مرجع تخصصی آگهی استخدام و کاریابی مد و پوشاک مداجاب
- Advertisment -
مرجع تخصصی آگهی استخدام مد و پوشاک مداجاب
خدمات الگوسازی و پلات الگو
نیازمندی های رایگان خرید و فروش

پربازدیدترین اخبار

خانهدسته‌بندی نشدهلباس آتش نشان ها از چه چیزی ساخته میشود؟

لباس آتش نشان ها از چه چیزی ساخته میشود؟

لباس های مخصوص آتش نشان ها باید از موادی ساخته شود که در برابر سوختن، ذوب شدن و سوزش مقاوم باشد و در عین حال منعطف باشد.

ویژگی‌ها

اجزای اصلی در بسیاری از لباس های آتش نشان ها کولار و نومکس ، دو پارچه ای که توسط دوپونت در دهه ۱۹۶۰ ساخته شده اند. بسیاری از سازنده های لباس های محافظ از ترکیب این دو بافت استفاده می کنند در حالی که برخی تنها بر مقاومت آن در برابر آتش یعنی نومکس تمرکز دارند. نومکس در برابر شعله و حرارت مقاوم است در حالی که کولار انعظاف پذیری و جریان هوای پارچه را سبب می شود.

تاریخچه

کولار توسط شرکت دوپونت در ۱۹۶۵ توسط دانشمندان متخصص پلیمر کریستالی ساخته شده است. نومکس نیز در سال ۱۹۶۷ به بازارآمد که یک فیبر مقاوم در برابر ذوب شدن است.

عملکرد

کولار سبک، بادوام، انعطاف پذیر است و در بسیاری جاها استفاده می شود. از جمله فضای  داخلی خودروها و لباس های ورزشی ورزشکاران المپیک و وسایل نقلیه استفاده می شود. نومکس بعنوان عایقی برای آتش، به عنوان لباس محافظی در انواع لباس ها از جمله ارتشی، لباس کارگران صنعتی و در کامیون های آتش نشانی استفاده می شود.

انواع

تمامی اجزای لباس آتش نشان ها ازین بافت ها استفاده می شوند شلوار، تی شرت، لباسهای سراسری تا پا و .. هم چنین جنس کفش ها نیز از چرم ضدآتش استفاده می شود و با نخ کولار دوخته می شود. دستکش ها نیز از چرم نرم و یا از نومکس ساخته می شوند. کلاه ایمنی از جنس پلاستیک مقاوم دربرابر حرارت ساخته شده و از کولار یا نومکس برای محافظت گوش ها استفاده می شود.

علاوه بر سبک و انعطاف پذیر بودن ؛ کولار باعث افزایش دوام، استحکام لباس و مقاومت در برابر خراش می شود. کولار پنج برابر قوی تر از فولاد است اما وزنی معادل آن دارد. نومکس آثار شگفتی دارد زیرا زمانی که داغ می شود کربونایز و ضخیم می شود. بنابراین می تواند مانعی بین آتش با پوست ایجاد کند.

“به یاد شهیدان آتش نشان سرزمینمان”

مقالات مرتبط

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید