https://modanews.ir

مدانیوز | جستجوگر هوشمند خبر استخدام و کاریابیراهنمای پیدا کردن کار در دوران کرونا
شناسه خبر :5950
منبع خبر :
یکشنبه, ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
139 بازدید

درست زمانی که تصور می‌کردید دیگر در انجام مصاحبه‌های شغلی ماهر شده‌اید و تجربه کافی را به دست آورده‌اید، دنیا زیر و رو شد. مصاحبه کردن (نه مصاحبه خوب و موفقیت‌آمیز) به خودی خود در شرایط عادی کار سخت و طاقت‌فرسایی است. خب، حال سوال این است که در دوران شیوع کرونا چطور می‌توان فرآیند […]


درست زمانی که تصور می‌کردید دیگر در انجام مصاحبه‌های شغلی ماهر شده‌اید و تجربه کافی را به دست آورده‌اید، دنیا زیر و رو شد. مصاحبه کردن (نه مصاحبه خوب و موفقیت‌آمیز) به خودی خود در شرایط عادی کار سخت و طاقت‌فرسایی است. خب، حال سوال این است که در دوران شیوع کرونا چطور می‌توان فرآیند پیدا کردن کار و مصاحبه را به‌خوبی انجام داد؟

خب، پاسخ ساده است. در واقع، پاسخ این پرسش دلیلی است که نیاکان ما در این جهان دوام آورده‌اند: باید خودمان را با شرایط تطبیق دهیم!

این وفق دادن با شرایط دقیقاً کاری است که کارفرمایان و متخصصان منابع انسانی در حال انجام آن هستند و امیدوارند که شما هم مشغول انجام آن باشید. همانطور که زمینِ زیر پای ما می‌لرزد، شرکت‌ها و سازمان‌ها در حال تطبیق دادن فرآیند استخدام و مصاحبه خود با شرایط روز هستند. این اقدام به این معنی است که فرآیند استخدام شرکت‌ها برای مدتی طولانی به شکلی دیگر انجام خواهد شد.

خب، برای پیدا کردن کار در دوران کرونا و وفق دادن خودتان با شرایط بد نیست که نکات زیر را مطالعه کنید. دانستن این نکات فشار ناشی از این دوران و پذیرفتن شرایط جدید را برایتان راحت خواهد کرد.

در دوران کرونا فرآیندهای استخدام تماماً مجازی خواهد بود

این روز‌ها می‌توان انتظار داشت که بیشتر فرآیندهای مصاحبه به شکل مجازی و آنلاین صورت بگیرد. با این حال، نکته اینجاست که در صورتی که طی این مدت در مجموعه‌ای استخدام شوید، تجربه Onboarding و پیوستن به شرکت نیز به صورت مجازی خواهد بود.

درست است که این نوع استخدام ایده‌آل نیست، اما همین روند مجازی‌سازی مزایایی را هم به همراه دارد. درحالیکه ما تعامل رو در رو و انسانی را از دست می‌دهیم، اما نسبت به شرایط انعطاف‌پذیر خواهیم شد و همچنین، از اتلاف وقت جلوگیری خواهد شد.

به جای آنکه یک اتاق کنفرانس رزرو شود و از کارجویان خواسته شود که برای مصاحبه از خانه به محل کار بیایند، هر شخصی در خانه و پشت کامپیوتر خود می‌نشیند. این انعطاف‌پذیری و جلوگیری از اتلاف وقت برای شرکت‌ها و سازمان‌ها بسیار مهم است.

با همه این اوصاف، باید خودتان را برای همان الگوی مصاحبه قدیمی آماده کنید زیرا مسئولان استخدامی معمولاً از فرایندها و ترفندهایی استفاده می‌کنند که جواب می‌دهد؛ حال این بار به شکل مجازی.

چگونه خودمان را با این شرایط تطبیق دهیم؟

 • برای مصاحبه آنلاین در ابزارها و مدیوم‌های مختلف آماده باشید. اگر قرار است مصاحبه تلفنی انجام دهید، مطمئن شوید که نکات لازم برای انجام آن را رعایت می‌کنید. اگر قرار است مصاحبه ویدیویی داشته باشید، مطمئن شوید که دوربین، هدفون و میکروفون‌تان به خوبی کار می‌کنند و تصویر پس زمینه‌تان حواس کسی را پرت نمی‌کند.
 • یادتان باشد فارغ از همه چیز، این در نهایت یک مصاحبه است. مصاحبه ویدیویی نیز مانند مصاحبه‌های سنتی است و شما به عنوان مصاحبه‌شونده باید کمی زودتر آماده باشید. به مصاحبه‎کننده بگویید چرا دوست دارید برای آن مجموعه کار کنید و چرا انتخاب این موقعیت شغلی برای آینده شغلی شما انتخاب درستی محسوب می‌شود. همچنین، به خاطر داشته باشید که برای مصاحبه آنلاین هم باید پوشش درست و حرفه‌ای داشته باشید. مطمئناً هیچ‌کسی دوست ندارد فردی که با زیرپیراهن و پیژامه راه‌راه در مصاحبه ویدیویی شرکت می‌کند، استخدام کند! در ادامه، این آمادگی را داشته باشید تا از تجارب کاری‌تان تعریف کرده و آنچه که می‌توانید به تیم اضافه کنید را بیان کنید. در آخر هم مانند هر مصاحبه شغلی دیگری سوال بپرسید.
 • در طول مصاحبه ویدیویی یادتان باشد که همه ما انسان هستیم. بنابراین این امکان وجود دارد که در طول مصاحبه همسر یا هم‌خانه ما به درون قاب دوربین بیاید، فرزندان‌مان گریه کنند، حیوانات خانگی‌مان سروصدا کنند، صدای بلندگوی خریدار آهن‌آلات و شیرآلات از پنجره به داخل بیاید و … . بنابراین بهتر است در اینطور مواقع، از قبل برنامه‌ریزی کنید و مکان مناسبی را برای مصاحبه انتخاب کنید. با این حال، اگر هر یک از موارد بالا اتفاق افتاد، نباید خجالت بکشید زیرا مصاحبه‌کنندگان نیز شرایط مشابهی را تجربه می‌کنند.

آخرین فرصت‌های شغلی در ایران تلنت

ممکن است تعداد جلسات مصاحبه بیشتر شود

بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها برای پر کردن خلاء ارتباط حضوری، چندین مرحله به فرآیند استخدام و مصاحبه اضافه کرده‌اند. از آنجایی که امکان گفت‌وگوی حضوری وجود ندارد، بسیاری از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند چند جلسه مصاحبه با کارجویان برگزار کنند تا شناخت بهتری از آن‌ها به دست آورند.

بنابراین، اگر در این دوران مسئول استخدامی از شما خواست که در یک جلسه مصاحبه دیگر هم شرکت کنید، نا امید نشوید. احتمالاً در این جلسه می‌خواهد بیشتر با شما آشنا شود. قطعاً شما هم هرچه اطلاعات بیشتری از کارفرما، مدیر و همکاران‌تان به دست آورید، بهتر می‌توانید برای خودتان تصمیم بگیرید.

چگونه خودمان را با این شرایط وفق دهیم؟

درباره فرآیند استخدام و مصاحبه سوال کنید. پیدا کردن کار در دوران کرونا دشواری‌های خود را دارد، اما به این معنی نیست که باید در بی‌خبری و ناآگاهی باقی ماند. داشتن اطلاعات بیشتر از فرآیند استخدام تعیین کننده انتظارات شما از فرایند مصاحبه و استخدام خواهد بود. بنابراین، زمانی که در پایان مصاحبه، مسئول استخدام از شما می‌پرسد آیا پرسشی دارید، یادتان باشد که سوالات زیر را از او بپرسید:

 • فرآیند استخدام شما دقیقاً به چه شکل است؟
 • در صورت مثبت بودن نتیجه مصاحبه، مرحله بعدی دقیقاً چیست؟
 • من برای دریافت نتیجه باید چه مدت منتظر بمانم؟

داشتن مهارت‌های ارتباطی، بیشتر از همیشه اهمیت دارد

در میان این همه حدس و گمان و عدم قطعیت، برخی مهارت‌های خاص جایگاه ویژه‌ای را در فهرست کارفرمایان به دست آورده‌اند. هم‌اکنون بیشتر کارفرمایان به دنبال افراد باانگیزه‌ای هستند که بتوانند به راحتی به صورت دیجیتالی با دیگران در ارتباط باشند. این‌‌ها ویژگی‌هایی است که از این پس در فهرست استخدام کارفرمایان قرار خواهد گرفت.

در واقع، مصاحبه ویدیویی به نوعی یک نوع آزمون حساب می‌شود. آزمونی که می‌خواهد بداند این فرد چگونه به تماس‌ها جواب می‌دهد؟ چگونه سایر مشارکت‌کنندگان در یک کنفرانس را درگیر موضوع نگه می‌دارد؟ آیا از ابزارهای ارتباطی جدید مانند تخته وایت‌برد آنلاین برای تفهیم بهتر نکاتی که مدنظر دارد استفاده می‌کند؟

چگونه خودمان را با این شرایط تطبیق دهیم؟

 • در طول مصاحبه بر روی مهارت‌های ارتباطی قوی خود تاکید کنید. شما حتی می‌توانید با بیان یک داستان موفقیت یا تعریف یکی از تجربیات گذشته خود از دورکاری این مهارت را به کارفرما نشان دهید. اما این حس پویایی و داشتن مهارت ارتباطی قوی می‌تواند در طول مصاحبه هم نمایان شود و هم پس از آن و از طریق ارسال ایمیل پیگیری یا پاسخ دادن به موقع به ایمیل‌ها برای کارفرما برجسته شود.
 • نشان دهید که می‌خواهید عضوی از تیم باشید. پایتان را فراتر گذاشته و از مسئولان تیم بپرسید که که سبک مدیریتی آن‌ها به چه شکل است، از فردی که تازه استخدام شده چه توقعی دارند و فرهنگ سازمانی‌شان به چه شکل است. مطرح کردن این پرسش‌ها به مسئولان استخدام نشان می‌دهد که شما به کارتان اهمیت می‌دهید.
 • اگر فرد برونگرایی و هستید و اصلاً در این طور مواقع احساس ناراحتی نمی‌کنید، بد نیست کمی هم درباره مهارت‌هایتان خودنمایی کنید. برای مثال اگر در نرم‌افزار اکسل مهارت بالایی دارید، سعی کنید در طول مصاحبه فایل اکسل مورد علاقه‌تان را به آن‌ها نشان دهید و در حین توضیح، مهارت خود را به نمایش بگذارید. پیدا کردن چنین راه‌های ساده و خلاقی برای نمایش مهارت‌ها می‌تواند کارفرمایان را تحت تاثیر بگذارد.

مصاحبه‌کنندگان می‌خواهند بدانند که شما چگونه چالش‌ها را مدیریت می‌کنید؟

علاوه بر نمایش مهارت‌ها و نقاط قوت در طول مصاحبه، شما باید برای توضیح و شرح استراتژی‌هایتان در دوران بحران هم آماده باشید.

بیان چنین استراتژی‌هایی در طول مصاحبه برای کارفرما اهمیت فراوانی دارد. مثبت بودن و انعطاف‌پذیری در این شرایط بسیار مهم داست. کارفرمایان و مسئولان استخدام کنجکاوند تا اطلاعات بیشتری از شما و تجربیات کاری‌تان به دست آورند و بدانند که این تجربیات در آینده برایشان کارگشا خواهد بود.

چگونه خودمان را با این شرایط وفق دهیم؟

 • برای در میان‌گذاشتن تجربیات خود از مدیریت یک چالش یا موقعیت پر اضطراب آماده باشید. سعی کنید روند فکری خود و تصمیماتی که در این شرایط اتخاذ کردید را برای مصاحبه‌کننده شرح دهید. این سوالات، سوالات رایج مصاحبه شغلی هستند و شما می‌توانید به راحتی با استفاده از متد مصاحبه STAR به آن‌ها پاسخ دهید.

جدیدترین فرصت های شغلی را در ایران تلنت مشاهده کنید

این امکان وجود دارد که کارها راحت پیش نرود

برای بسیاری از شرکت‌ها، فرآیند استخدام به شکل از راه دور، فرآیند جدیدی است و آن‌ها تجربه‌ای در این زمینه ندارند. به این معنی که شرکت‌ها تلاش‌شان را می‌کنند تا کارها در همان مرحله پیش برود و برنامه دقیقی در این زمینه ندارند. البته باید گفت که برای کارجویان هم این موقعیت عجیب است و آن‌ها نیز به ندرت تجربه مصاحبه این چنینی دارند. بهترین راهکار این است که طرفین در طول فرایند با یکدیگر روراست و صادق باشند. باید بدانید که اگر تا به حال تجربه مصاحبه و استخدام ریموت را نداشته‌اید، هیچ اشکالی ندارد. اگر بیش از حد در این زمینه سوال دارید، نیازی به شرمساری نیست. اگر در حین مصاحبه، کودکتان صدایتان می‌کند، کاملاً طبیعی است و نیازی نیست از این بابت عصبانی شوید. هم‌اکنون همه‌چیز متفاوت است و همه ما در تلاشیم تا کارها را به سرانجام برسانیم.

باید یادمان باشد که شرایط، شرایط جدیدی است و هیچ‌یک از ما تجربه کار در چنین وضعی را نداشته‌ایم. به همین دلیل، درباره همه چیز نمی‌توانیم قاطع باشیم. بنابراین باید هر آنچه در توان دارید را به کار بگیرید تا بیش از گذشته انعطاف‌پذیر، صبور، پویا و در ارتباط باشید.

چگونه خودمان را با این شرایط تطبیق دهیم؟

 • صبور باشید. ممکن است برنامه‌ها به صورت مداوم تغییر کنند. فرآیندها ممکن است شروع، متوقف و دوباره شروع شوند. بنابراین باید شرایط را بپذیرید و خودتان را با آن وفق دهید. اگر تصور می‌کنید شرکتی شما را سرگردان نگه داشته است، ایرادی ندارد که از فرآیند استخدام بیرون بیایید. تلاش کنید بیش از هر زمانی ارتباط خود را حفظ کنید. زمان‌هایی که در دسترس هستید را به آن‌ها اطلاع دهید. اگر اوضاع‌تان فرق کرده است با مسئول استخدام صحبت کنید. و اگر سوالی برایتان بی‌پاسخ مانده از مطرح کردن آن نترسید.

مصاحبه رابطه‌ای دو طرفه است!

تمام هدف از فرآیند مصاحبه پیدا کردن مناسب‌ترین موقعیت برای افراد است (که شامل شما هم می‌شود). این هدف، در دوران کرونا هم همچنان پابرجاست. بنابراین، همانطور که با کارفرمایی آشنا می‌شوید، نه تنها باید با خودتان فکر کنید که چگونه او را تحت تاثیر قرار دهید، بلکه باید بفهمید که آیا شرایطی که او به شما پیشنهاد می‌دهد، با اهدافتان همسو است یا خیر. چرا که در آینده‌ای نه چندان دور باید درباره ترجیحات‌تان با این کارفرما صحبت کنید.

چگونه خودمان را با این شرایط وفق دهیم؟

 • خواسته‌ها و نیازهایتان را بشناسید. همه‌چیز ممکن است در چند ماه آینده دوباره تغییر کند، بنابراین شما باید بدانید که در آینده به چه چیزهایی نیاز دارید و چه چیزهایی برایتان مناسب است. آیا می‌خواهید برای همیشه دورکار باشید یا ترجیح می‌دهید تا به سرعت به محل کار برگردید؟ آیا با جلسات صبحگاهی موافق هستید یا ترجیح می‌دهید که جلسات را در زمان دیرتری برگزار کنید؟
 • در زمان درست صحبت کنید. هر ترجیحات شغلی که دارید، باید مطمئن شوید که بهترین مکان برای به دست آوردنشان را پیدا می‌کنید. مطمئناً قرار نیست که در همان روز اول فهرستی از درخواست‌هایتان را به کارفرما تحویل دهید، اما همان که بدانید در آینده چنین فرصت‌هایی در اختیار شما قرار خواهد گرفت، به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر کارفرمایتان را انتخاب کنید. پرسیدن سوالاتی درباره شیوه مدیریت تیم، انتظاراتی که از شما می‌رود و مزایای کار کردن در شرکت‌ها به شما کمک می‌کند تا در این شرایط بحرانی کرونا، راحت‌تر به شغل ایده‌آل (یا نزدیک به ایده‌آل‌تان) برسید.

بحران شیوع ویروس کرونا، همه جوانب زندگی ما را دست‌خوش تغییر کرده است. و نیازی نیست در چنین شرایط بحرانی، تظاهر کنیم که همه چیز درست است. با این حال، خبر خوب این است که برخی چیزها مانند مصاحبه شغلی را می‌توانید مدیریت کنید.

همانطور که مدیران منابع استخدام تمام تلاش خود را می‌کنند تا انعطاف بیشتری به خرج دهند، شما هم می‌توانید مهارت‌هایتان را با این نوع کار کردن تطبیق دهید. زمان بیشتری را صرف تحقیق درباره شرکت‌ها کنید و پیش از انجام مصاحبه کمی تمرین کنید. شاید برخی چیزها تغییر کرده باشد، اما با کمی آمادگی و خلاقیت می‌توانید باز هم در جلسات مصاحبه بدرخشید.

امیدواریم که این راهنمای پیدا کردن کار در دوران کرونا برایتان مفید بوده باشد. جهت مشاهده آخرین فرصت‌های شغلی به وب‌سایت ایران تلنت مراجعه نمایید. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید، خوشحال می‌شویم آن را با ما در میان بگذارید.

برچسب ها:
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:
قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت < <دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.