پیراهن‌های دارای سرآستین فرانسوی یکی از عناصر جذاب و برجسته‌ی کمد لباس هر فرد هستند. با وجود اینکه در هر شرایطی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد اما برخی افراد درباره‌ی موقعیت و نحوه‌ی پوشیدن مدل‌های رسمی این پیراهن‌ها مردد هستند. در صورتی که شما هم در این رابطه با تردیدهایی مواجه هستید به مطالعه‌ی این مطلب ادامه دهید زیرا نکاتی را بیان کرده‌ایم که استفاده از این پیراهن را به یکی از ساده‌ترین قسمت‌های مدیریت کمد لباس تبدیل می‌کند.

استایل‌های مختلف سرآستین پیراهن

انواع مختلف سرآستین

سرآستین Barrel (لوله‌ای)

در ابتدا باید بگوییم که سرآستین‌های دکمه‌ای اغلب Barrel (لوله‌ای) نامیده می‌شوند. این مدل سرآستین روی یک طرف سرآستین جادکمه و روی سمت دیگر دکمه داشته و اغلب بین ۱ تا ۳ دکمه روی آن‌ها وجود دارد. اگرچه یک یا دو دکمه استاندارد است زیرا اندازه‌ی سرآستین به وسیله‌ی آن‌ها می‌تواند تنظیم شود.

سرآستین Barrel انتخاب آقایان برای استفاده‌ی روزمره است و تنوع بسیاری در استایل‌های دکمه‌ها و شکل سرآستین دارد. همین موضوع باعث کاربردی بودن این مدل سرآستین شده است.

سرآستین دارای اتصال با دکمه سردست

در مدل سرآستین دارای اتصال با دکمه سردست در هر دوطرف سرآستین جادکمه وجود دارد و همانطور که از نامش مشخص است به جای دکمه‌ با یک اتصال بسته می‌شوند.

اغلب آقایان هنگام پوشیدن کت و شلوار شیک، قدرتمند و با اعتماد به نفس به نظر می‌رسند اما برخی دیگر با کت و شلوار ظاهری نامرتب و شلخته دارند. اما چه چیزی تفاوت بین این دو گروه را نشان می‌دهد و چگونه می‌توانیم مطمئن شویم که ظاهر مرتبی داریم؟ تفاوت این دو دسته به جزئیاتی مانند انتخاب سرآستین لوله‌ای یا فرانسوی در پیراهن‌های رسمی باز می‌گردد.

دو مدل مختلف اتصال سرآستین

انواع دکمه سردست

سرآستین تک دکمه

سرآستین‌های تک دکمه که تنها یک لایه پارچه را با اتصالی مانند دکمه که برای استایل رسمی استاندارد بوده و برای استایل نیمه رسمی هم قابل قبول است به هم وصل می‌کنند.

سرآستین دوبل

سرآستین‌های دوبل اغلب دو برابر بلندتر بوده و روی خودشان تا می‌شوند. این مدل سرآستین انتخاب استانداردی برای استایل نیمه رسمی و عنصر اصلی تیپ کاری و تجاری است. سرآستین دوبل اغلب با نام سرآستین فرانسوی شناخته می‌شود و اتصال آن با دکمه سردست است.

انواع دیگر سرآستین

چند مدل دیگر سرآستین مانند مدل convertible وجود دارند که می‌توانند با دکمه یا اتصال براساس اینکه چگونه بخواهید آن‌ها را بپوشید بسته شوند. در پایان گاهی اوقات یک سرآستین دکمه‌ای خواهید داشت که کمی پارچه‌ی اضافی دارد که می‌تواند روی خودش تا شود. این مدل با نام‌های cocktail یا سرآستین جیمزباندی هم شناخته می‌شود.

سرآستین فرانسوی چیست؟

پیراهن دارای سرآستین فرانسوی برای موقعیت‌های رسمی مناسب است و نمی‌توان آن را با شلوار جین پوشید. این سرآستین حدود دو برابر بلندتر از سرآستین لوله‌ای و محکم‌تر از آن است. محکم بودن این مدل به حفظ شکل هنگام تا کردن آن به سمت عقب و تنظیم جادکمه‌ای‌ها کمک می‌کند.

بر خلاف سرآستین لوله‌ای که در یک سمت آن جادکمه‌ای وجود دارد، هر دو سمت این مدل سرآستین شامل جادکمه است. برای بستن این سرآستین کافی است همه‌ی جادکمه‌ای‌ها را در یک راستا قرار داده سپس آن‌ها را با استفاده از دکمه سردست ببندید. این یک روش شیک و رسمی است و ترکیب سرآستین فرانسوی و دکمه سردست یکی از موارد لازم هنگام پوشیدن لباس رسمی مردانه است.

ساختار سرآستین فرانسوی

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم سرآستین‌های فرانسوی دارای پارچه‌ی بلندی هستند که روی خودش به صورت عقبگرد تا شده و سپس با دکمه سردست به هم بسته می‌شوند. سوراخ‌هایی روی هر دو طرف سرآستین وجود دارد که از همه‌ی لایه‌های پارچه عبور می‌کند.

به عبارت دیگر اغلب سرآستین‌های فرانسوی در مجموع چهار سوراخ دارند. اگرچه برخی سازندگان سوراخ‌های بیشتری را روی قسمت داخلی سرآستین ایجاد می‌کنند که در مجموع شش سوراخ وجود خواهد داشت. دلیل اصلی این کار این بود که در صورت لکه‌دار شدن لبه‌ی سرآستین فرد بتواند بدون نگرانی آن را مرتب و تنظیم کند. برخی تولیدکنندگان پیراهن همچنین دکمه‌ای را درون سرآستین فرانسوی قرار می‌دهند تا همه چیز محکم‌تر قرار گرفته و اتصال را ساده‌تر سازند.

سرآستین فرانسوی دارای لبه‌های زاویه‌دار

سرآستین‌های فرانسوی مانند سایر مدل‌های سرآستین انواع مختلفی دارند. لبه‌های صاف رایج‌ترین مدل برای سرآستین‌های فرانسوی هستند اما همچنین لبه‌های گرد و زاویه‌دار هم وجود دارند.

چگونه از پیراهن دارای سرآستین فرانسوی استفاده کنیم؟

دیدگاه سنتی نسبت به این موضوع این است که دکمه سردست‌های فرانسوی فقط باید در موقعیت‌های رسمی مانند پوشیدن کت‌و‌شلوار استفاده شوند. برخی دیگر معتقدند که می‌توان این اکسسوری را به همراه کت تک یا کت اسپرت هم به کار گرفت.

نکات مربوط به پوشیدن سرآستین فرانسوی

در ابتدا باید به این نکته توجه کنید که نمایش قسمت کوچکی از سرآستین از انتهای لباسی که پوشیده‌اید مانند کت کت و شلوار، کت تک، کت اسپرت یا حتی سویشرت ایده‌ی بدی نیست. برای اطمینان از مشخص بودن سرآستین فرانسوی نیم تا یک سانتی‌متر از آستین پیراهن خود را از زیر لباس بیرون بگذارید.

از آنجایی که استایل سرآستین فرانسوی به گونه‌ای است که قسمت‌های داخلی روی هم قرار می‌گیرند استایل آن کمی به سرآستین لوله‌ای مشابهت دارد. انواع مختلفی از دکمه سردست‌ها وجود دارند که می‌توانید به تناسب موقعیت با پیراهن‌های دارای سرآستین فرانسوی از آن‌ها استفاده کنید. باید به دنبال توازن بین استایل شخصی خود و میزان رسمی بودن محیط و موقعیت باشید. انواع مختلفی از دکمه سردست‌های فلزی طلا، نقره، پلاتین و… وجود دارند. انواع دیگری از دکمه سردست‌های پارچه‌ای هم وجود دارند که ابریشمی نامیده می‌شوند و برای موقعیت‌های غیررسمی‌تر مناسب هستند.

چگونه دکمه سردست را روی سرآستین فرانسوی پیراهن  ببندیم؟

استفاده از دکمه سردست روی سرآستین فرانسوی

دکمه سردست یک اکسسوری شیک برای بستن سرآستین فرانسوی روی پیراهن‌های رسمی است. این سرآستین مشابهت بسیاری با دکمه سرآستین سنتی دارد و تنها تفاوت آن‌ها در این است که دکمه‌های سردست قابل جدا شدن هستند.

دکمه‌ سردست اغلب با استایل رسمی و به همراه کت‌و‌شلوار یا پیراهن رسمی شناخته می‌شود اما این بدان معنا نیست که فقط با استایل‌های نیمه رسمی تا رسمی پوشیده می‌شود.

  • گام اول: سرآستین را رو به عقب تا کرده تا سرآستین دو لایه به گونه‌ای که سوراخ‌های دکمه سردست روی هم قرار بگیرند. به دلیل تا شدن و دو لایه شدن سرآستین، باید چهار سوراخ دکمه وجود داشته باشند که روی هم قرار گرفته‌اند.
  • گام دوم: انتهای دکمه سردست را درون سوراخ‌های جادکمه فشار دهید. این بدان معنا است که قسمت جلویی دکمه سردست (که اغلب طرح یا تزیین دارد) پس از بسته شدن و قرار گرفتن دست در کنار بدن، در پایین مچ و دور از بدن قرار می‌گیرد.
  • گام سوم: برای اطمینان از اینکه دکمه سر دست در محل مناسب خود قرار گرفته است قلاب آن را ببندید.

نکات پوشیدن پیراهن دارای سرآستین فرانسوی

موقعیت‌های مناسب استفاده از سرآستین فرانسوی

تقریبا هر موقعیتی برای استفاده از پیراهن دارای سرآستین فرانسوی مناسب است

به عنوان یک قانون کلی باید پیراهن‌های دارای سرآستین فرانسوی را هر زمان که بخواهید استایل مرتبی داشته باشید استفاده کنید. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که این مدل سرآستین فقط برای موقعیت‌های رسمی کاربرد دارد اما اینگونه نیست. ترکیب پیراهن دکمه‌داری که سرآستین فرانسوی دارد با کراوات می‌تواند استایل شیک و بسیار کاربردی‌ای را برای استفاده در موقعیت‌های مختلف ایجاد کند.

استفاده از یک جفت دکمه سردست مناسب بسیار عالی است

استایل‌ها، جنس‌ها و قیمت‌های بسیار متنوعی برای دکمه سردست وجود دارد. ارزشش را دارد که برای بررسی گزینه‌هایی که بازتاب‌کننده‌ی شخصیت‌تان و متناسب با موقعیت هستند وقت بگذارید. برخی کارشناس‌های استایل توصیه می‌کنند که دکمه سردست را متناسب با نقش خود در محل کار از کارمند داخلی تا رییس انتخاب کنید. به صورت کلی فلزهایی مانند طلا، نقره یا پلاتین طاهر رسمی‌تری را ایجاد می‌کنند اما دکمه سردست‌های رنگی یا پارچه‌ای غیررسمی‌تر هستند. از آنجایی که دکمه سردست‌ها را برای موقعیت‌های مختلف استفاده می‌کنید بهتر است مجموعه‌ای از انواع مختلف آن‌ها را داشته باشید تا همیشه بتوانید مورد مناسب را با توجه به موقعیت و شرایط انتخاب کنید.

استفاده از این مدل پیراهن‌ها بسیار ساده است

در صورتی که به تازگی پیراهن دارای سرآستین فرانسوی و دکمه سردست خریده‌اید در سخت‌ترین قسمت قرار دارید. پوشیدن سرآستین فرانسوی ساده است و در صورت تمایل فضای بسیاری را برای خلاقیت ایجاد می‌کند. برای داشتن ظاهر سنتی سرآستین را روی خودش به سمت عقب تا کرده و دکمه سردست را از میان دو سوراخ قسمت بالای سرآستین عبور دهید. سپس همه‌ی سرآستین را دور مچ خود جمع کرده و دکمه سردست را داخل دو لایه‌ی باقیمانده‌ی پارچه فشار دهید. هنگامی که بازوها را در کنار بدن خود قرار می‌دهید قسمت بالایی دکمه سردست‌ها باید رو به جلو باشند. روش‌های جایگزین دیگری هم برای تا کردن و بستن سرآستین وجود دارند و حتی می‌توانید در صورت تمایل بدون دکمه سردست از آن‌ها استفاده کنید.

در پایان

در پاسخ به این سوال که پیراهن‌های دارای سرآستین فرانسوی را چه زمانی می‌توانیم استفاده کنیم باید بگوییم که به جز چند مورد در همه‌ جا می‌توانید آن‌ها را به کار بگیرید. فقط کافی است اطمینان حاصل کنید که سرآستین‌های فرانسوی و دکمه سردست‌های آن‌ها جلوه‌ای اغراق آمیز در استایلتان نداشته باشند.

منابع: Gentleman’s Gazette, Jos. A. Bank, Black Lapel