پا قلب دوم ماست و انتخاب کفش مدرسه بسیار مهم است چون بچه‌ها ساعت‌های طولانی در مدرسه به سر می‌برند و جنب‌وجوش زیادی دارند. حالا که فصل مدارس نزدیک است، بد نیست با نکاتی آشنا شوید که خرید کفش مدرسه را راحت‌تر می‌کند.

برای انتخاب کفش مدرسه باید چند نکته را در نظر بگیرید که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

۱. مدل کفش

انتخاب کفش مدرسه

این مورد احتمالا یکی از مشکل‌سازترین بخش‌های خرید کفش برای بچه‌ها است چون معمولا والدین و بچه‌ها، سر این موضوع با هم تفاهم ندارند.

بچه‌ها معمولا دوست دارند کفش‌هایی بخرند که طرح و رنگ و مدل آن مطابق با مد روز باشد اما یک نکته‌ی مهم را در نظر نمی‌گیرند که کفش‌های مد روز، ممکن است از جهات مختلف، برای مدرسه مناسب نباشند. ابتدا برای فرزند خود توضیح دهید که محیط مدرسه با محیط‌هایی مثل تفریح تفاوت دارد.

بچه‌ها باید مدلی انتخاب کنند که هم راحت باشد هم بادوام. بچه‌ها قرار است ساعت‌ها کفش را بپوشند و با آن جنب‌وجوش و فعالیت داشته باشند. کفش‌های پاشنه‌دار، مدل‌های خاص مثلا با نوک تیز و… برای چنین محیطی و برای پوشیدن در مدت زمان طولانی، اصلا مناسب نیست.

برای بچه‌ها چند مدل مناسب با محیط مدرسه و متناسب با میزان فعالیت بچه‌ها را در نظر بگیرید و به آن‌ها اجازه دهید که از بین این مدل‌ها، خودشان یک مدل را انتخاب کنند. درواقع هم باید بچه‌ها را محدود کنید و هم تا حدودی به آن‌ها آزادی عمل بدهید.

برای انتخاب مدل کفش به این نکات توجه کنید

توجه به پاشنه کفش

پاشنه‌های کفش به این علت اهمیت دارند که از وزن پاها رویشان قرار می‌گیرد. بنابراین پاشنه‌ها هنگام گام برداشتن باید کاملا صاف قرار بگیرند و اگر زیاد به طرفین کج شوند، باعث ایجاد مشکلاتی مثل کمردرد و پادرد می‌شوند.

نکته: اگر می‌توانید دو طرف پاشنه کفش را به راحتی به داخل فشار دهید، کفش برای پاهای در حال رشد کودکانتان مناسب نیست.

خرید کفش بنددار

کفش مدرسه باید بندی یا لااقل چسبی باشد. بندها این امکان را ایجاد می‌کنند که پا کاملا داخل کفش ثابت بماند و لیز نخورد. لیز خوردن پا در داخل کفش، باعث می‌شود انگشتان پا مدام مچاله شده و به مرور زمان دفرمه شود.

انعطاف‌پذیر بودن

کفش مدرسه یا کتانی بچگانه‌ای که انتخاب می‌کند باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد، اما تنها در بخش پنجه کفش. در واقع کفش تنها باید کمی خم شود نه کاملا مچاله!

علاوه بر این بهتر است که کفش، بالشتک یا کوشن‌هایی (Cushioning) برای راحتی و حمایت بیشتر از پاها داشته باشد.

 قابلیت تنفس و ضدآب بودن

چند هفته‌ای که از شروع مدرسه‌ها بگذرد، موسم باران‌های تند پاییزی و بعد از آن برف‌های زمستانی است. پس اگر برای زنگ ورزش یک کتانی یا کفش ورزشی را انتخاب کرده‌اید، برای روزهای دیگر به یک نیم بوت ضد آب نیاز دارید.

چرم، کتان و پارچه‌های تکنولوژی‌دار، می‌توانند هم ضد آب باشند و هم قابلیت تنفس داشته باشند. فراموش نکنید که بچه‌ها در مدرسه مدام به این طرف و آن طرف می‌دوند، پس کفشی که قابلیت تنفس نداشته باشد علاوه بر آنکه باعث بو گرفتن پا می‌شود، بیماری‌های پوستی متعددی را هم به وجود می‌آورد.

کدام برند؟ قابلیت تنفس در عین ضدآب بودن ویژگی خاص کفش‌های برند جی اوکس (GEOX) است، مدل‌های متنوع این برند را در بخش‌های بچگانه، زنانه و مردانه می‌توانید پیدا کنید.

داشتن لژ

کمی لژ در بخش پاشنه کفش می‌تواند فشار را از روی کمر بردارد. چه کفش کتانی یا ورزشی بچگانه را انتخاب می‌کنید و چه برای روزهای بارانی، سراغ نیم بوت‌های دخترانه و پسرانه می‌روید، همیشه دنبال کفش‌هایی بگردید که کمی لژ داشته باشند.

این مدل‌ها برای کفش مدرسه مناسب نیستند

انتخاب کفش مدرسه

کفش‌هایی که زیره چوبی دارند، از پاها در مقابل ضربه محافظت نمی‌کنند و باعث می‌شوند کودکان هنگام راه رفتن فشار بیشتری به پاشنه پا وارد کنند که به مرور زمان باعث ایجاد کمردرد و دردهای مفصلی می‌شود.

کفش‌های عروسکی، معمولا زیره نازک و کم دوامی دارند که در همان هفته‌های اول مدرسه از بین می‌رود. علاوه بر آن، کفش‌های عروسکی به این دلیل که ساختار شل و سستی دارند، نمی‌توانند از پا به خوبی محافظت کنند و پا مدام داخل کفش لیز می‌خورد.

بوت‌های مدل UGG، با زیره تخت و رویه نرمی که دارند، اگرچه ممکن است مدل مورد علاقه دختر بچه‌ها باشند، اما به عنوان کفش مدرسه انتخاب مناسبی نیستند.

کفش‌های کاملا تخت و راحتی، باعث خستگی و درد در بخش مچ پا می‌شوند و در بلند مدت ممکن است موجب صافی کف پا و کمردرد شوند.

کفش‌های پاشنه دار، تنها و تنها برای یک مدت کوتاه در مهمانی‌ها برای دختربچه‌هایی که عاشق صدای پاشنه‌ها هستند، قابل استفاده هستند. پاشنه بلند، باعث ایجاد فشار بر پنجه پا شده و انگشتان را دفرمه می‌کند.

۲. قیمت

قیمتی یکی دیگر از عوامل مهم تصمیم‌گیری برای خرید کفش است. بچه‌ها معمولا به این نکته دقت نمی‌کنند. شما باید توجه کنید که مدل‌های متناسب با شرایط مالی را برای بچه‌ها انتخاب کنید.

البته چند نکته را فراموش نکنید. گاهی اوقات خریدن کفش خیلی ارزان، یک تصمیم عاقلانه و اقتصادی نیست. کفش مدرسه برای مدتی طولانی پوشیده می‌شود و در معرض شرایط سختی مثل باد و باران و فعالیت زیاد قرار دارد. بنابراین احتمال خراب‌شدن آن بسیار بیشتر است. خرید یک کفش با قیمت بالا ولی باکیفیت، بهتر از خرید چند کفش ارزان است.

دوم اینکه لزوما گران بودن به‌معنای بهتر بودن یک کفش نیست. گاهی اوقات بعضی برندها، به‌خاطر شهرتی که دارند قیمت بالاتری دارند. معمولا می‌توانید کفش‌هایی با کیفیت مشابه را با قیمت‌های کمتر پیدا کنید. مدل و راحتی کفش به قیمت آن اولویت دارد و باید ابتدا آن فاکتورها را در نظر بگیرید.

۳. اندازه

اگر بچه‌ها برای پیدا کردن کفشی که کاملا اندازه‌ی پای آن‌ها باشد مشکل دارند، شاید به نوع خاصی از کفش نیاز داشته باشند. اگر فرم پای فرزندتان استاندارد نباشد، انتخاب اندازه‌ی کفش، سخت می‌شود. در این صورت باید به فروشگاه‌هایی مراجعه کنید که تنوع بیشتری از کفش دارند.

موقع انتخاب اندازه‌ی کفش به این نکات توجه کنید:

بهترین سایز برای کفش مدرسه

بهترین موقع برای خرید کفش یا اندازگیری پاها برای خرید اینترنتی کفش، بعداز ظهر است که اندازه پاها به بیشترین میزان خود در طول روز می‌رسد. پس هیچگاه صبح‌ها برای خرید کفش به ویژه کفش بچگانه اقدام نکنید.

درست است که دختران و پسران تا پایان نوجوانی در حال رشد هستند اما این موضوع نباید دلیل شود که شما کفشی را انتخاب کنید که سایز آن بزرگتر است سایز فعلی پای آن‌ها است.

همیشه حواستان باشد که هر چند ماه یک بار اندازه کفش را چک کنید و مطمئن شوید انگشتان پا داخل کفش مچاله نشده باشند و کفش هنوز برای فرزند شما اندازه باشد.

۴. قوانین مدرسه

انتخاب کفش مدرسه

یکی دیگر از موارد مهمی که موقع خرید کفش مدرسه باید به آن توجه کنید، توجه به قوانین مدرسه است. حتما قبل از خرید با مدرسه تماس بگیرید و در مورد قوانین پوشش سوال کنید. ممکن است مدرسه قوانین و ممنوعیت‌هایی برای مدل کفش و طرح و رنگ آن در نظر گرفته باشد. حتی گاهی اوقات بعضی مدارس، جنس کفش را هم مشخص می‌کنند و جنس‌هایی مثل کفش چرم را ممنوع می‌کنند.

۵. توجه به فصل

سال تحصیلی در فصل پاییز و زمستان و بهار می‌گذرد. در این فصل‌ها احتمال بارش باران و برف وجود دارد. موقع خرید کفش باید به شرایط آب‌وهوا هم توجه کنید. اگر فقط یک کفش می‌خرید، کفشی بخرید که برای این شرایط مثلا برای بارندگی مناسب باشد. اگر امکان دارید، بهتر است که برای روزهای بارندگی و زمستان، کفش مخصوص بخرید.

نکاتی که در مورد کفش مدرسه باید بدانید

انتخاب کفش مدرسه

غیر از موارد بالا حتما به این چند نکته در مورد کفش مدرسه توجه کنید.

  • کفش نو باید به اندازه‌ی یک انگشت بزرگتر از بلندترین انگشت پا باشد تا جایی برای رشد پا و حرکت انگشت‌ها موقع راه رفتن داشته باشد.
  • کفش‌های کتانی معمولا انتخاب خوبی برای مدرسه هستند البته به‌شرطی که اندازه‌ی آن‌ها به‌درستی انتخاب شده باشد. بعضی کفش‌های ورزشی مخصوص ورزش‌های خاصی طراحی شده و برای استفاده‌ی روزمره مناسب نیست.
  • تولیدکنندگان کفش، استانداردهای مختلفی برای شماره‌گذاری کفش‌ها دارند. بنابراین کفش را بدون امتحان کردن و فقط از روی شماره نخرید. حتما کفش را بپوشید تا از اندازه‌بودن آن مطمئن شوید.
  • پاشنه‌ی کفش مدرسه نباید بیشتر از ۴ سانتیمتر باشد و برای دانش‌آموزان کوچک‌تر باید کمتر هم باشد. دقت کنید که پاشنه‌ی کفش‌ها پایه‌ی گرد داشته باشد و از مواد ضربه‌گیر ساخته شده باشد.
  • کفش‌هایی که رویه و زیره‌ی آن‌ها به هم دوخته شده، کیفیت و دوام بیشتری دارند. کفش‌هایی که با چسب چسبانده شده‌اند ممکن است بعد از مدتی به‌خصوص در رطوبت، خراب شوند.
  • قسمت جلوی کفش‌ها باید به‌اندازه‌‌ای فضا داشته باشد که انگشت‌های پا به راحتی تکان بخورد. انگشت‌ها نباید از بالا و از کنار، تحت فشار باشند.
  • اگر بچه‌ها به‌راحتی کفش را نمی‌پوشند احتمالا اندازه‌ی آن برای بچه‌ها مناسب نیست. در طول سال تحصیلی هم ممکن است بچه‌ها با این مشکل مواجه شوند چون در سن رشد هستند. مرتب نحوه‌ی پوشیدن کفش و اندازه‌ی آن را بررسی کنید.
  • کفش نو ممکن است باعث کمی کبودی یا تاول زدن شود ولی اگر این شرایط ادامه پیدا کرد، به‌این معناست که کفش مناسبی خریداری نکرده‌اید. در اولین فرصت یک کفش با اندازه و مدل مناسب بخرید.
  • بچه‌ها به‌خصوص نوجوانان ممکن است نسبت به راحتی پا و مشکلات پا بی‌توجه باشند. حتما پاهای آن‌ها را برای دیدن هر گونه کبودی و حتی عفونت، بررسی کنید. بعضی از مشکلات پا اگر نادیده گرفته شوند می‌توانند مشکلات بسیار جدی ایجاد کنند.
  • بچه‌ها معمولا زیاد عرق می‌کنند و طبیعا کفش آن‌ها بو می‌گیرد. کفش را مرتب بشویید. اگر بوی کفش آن‌ها غیرطبیعی و بیشتر از حد معمول است ممکن است نشانه‌ای از رشد باکتریایی باشد. کفش و پاهای فرزند را بررسی کنید و اگر لازم است به پزشک مراجعه کنید.

کفش ورزشی تمرین بهترین انتخاب است!

حالا که همه نکات مهم برای انتخاب کفش مدرسه را می‌دانیم، بهتر است به شما بگوییم که کفش‌های ورزشی مخصوص تمرین یا کتانی‌های بچگانه بهترین انتخاب برای روزهای طولانی و پرجنب و جوش مدرسه هستند.

برند آدیداس (Adidas)  و سوپرگا (Superga) مدل‌های متنوعی از انواع کفش کتانی و ورزشی دخترانه و پسرانه هم در مجموعه بچگانه و هم در مجموعه بزرگسال برای نوجوانان، طراحی کرده است که برای یک روز شاد در مدرسه می‌توانند مناسب باشند.

اگر هنوز خرید اینترنتی کفش را امتحان نکرده‌اید، این روزهای شلوغ پیش از شروع مهر بهترین فرصت است تا با یک روش ساده برای مهر آماده شوید.

فروشگاه اینترنتی دیجی استایل به عنوان نمایندگی معتبرترین برندهای ایرانی و خارجی برای یک خرید اینترنتی ساده در کنار شما است.

فراموش نکنید که تا یک هفته پس از خرید در صورت بروز هر گونه مشکلی می‌توانید آنچه را که خریده‌اید تعویض کنید یا حتی پس دهید.

این مطلب در تاریخ ۱۴۰۱/۰۶/۱۲ توسط «حمیده کریمی» به‌روزرسانی شده است.

منبع:‌ Shoezone, Wefixfeet