار بالا رابطه‌ی بین رنگ‌های اصلی، ثانویه و سوم را نشان می‌دهد. رنگ‌های اصلی شامل قرمز، آبی و زرد هستند، در حالی‌که رنگ های ثانویه از ترکیب دو سایه‌ی اصلی تشکیل می‌شوند. مثل رنگ نارنجی که از ترکیب دو رنگ اصلی زرد و قرمز تشکیل می‎‌شود. در نهایت رنگ‌های سوم هم ترکیبی از رنگدانه‌های اولیه و ثانویه هستند.

این چرخه‌ با رنگ‌های اصلی شروع می‌شود و چینش رنگ‌ها به ترتیب از سرد به گرم است. در این چرخه به‌طور معمول هماهنگ‌ترین رنگ‌ها در مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند و در اصطلاح به آن‌ها رنگ‌های مکمل می‌گویند.

نحوه‌ی استفاده از چرخه‌ی رنگ برای ست کردن لباس

چرخه‌ی رنگ برای ست کردن لباس

اما شاید کنجکاو باشید که چرخه‎‌ی رنگ برای ست کردن لباس‌ها چگونه وارد عمل می‌شود؟ ترکیب آبی و نارنجی شاید کمی غیرمنتظره و غافل‌گیر کننده باشد اما این دو رنگ بیشترین تضاد را با یکدیگر ایجاد می‌کنند. در استایل زنان، قاعده‌ی پیروی از رنگ‌های مکمل شاید همیشه کارساز نباشد. مثلا زمانی‌که می‌خواهید دو رنگ سبز و قرمز را با یکدیگر ترکیب کنید، به نظر می‌رسد که برای یک مناسب خاص مثل شب یلدا یا کریسمس لباس پوشیده باشید.
ترکیب دیگری که در این چرخه می‌توانید برای ست کردن لباس‌ها از آن استفاده کنید، استفاده از رنگ‌های هماهنگ است. رنگ‌های هماهنگ، آن‌هایی هستند که در چرخه‌ی رنگ در کنار هم قرار می‌گیرند، مثل رنگ آبی و سبز کله غازی. این رنگ‌ها کنتراست پایینی دارند، اما به خوبی در کنار هم قرار می‌گیرند و ترکیب دلپذیری را ایجاد می‌کنند. با استفاده از این چرخه بی‌نهایت جفت رنگی جذاب می‌توانید ایجاد کنید. اما بیایید در ادامه به تعدادی از معروف‌ترین آن‌ها اشاره کنیم.

۱. با رنگ‌های حنثی شروع کنید

رنگ خنثی برای ست کردن لباس

رنگ‌های مشکی، قهوه‌ای، سفید، بژ و خاکستری از اصلی‌ترین رنگ‌های خنثی در کمد لباس خانم‌ها هستند و در هر فصل، هر مکان و هر موقعیتی قابل استفاده هستند. همچنین استفاده از این رنگ‌ها انتخاب خوبی برای بلوز یا پیراهن‌هایی هست که می‌خواهید زیر کت یا یک ژاکت بپوشید. رنگ‌های خنثی حتی به خوبی با رنگ‌های پیچیده‌تر مثل Chartreuse (زرد مایل به سبز) نیز به خوبی ست می‌شوند.

۲. چه رنگ‌هایی با قهوه‌ای ست می‌شوند؟

چه رنگ‌هایی با قهوه‌ای ست می‌شوند

یک ترکیب آسان و کاربردی این است که قهوه‌ای را با مشکی ترکیب کنید. اگر این دوئت برای سلیقه‌ی شما کمی تند است، آن را با رنگ سفید یا قرمز تقویت کنید و اگر کت پشمی قهوه‌ای گرم انتخاب می‌کنید، به جای آبی، بهتر است بلوز قرمز با ته رنگ زرد بپوشید. راه دیگر برای ست کردن لباس با رنگ قهوه‌ای، استفاده از طرح‌های پلنگی با رنگ‌های قهوه‌ای و مشکی است.

۳. چه رنگ هایی با آبی ست می‌شوند؟

چه رنگ هایی با آبی ست می‌شوند؟

چگونه سایه‌های مختلف آبی را با رنگ‌های مکمل هماهنگ کنیم. معروف‌ترین ترکیب برای ست کردن با رنگ آبی و سرمه‌ای، رنگ نارنجی است که بیشترین کنتراست را با این رنگ دارد. برای تاثیرگذاری بیشتر بهتر است از بلوک‌های رنگی پررنگ و یک‌دست استفاده کنید. با یک پالتوی سرمه‌ای و کیف و بوت‌هایی به رنگ نارنجی، می‌توانید استایلی امروزی و شیک داشته باشید. برای ست کردن سایر سایه‌های رنگ آبی می‌توانید از رنگ‌هایی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، استفاده کنید.

  • آبی روشن را با زرد و سایه‌های صورتی می‌توانید ترکیب کنید.
  • آبی سلطنتی با رنگ‌های تند مانند قرمز، سفید، صورتی کم رنگ و زرد عالی به نظر می‌رسد.
  • آبی پاستلی با رنگ‌های مکمل مانند سفید، خاکستری، هلویی، صورتی و آبی تیره به خوبی ترکیب می‌شود.
  • آبی آسمانی وقتی با رنگ‌های جواهری، کرم، سفید و طلایی ترکیب شود، عالی به نظر می‌رسد.

۴. چه رنگ‌هایی با سبز زیتونی به خوبی ست می‌شوند؟

زیتونی یک رنگ خنثی و همه کاره است که می‌تواند تقریبا با هر رنگی ترکیب و ست شود. صورتی‌های گرم، قهوه‌ای و آبی‌ نفتی، گزینه‌های مناسبی برای ترکیب با رنگ زیتونی هستند، اما اگر به دنیال جفت زنگی درخشان و روشن‌تری برای رنگ زیتونی هستید، سفید بهترین انتخاب است. یک بلوز سفید با یک شلوار زیتونی یکی از شیک‌ترین استایل‌هایی است که می‌توانید با این دو رنگ خلق کنید. اگر می‌خواهید لباس‌هایی که پوشیده‌اید بهتر دیده شوند، می‌توانید رنگ زرد یا خردلی را حتی به کمک چند اکسسوری به استایل‌تان اضافه کنید.

۵. چه ترکیب رنگی با رنگ‌های پاستلی بهتر ست می‌شود؟

چه ترکیب رنگی با رنگ‌های پاستلی بهتر ست می‌شود؟

یک تصور غلط از رنگ‌های پاستلی این است که آن‌ها کسل‌کننده هستند و عمر زیادی ندارند، در حالی‌که اگر ترکیب رنگ مناسبی انتخاب کنید این موضوع کاملا برعکس است. استفاده از رنگ‌های پاستلی در دنیای مینیمالیستی بسیار رایج شده، زیرا ترکیبی نرم و در عین حال زنده و شاداب را به تصویر می‌کشد. صورتی و آبی پاستلی، سایه‌های شناخته شده‌ای هستند که ترکیب آن‌ها با رنگ‌های پایه بسیار ساده است.

برای ترکیب رنگ‌های پاستلی با هم، ابتدا به اصول اولیه پای‌بند باشید و سپس با افزودن سایه‌های بیشتر و رنگ‌های ملایم ظاهر خود را ارتقا دهید. حتی اگر ظاهری دخترانه را برای استایل خود نمی‌پسندید، می‌توانید برخی از قطعات تنالیته‌ی جذاب را انتخاب کنید که استایل سنگین‌تر و خانمانه‌تری به شما می‌دهد. مثلا نیازی نیست که از ترکیب و تطبیق رنگ‌های پاستلی با رنگ‌های خنثی بترسید و برای رسیدن به تعادل کامل می‌توانید رنگ سبز یا نعناعی پاستلی را با رنگ‌های خاکستری یا کرم مخلوط کنید.

۶. چه رنگ‌هایی با صورتی ست می‌شوند؟

چه رنگ‌هایی با صورتی ست می‌شوند؟

همه‌ی سایه‌های صورتی و آبی اگر با سایه‌مکمل هم ست شوند، ترکیب جذاب و هماهنگی ایجاد می‌کنند. اگر به سایه‌های مختلف ارغوانی، رژگونه‌ای یا صورتی تند علاقه دارید، برای داشتن یک استایل جسورانه می‌توانید رنگ آبی کبالت و صورتی فوشیا که بیشتر به رنگ بنفش تمایل دارد، را انتخاب کنید. اگر هم می‌خواهید استایل شما احساس ملایم‌تری را منتقل کند، رنگ صورتی و آبی پاستلی را با هم ترکیب کنید. یک ترکیب دیگر که همیشه می‌توانید از انتخاب آن مطمئن باشید و قدیمی نخواهد شد، ترکیب یک شلوار جین آبی تیره با یک شومیز صورتی روشن است.

۷. اصول ست کردن رنگ بنفش برای لباس

اصول ست کردن رنگ بنفش برای لباس

آیا لباسی به رنگ بنفش دارید و نمی‌دانید چه رنگی با آن ترکیب جذاب‌تری ایجاد می‌کند؟ یک انتخاب مطمئن که استایل شما را جذاب می‌کند، ترکیب رنگ بنفش اسطوخودوسی با رنگ طوسی روشن است و برای اینکه ظاهر متفاوت و شیک‌تری داشته باشید، زیورآلات نقره‌ای را به استایل‌تان اضافه کنید. اما اگر می‌خواهید از رنگ‌های درخشان‌تری استفاده کنید، می‌توانید به سراغ رنگ‌های تیره‌تر مثل بنفش انگوری و زغالی بروید یا اگر لباسی به رنگ بنفش روشن دارید، برای ایجاد تعادل بیشتر آن را با خاکستری تیره ست کنید.

۸. ست کردن لباس‌های قرمز با صورتی فوشیا

ست کردن لباس‌های قرمز با صورتی فوشیا

اگر در کمدتان لباسی به رنگ صورتی فوشیا دارید، می‌توانید ترکیبی جسورانه با تطبیق رنگ قرمز و صورتی فوشیا ایجاد کنید که هر نگاهی را به خود جذب می‌کند. البته این نکته را فراموش نکنید که با توجه به اینکه این ترکیب رنگ به قدر کافی جسورانه است، در استفاده از اکسسوری زیاده‌روی نکنید و ترجیحا کیف و کفش‌هایی که رنگ خنثی دارند را انتخاب کنید.

۹. راهنمای ست کردن رنگ لباس با شرابی

شرابی یا همان قرمز برگندی به رنگ خنثی برای فصل پاییز و زمستان تبدیل شده است. بنابراین بهتر است برای غلبه بر خنثی بودن حس رنگ و فصل، آن را با رنگی متفاوت بپوشید. یکی از بهترین رنگ‌هایی که برای این منظور می‌توانید انتخاب کنید، رنگ کالباسی یا صورتی چرک است.

رنگ کالباسی که اصطلاحا به آن رژگونه‌ای می‌گویند، با توجه به اینکه با رنگ شرابی از یک خانواده هستند، ترکیب هماهنگ و منحصربه‌فردی را ایجاد می‌کند. این رنگ با لطافتی که دارد ممکن است کمی حس بهاری داشته باشد اما با رنگ شرابی استایل متفاوت و ترکیب پیچیده‌ای به‌وجود می‌آورد. یکی از جذاب‌ترین استایل‌هایی که می‌‌توانید با این دو رنگ داشته باشید، انتخاب یک دامن چرمی شرابی با یک بلوز بافت رژگونه‌ای است.

۱۰. ست کردن رنگ لباس با آبی و سبز آبی

حالا وقت آن رسیده که بفهمیم چه رنگ‌هایی با سبز آبی به خوبی ست می‌شوند. کافی است یک نگاه به طبیعت بکنید و ببینید که در خیلی جاها، جایی که درخت و آسمان را در چشم‌انداز روبه‌رویمان می‌بینیم، رنگ سبز و آبی در کنار هم قرار دارند؛ بنابراین جای تعجب نیست که یکی از پرطرفدارترین ترکیب‌هایی که برای پوشیدن در کنار لباس‌های آبی انتخاب می‌شود، رنگ سبز آبی یا سبز کله غازی است.

۱۱. ست کردن لباس با رنگ‌های متالیک و سبز زمردی

ست کردن لباس‌های قرمز با صورتی فوشیا

استفاده از رنگ سبز زمردی اکثرا برای مهمانی‌های شب و کسانی‌که عادت به داشتن استایل رسمی دارند، مناسب است. خانم‌هایی که بیشتر وقت خود را با ظاهری رسمی می‌گذرانند هرگز نباید رنگ زمردی را کنار بگذارند. اما توجه داشته باشید که برای محیط‌های کاری هم پوشیدن رنگ زمردی به تنهایی کمی تیز و خشن است و بهتر است برای ایجاد تعادل از یک نقطه رنگ روشن و آرایش ملایم استفاده کنید. اما اگر برای یک دورهمی یا دیدار با دوستان‌تان آماده می‌شوید، باید بدانید که زمرد به خوبی با سایه‌های نارنجی و قهوه‌ای و رنگ‌های متالیک مثل برنزی و مسی هماهنگ می‌شود و انتخاب رنگ مسی در کنار سبز زمردی ترکیبی زنده و شاداب می‌سازد.

به‌طور کلی استفاده از این دو رنگ برای شرکت در مراسم‌های خاصی همچون رفتن به یک کنسرت یا نمایش تئاتر، مهمانی شام یا شرکت در مراسم افتتاحیه یا اختتامیه مناسب است. حتی اگر به یک جشن عروسی دعوت شده‌اید با توجه به ترکیب رسمی که این دو رنگ با هم ایجاد می‌کنند، می‌توانید با انتخاب پارچه‌های سنگینی مثل ساتن یا مخمل به رنگ سبز زمردی و استفاده از اکسسوری‌هایی به رنگ مسی خودتان را برای یک شب خاطره‌انگیز آماده کنید. البته این هم به خاطر داشته باشید که علاوه بر سایه‌های نارنجی، رنگ سبز زمردی در ترکیب با رنگ‌های دیگری هم‌چون زرد و بنفش یا صورتی فوشیا هم عالی به نظر می‌رسد.

۱۲. نحوه‌ی ست کردن لباس با رنگ‌های هم‌خانواده

نحوه ست کردن رنگ های هم خانواده

لباس‌های تک رنگ می‌توانند کاملا شیک یا ساده و خسته‌کننده به نظر برسند. همه چیز به نحوه‌ی چیدمان شما و اینکه چگونه رنگ‌های هم‌خانواده را در کنار هم به کار می‌برید، بستگی دارد. یک روش بسیار کارآمد برای داشتن یک استایل شیک، بازی با سایه‌های هم‌رنگ است. مثلا اگر رنگ خاکستری را برای استایل‌تان انتخاب کرده‌اید، بهتر است رنگ‌ لباس‌ها به تدریج از خاکستری کم‌رنگ به سمت خاکستری پررنگ و زغالی برود. این ترفند هم حس آرامش را در استایل شما القا می‌کند و در عین حال ظاهری بی‌نهایت شیک به شما می‌بخشد.

حالا که تا حدودی با ترکیب و ست کردن رنگ‌ آشنا شدید، برای پوشیدن لباس این ترفندها را امتحان کنید. بعد از انجام این کارهای کوچک، ناگهان متوجه تغییرات بزرگ در استایل و ظاهر خود می‌شوید و مطمئنا از نتیجه شگفت‌زده می‌شوید.

منبع: Stitchfix