کت و شلوار کلاسیک‌ترین استایل مردانه است که با توجه به اینکه یک ترکیب قدیمی و رسمی است همیشه در تمام دوره‌ها و بین همه‌ی سنین طرفداران خود را دارد. پیراهن، کراوات و کت و شلوار مطمئنا چیز جدیدی نیستند، اما آشنایی با اصول ست کردن کت و شلوار و انتخاب کفش، کراوات و پیراهن مناسب کمک می‌کند همیشه یک استایل مرتب و چشم‌نواز داشته باشید. با انتخاب رنگ‌های مناسب، هر لباسی می‌تواند شیک‌تر، امروزی‌تر و هماهنگ‌تر به نظر برسد. بنابراین فرقی نمی‌کند که برای محل کار یا یک مراسم رسمی لباس بپوشید، رنگ همیشه فاکتور مهمی است که باید در انتخاب و نحوه‌ی استفاده از آن دقت کنید. ما در این راهنما به شما خواهیم گفت که چگونه یک پیراهن و کراوات مناسب برای کت و شلوار خود انتخاب کنید. بعد از آشنایی با این اصول متوجه خواهید شد که اگر ترکیب مناسبی انتخاب کنید، کت و شلوار را می‌توانید در بسیاری از موقعیت‌های غیررسمی هم بپوشید و مثل یک لباس اسپرت با آن احساس خوب و راحتی داشته باشید.

قوانین ست کردن رنگ‌ها برای کت و شلوار

قوانین ست کردن رنگ‌ها برای کت و شلوار

با انتخاب رنگ‌های سنتی، با توجه به اینکه این رنگ‌ها در گذشته امتحان خود را به خوبی پس داده‌اند، هرگز دچار اشتباه و مشکل نمی‌شوید و خیال‌تان می‌تواند از داشتن یک استایل استاندارد راحت باشد. پس بهتر است که قبل از هر چیز برای کمد لباس‌تان یک جفت پیراهن آبی روشن و سفید، کراوات قرمز و صورتی و یک دست کت و شلوار سرمه‌ای تهیه کنید.

در قانون کلی، کراوات شما باید تیره‌تر از پیراهن باشد. سپس بر همین اساس و با توجه به رنگ کت و شلوار می‌توانید برای انتخاب رنگ مثل رنگ های هم‌خانواده، مکمل یا متضاد در چرخه‌ی رنگ تصمیم بگیرید. برای مثال، برای کت و شلوارهای سرمه‌ای، انتخاب پیراهن آبی کم‌رنگ و آبی تیره، ترکیب بسیار خوبی است. سرمه‌ای، سفید و قرمز نیز یک گزینه عالی دیگر هستند. ست کردن پیراهن و کراوات با کت و شلوار ممکن است در ابتدا کار دشواری به نظر بیاید، اما هرچه بیشتر آزمایش کنید، تصمیم گیری در مورد ترکیب رنگ آسان‌تر خواهد شد.

کاربرد چرخه‌ی رنگ برای ست کردن پیراهن و کراوات با کت و شلوار

چرخه‌ی رنگ برای ست کردن با کت و شلوار

استفاده از چرخه‌ی رنگ برای ست کردن کراوات با پیراهن مفید است و به شما امکان می‌دهد رنگ‌های مکمل، متضاد و هم‌خانواده را شناسایی کنید. البته توجه داشته باشید، اگرچه چرخه‌ی رنگ می‌تواند به عنوان یک راهنمای تقریبی برای ست کردن پیراهن و کراوات مورد استفاده قرار بگیرد اما انجام این کار در تئوری یک چیز و در عمل چیز دیگری است. پس با وجود اینکه چرخه‌ی رنگ راهنمای خوبی است و انتخاب را تا حد زیادی راحت می‌کند، اما نباید آن را به عنوان تنها مرجع ممکن در نظر بگیرید.

گاهی اوقات تجربه‌ای که شما در نتیجه‌ی بارها خرید پیراهن و کراوات و ترکیب آن‌ها با هم کسب کرده‌اید، می‌تواند مرجع دقیق‌تری محسوب شود. در واقع بهترین انتخاب برای ست کردن پیراهن و کراوات با کت و شلوار در نتیجه‌ از تجربه حاصل می‌شود.

راهنمای استفاده از چرخه‌ی رنگ برای ست کردن پیراهن و کراوات

چرخه‌ی رنگ برای ست کردن پیراهن و کراوات

رنگ‌هایی که در چرخه‌ی رنگ در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، رنگ‌های هم‌خانواده را تشکیل می‌دهند. رنگ‌هایی که در این چرخه در مقابل یکدیگر قرار دارند، رنگ‌های مکمل هستند و در نهایت رنگ‌هایی که با سه واحد فاصله از هم قرار دارند، رنگ‌های متضاد به حساب می‌آیند.

برای ست کردن کراوات با پیراهن، رنگ‌های مشابه می‌توانند انتخاب خوبی باشند اما باید دقت کنید که تمایز کافی بین سایه‌های پیراهن و کراوات شما وجود داشته باشد. ترفند مناسب برای ست کردن پیراهن و کراوات از یک خانواده‌ی رنگی این است که دو سایه‌ی رنگی مختلف را انتخاب کنید. برای این کار معمولا بهتر است که کراوات تیره‌تر از پیراهن باشد. بنابراین هنگامی‌که از یک خانواده‌ی رنگی در چرخه‌ی رنگ استفاده می‌کنید، رنگ‌های تیره‌تر را برای کراوات و رنگ‌های عمیق‌تر را برای پیراهن انتخاب کنید. برای مثال یک پیراهن آبی پودری و یک کراوات سرمه‌ای انتخاب کنید. رنگ‌های سرمه‌ای و رنگ‌های آبی روشن به دلیل اختلاف سایه‌ای که دارند، ترکیب خوبی را ایجاد می‌کنند.

اما اگر می‌خواهید در انتخاب کراوات و پیراهن از رنگ‌های مکمل استفاده کنید، باید دقت بیشتری داشته باشید، چون ترکیب این رنگ‌ها معمولا دشوارتر است. در ترکیب رنگ‌های مکمل برای ست کردن کراوات و پیراهن با کت و شلوار توصیه می‌شود که خیلی به دنبال رنگ‌های پررنگ نروید، چون معمولا ظاهر تند و زننده‌ای ایجاد می‌کنند. به‌طوز کلی استفاده از رنگ‌های متضاد برای ست کردن کت و شلوار به نسبت رنگ‌های مکمل انتخاب بهتری است. این رنگ‌ها معمولا راحت‌تر در کنار یگدیگر قرار می‌گیرند و احساس بهتری هم در شما هم در بیننده ایجاد می‌کنند. بهترین مثال برای ست کردن کراوات و پیراهن با استفاده از رنگ‌های متضاد، ترکیب دو رنگ آبی و قرمز است.

قوانین ست کردن کت و شلوار با پیراهن سفید

قوانین ست کردن کت و شلوار با پیراهن سفید

لحن اصلی پیراهن سفید بر تمیزی، رسمی و کلاسیک بودن است. پیراهن سفید با توجه به اینکه با همه‌ی رنگ‌ها خاصیت تطبیق‌پذیری دارد و تقریبا با هر رنگی ست می‌شود، پرطرفدارترین پیراهن در بین آقایان است. بنابراین با انتخاب پیراهن سفید آزادی زیادی در ست کردن آن‌ها با کراوات و کت و شلوا خواهید داشت. زمانی‌که یک پیراهن سفید می‌پوشید دیگر مهم نیست که یک کراوات ساده انتخاب کرده‌اید یا کروات انتخابی شما راه راه و طرح‌دار است. پیراهن سفید با همه‌ی این انتخاب‌ها، استایل خوبی را به نمایش می‌گذارد. پس اگر زمان کمی برای آماده شدن دارید و باید سریع خودتان را به یک قرار کاری برسانید یا به‌طور ناگهانی به یک مهمانی دعوت شدید و فرصت زیادی برای فکر کردن به انتخاب لباس ندارید، پیراهن سفید بهترین گزینه است.

ست کردن پیراهن سفید با کت و شلوار مشکی

یک ترکیب کلاسیک و ماندگار برای پوشیدن کت و شلوار، ترکیب پیراهن سفید با کت و شلوار مشکی است. ماندگاری و محبوب بودن این ترکیب با توجه به اینکه سفید و مشکی دو رنگ خنثی و از سایه‌های پایه هستند که با هر رنگ دیگری به خوبی ترکیب می‌شوند، موضوعی کاملا منطقی است.

ست کردن پیراهن سفید با کت و شلوار خاکستری

ست کردن پیراهن سفید با کت و شلوار خاکستری، ترکیب خنثی‌تری را ایجاد می‌کند. حتما برای گرم کردن چنین پالتی، از خطوط رنگی و یک کراوات زرد یا صورتی استفاده کنید. همچنین اگر می‌خواهید استایل رسمی‌تری داشته باشید، کت و شلوار خاکستری با پیراهن سفید را می توان با رنگ‌های گرم‌تر و کلاسیک‌تری مثل قرمز ست کنید. انتخاب کراوات قرمز بورگاندی کلاسیک مثل شرابی و زرشکی، استایلی جذاب را به وجود می‌آورد و القا کننده‌ی احساس قدرت به بیننده است.

ست کردن پیراهن سفید با کت و شلوار سرمه‌ای

این موضوع کاملا ثابت شده که رنگ سفید و سرمه‌ای، ترکیب رنگی جذابی برای مردان مدرن است، به خصوص اگر پوشیدن کت و شلوار را برای رفتن به محیط کار انتخاب می‌کنید. برای ست کردن کراوات با پیراهن سفید و کت و شلوار سرمه‌ای، سراغ کراوات‌های بافتنی با رنگ‌های یک‌دست مانند قرمز گیلاسی و سبز چمنی بروید. درخشندگی این رنگ‌ها با تمیزی رنگی سفید و صلابت رنگ سرمه‌ای، استایل شما را کامل و بی‌نقص می‌کند.

پیراهن سفید و کت و شلوار کرم

برای کت و شلوارهای کرم و رنگ‌های هم‌خانواده‌ی آن، انتخاب رنگ آبی روشن برای پیراهن یا ترکیب کراوات آبی لاجوردی در الگوهای مختلفی همچون راه راه‌‌های افقی با پیراهن سفید بهترین گزینه است. سایه‌های مختلف آبی گرمای کت و شلوار کرم را تعدیل می‌کند. رنگ‌های آبی گرمای رنگ کرم را می‌گیرد و همچنین انتخاب یک پیراهن سفید ساده، به درخشندگی استایل شما کمک می‌کند.

قوانین ست کردن کت و شلوار با پیراهن آبی

قوانین ست کردن کت و شلوار با پیراهن آبی

رنگ آبی یکی از بهترین سایه‌هایی است که می‌توانید برای پوشیدن با کت و شلوار همیشه روی آن حساب کنید. داشتن یک پیراهن آبی از ضروریات هر کمد لباس مردانه است و هنگام انتخاب پیراهن نباید آن را فراموش کنید. با انتخاب رنگ آبی کمی از استایل کلاسیکی که با پیراهن سفید داشتید می‌توانید فاصله بگیرید. اما همچنان این رنگ هم محافظه‌کارانه و رسمی است.

همچنین انتخاب پیراهن آبی برای داشتن پوست برنزه‌تر و گرم کردن لباس‌های شما انتخابی بسیار عالی است. در بین سایه‌های آبی، رنگ آبی پودری یا همان آبی کم‌رنگ، بهترین گزینه‌ای است که می‌توانید آن را با رنگ‌های مختلف کت و شلوار و کراوات ست کنید و تقریبا با هر طرح و بافتی به خوبی ترکیب می‌شود. یک مزیت دیگر پیراهن آبی این است که تقریبا با هر طیف رنگ پوست و مویی هماهنگ است.

اگر پیراهن آبی را برای محل کار می‌پوشید، آن را با کراوات‌هایی از خانواده‌رنگی یکسان، مثل سرمه‌ای ست کنید تا ظاهری محکم و رسمی داشته باشید. همچنین می‌توانید به سراغ کراوات‌های طرح‌دار تیره بروید یا کراوات‌های ابریشمی سرمه‌ای تیره و رنگ‌های سبز تیره‌ را برای استایل اداری انتخاب کنید.

ترکیب پیراهن آبی با کت و شلوار طوسی

برای ست کردن پیراهن آبی با کت و شلوار طوسی باید بین رنگ پیراهن و کت و شلوار تمایز قائل شوید. بهترین کار برای ست کردن پیراهن آبی با کت و شلوار طوسی انتخاب یک کراوات به رنگ سرمه‌ای است. این رنگ اگرچه همچنان از خانواده رنگ آبی است، اما با توجه به اینکه سرمه‌ای و آبی کم‌رنگ در دو سر طیف رنگ آبی قرار دارند، به خوبی از هم متمایز می‌شوند.

اگر می‌خواهید استایل شما درخشندگی بیشتری داشته باشید، می‌توانید کراواتی از جنس ابریشم انتخاب کنید. رنگ‌های دیگری که می‌توانید برای ست کردن پیراهن آبی با کت و شلوار طوسی از آن استفاده کنید، انتخابب کراوات‌هایی به رنگ صورتی یا بنفش است.

ست کردن پیراهن آبی با کت و شلوار کرم

ست کردن پیراهن آبی با کت و شلوار کرم

انتخاب کت و شلواری به رنگ کرم تا حدودی زیادی استایل شما را از آن ترکیب کلاسیک دور می‌کند و روشنی رنگ کرم آن را به انتخابی مناسب برای فضاهای غیررسمی‌ و فصل تابستان تبدیل می‌کند. متداول‌ترین ست برای کت و شلوارهای کرم انتخاب یک پیراهن آبی و مخصوصا آبی کم‌رنگ است.

اگر می‌خواهید خیلی از استایل کلاسیک برای پوشیدن کت و شلوار دور نشوید، توصیه می‌کنیم پیراهن آبی خود را با یک کراوات قرمز ست کنید. اگر هم می‌خواهید استایلی متفاوت و جذاب به کت و شلوارهای کرم رنگ خنثی بدهید، می‌توانید کراوات‌های طرح‌دار در رنگ‌های کلاسیک را انتخاب کنید.

ترکیب پیراهن آبی با کت و شلوار سرمه‌ای

ترکیب پیراهن آبی با کت و شلوار سرمه‌ای

همانطور که اشاره کردیم آبی کم‌رنگ و سرمه‌ای دو سر طیف از یک خانواده‌ی رنگی هستند که همین موضوع باعث تمایز آن‌ها از هم می‌شود و باعث می‌شود زمانی‌که این دو رنگ در کنار هم قرار می‌گیرند به خوبی با هم ست شوند و یک ترکیب رنگی جذاب را به وجود بیاورند. اما با همه‌ی این تفاسیر این دو رنگ از یک خانواده هستند و برای اینکه به ظاهر خود تنوع بدهید، بهترین کار این است که کراوات‌هایی با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف را به این ترکیب اضافه کنید.

در نتیجه کراوات شما به نقطه‌ی کانونی استایل شما تبدیل می‌شود، پس اگر این قضیه کمی شما را نگران می‌کند و می‌خواهید یک انتخاب بی‌دردسر و امن داشته باشید به سراغ کراوات‌های سرمه‌ای بروید. البته توجه داشته باشید که بهتر است سایه رنگی کراوات با کت و شلوار شما یکسان نباشد.

ست کردن پیراهن صورتی با کراوات و کت و شلوار

ست کردن پیراهن صورتی با کت و شلوار

پیراهن‌های صورتی کم‌رنگ، یک انتخاب متفاوت در بین رنگ‌های اصلی پیراهن است که طراوات و شادابی را به استایل شما اضافه می‌کند و همچنین رنگ بیشتری را به کت و شلوارهایی با رنگ‌های کلاسیک تزریق خواهد کرد. در انتخاب پیراهن‌های صورتی باید به این نکته توجه کنید که پیراهن شما رنگدانه‌های زیادی نداشته باشد. چون معمولا صورتی کم‌رنگ بهتر با کت و شلوارهایی به رنگ سرمه‌ای، خاکستری و قهوه‌ای ترکیب می‌شود.

ترفند ست کردن کراوات مناسب با پیراهن صورتی این است که از ترکیب رنگ‌های متضاد و مشابه استفاده کنید. کراوات بنفش یا بنفش تیره یا ترکیب رنگ صورتی تیره با آبی پاستلی گزینه‌های خوبی برای ست کردن با پیراهن صورتی شما هستند. بنفش تیره یا بنفش شنی، مکمل خوبی برای پیراهن صورتی است که به خوبی با رنگ خنثی کت و شلوار طوسی ترکیب می‌شوند.

ست کردن پیراهن صورتی با کت و شلوار سرمه‌ای

پیراهن‌های صورتی ترکیب مناسبی برای کت و شلوارهای سرمه‌ای هستند. به خاطر داشته باشید همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم، کار با تناژهای رنگی مشابه، این ترکیب رنگ را کامل می‌کند. برای کسانی‌که به دنبال یک انتخاب امن هستند برای این ترکیب رنگی هم کراوات‌های سرمه‌ای بهترین گزینه هستند. البته باز هم فراموش نکنید که بین سایه‌ی رنگی کراوات و کت و شلوار تفاوت وجود داشته باشد.

انتخاب دیگری که دارید اما با کمی تنوع بیشتر، انتخاب یک کراوات صورتی است. مطمئن شوید کراواتی که انتخاب کرده‌اید از پیراهن شما تیره‌تر باشد اما در این مورد هم زیاده‌روی نکنید و به انتخاب یک صورتی میان‌تن بسنده کنید. همجنین می‌توانید از کراوات‌های راه راه که دارای تناژهای کلاسیک هستند استفاده کنید.

نحوه‌ی ست کردن پیراهن راه راه با کراوات

واضح است که کراوات ساده انتخاب مناسب برای ترکیب با پیراهن راه راه است. اما گاهی می‌توانید کراوات‌های راه راه را هم با پیراهن راه راه ترکیب کنید. فقط نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که راه راه کراوات با پیراهن، چه از لحاظ عرض و چه از لحاظ جهت یکسان نباشد. زیرا کنتراست دقیقا همان چیزی است که باید دنبالش بروید. پس در نتیجه یک کراوات با راه راه‌های پهن با پیراهن راه راه نازک‌تر مطابقت دارد. همچنین استفاده از کراوات‌های با طرح‌های ظریف‌تر مثل کراوات‌های خال‌دار کوچک نیز می‌توانند به خوبی با پیراهن‌های راه راه ست شوند.

منبع: The Trend Spotter