به عنوان یک مرد باید این اصل را بدانید که هیچ استایل مردانه‌ی رسمی بدون استفاده از یک کراوات هماهنگ با آن استایل کامل نخواهد شد. فرقی نمی‌کند داماد هستید و می‌خواهید در شب عروسی عالی به نظر برسید یا اینکه مدیر یک کسب‌وکار بزرگ هستید و می‌خواهید به یک جلسه‌ی کاری بروید؛ قدم قبل از پوشیدن کت، بستن کراوات است. از مزایای کراوات این است که برای یک استایل تابستانی یا زمستانی طراحی نشده است بلکه برای همه‌ی فصول کاربرد دارد. پس نه باعث گرم‌تر شدن شما خواهد شد، نه حس خنکی ایجاد می‌کند. بهتر است به آن به چشم یک اکسسوری جانبی نگاه کنید که قرار است استایل شما را تکمیل کرده و ظاهر ساده‌ی کت و شلوارتان را کمی جلا دهد.

در این متن از مجله‌ی دیجی استایل می‌خواهیم ابتدا مختصری درباره‌ی تاریخچه‌ی کراوات و اینکه توسط چه کسی معرفی شد برای شما صحبت کنیم. در ادامه انواع کراوات را بررسی خواهیم کرد و در نهایت نکاتی درباره‌ی بکارگیری آن در استایل‌های گوناگون خواهیم گفت. اگر شما هم به استایل‌های مردانه با کراوات علاقه دارید، با ما همراه باشید.

چه کسی کراوات را اختراع کرد؟

مخترع کراوات

هیچکس به طور قطع جواب این سوال را نمی‌داند. مورخان بر این باورند که آن‌ها بیش از ۲۰۰۰ سال است که وجود دارند. «جنگجویان سفالی» باستانی سلسله‌ی چینی به عنوان نمادی از درجه‌ی نخبگان خود، طناب‌های ابریشمی به گردن می‌بستند. شاید قصه از اینجا شروع شده است. واقعا کسی نمی‌داند.

اکثر کراوات‌های مدرن معمولاً ۱۴۲ سانتیمتر طول و بین ۸.۲۵۵ تا ۸.۸۹ سانتیمتر عرض دارند. طول عنوان شده برای کراوات در حالت باز و بدون گره خوردن است. این اندازه‌ها همچنان بر اساس استانداردی است که در سال ۱۹۲۴ توسط «جسی لانگسدورف» خیاط ارائه شد. جسی در زمینه‌ی طراحی لباس بسیار مهارت داشت و همین مهارت باعث شد تا بتواند اندازه‌هایی استاندارد برای کراوات‌ها ارائه کند که همچنان پس از قرن‌ها، این اعداد تغییر چندانی نکرده است.

کراوات چه زمانی به عنوان یک عنصر اصلی معرفی شد؟

کراوات به عنان عنصر اصلی

اکثر مورخان موافقند که کراوات در قرن هفدهم میلادی و در طول جنگ ۳۰ ساله‌ی فرانسه به وجود آمد. پادشاه لوئی سیزدهم مزدوران کروات را استخدام کرد که تکه‌­ای پارچه را به عنوان بخشی از یونیفرم خود به گردن می­‌بستند. در آن زمان از کراوات برای بستن بالای کت استفاده می‌­شد و بیشتر نقشی تزئینی داشت. ظاهری که شاه لوئیس کاملاً به آن علاقه داشت. او در واقع آنقدر آن را دوست داشت که کراوات­‌ها را به اکسسوری اجباری برای مجالس سلطنتی تبدیل کرد. کراوات به افتخار سربازان کرواسی «La Cravete» نام گرفت.

کراوات‌ها به مرور زمان تغییر شکل دادند

تغییرات کراوات به مرور زمان

از قرن هفدهم، کراوات دستخوش تغییرات زیادی شده است. درست است که ظریف‌تر شدند اما نقش‌شان پررنگ‌تر شد. در طول قرن ۲۰، جهان شاهد کاهش استایل‌هایی با کت و شلوارهای رسمی بود، زیرا مد مردانه به سمت راحتی پیش می‌رفت. دهه‌ی ۱۹۲۰ دهه‌ی مهمی برای استایل‌های مردانه بود. جسی لانگسدورف روش جدیدی برای بریدن پارچه هنگام ساخت کراوات اختراع کرد. همین موضوع منجر به ایجاد گره­‌های کراوات‌های مختلف شد.

پاپیون‌ها هم نتوانستند جای کراوات را بگیرند

پاپیون به جای کراوات

پاپیون‌ها روی کار آمدند و برای مجالس رسمی در نظر گرفته شدند. در حالی که کراوات‌ها باز هم انتخاب غالب برای آقایان بود. کراوات روشی بود که آقایان با آن جنبه‌ی هنری استایل خود را به نمایش می‌گذاشتند. در طول جنبش آرت دکو، نقش کراوات آن‌قدر مهم شد که طراحی‌های جسورانه‌تر روی کار آمدند. نقش‌هایی که هنر دکو را منعکس می‌کردند.

انواع کراوات را در چه موقعیتی استفاده کنیم؟

انواع کراوات

انواع مختلفی از کراوات وجود دارد، برخی پهن و برخی نازک هستند. برخی بلند و برخی فقط پاپیون‌های کوچک. آن‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی وجود دارند. برخی از کراوات‌ها را فقط می‌توانید به یقه‌ی پیراهن خود ببندید، در حالی که برخی دیگر باید با گره‌های فانتزی بسته شوند. آن‌ها نام‌های مختلفی نیز دارند. در سراسر جهان از کلمات مختلفی برای توصیفشان استفاده می‌کنند. کراوات، پاپیون، کراوات بولو، کراوات گیره‌دار، پرات، چهار در دست، نیمه ویندزور و فول ویندزور اسم‌هایی است که برای کراوات‌ها گذاشته شده است. ممکن است مدتی طول بکشد تا یاد بگیرید چگونه این گره‌ها را به خوبی ببندید. اما با کمی تمرین، یاد می‌گیرید و می‌فهمید که چه کار ساده‌ای است.

اگر هنوز کراوات ندارید و مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، بهتر است با یک کراوات از جنس حریر یا پارچه‌ی بافت استفاده کنید. این جنس‌ها اسپرت هستند و برای هر استایلی قابل استفاده است.

آبی دریایی، زغالی و قرمز تیره، همگی رنگ‌هایی هستند که به راحتی با هم و با اغلب رنگ­‌ها ترکیب می‌شوند و با اکثر لباس‌ها مطابقت دارند. این رنگ‌ها می­‌توانند استایلی چشم­‌نواز برای شما ایجاد کنند.

این تصور وجود دارد که هیچ‌گاه نباید یه کراوات طرح‌دار را با پیراهنی طرح‌دار ست کرد. اما بهتر است که در سال جدید هر قانون دست و پا‌گیری را کنار بگذارید و هر چیزی را که فکر می‌کنید زیباست با هم ست کنید. سعی کنید عاشق ترکیب الگوها باشید، این عشق می‌تواند یک راه آسان برای ست کردن کت و شلواری شکیل برای مهمانی‌ها و مراسم‌های دوستانه باشد.

چه زمانی بهتر است از کراوات استفاده کنید؟

زمان استفاده از کراوات

در واقع، اغلب مواردی که نیاز به بستن کراوات دارند، معمولاً آنقدر مشخص هستند که به طور ضمنی خود مراسم یا شرایط آن موضوع را بیان می‌کند.

در واقع کراوات‌ها معمولاً برای مناسبت‌های رسمی و کاری طراحی شده‌اند. این بدان معناست که برخی از محل‌های کار، مصاحبه‌های شغلی، تولدهای مهم، عروسی‌ها، تشییع جنازه و برای برخی، دادگاه‌ها مکان‌هایی مشخص برای استفاده از کراوات هستند.

اما مانند بسیاری از موارد، هر زمان که واقعاً دوست داشتید، می‌توانید یکی از آن‌ها را به عنوان عنصری از استایلتان بپوشید. در واقع امروز افراد بیشتر از اینکه اجباری برای استفاده از کراوات‌ها داشته باشند به دلیل علاقه‌ی زیادی که به آن دارند، کراوات می‌بندند. چرا که امروزه می‌توان کراوات را امضای یک استایل دانست. اگر کراوات‌ها نباشند پوشش همه‌ی مردان در جلسات رسمی شبیه هم خواهند شد. آن‌ها دیگر راهی برای نشان دادن باسیلقگی خود نخواهند داشت.

می‌خواهید یک پیراهن طرح‌دار بپوشید؟ کراوات را فراموش نکنید

اگر شما قصد دارید کراوات و پیراهن طرح­‌دار بپوشید، بهتر است به این اصول پایبند باشید:

مطمئن شوید که یک چاپ کوچک را با یک چاپ بزرگ تطبیق می­‌دهید، نه اینکه دو چاپ کوچک یا دو چاپ بزرگ را همزمان با هم ترکیب کنید.

چاپ هایی را انتخاب کنید که رنگ مشترکی بین آن‌ها وجود دارد. به عنوان مثال، یک پیراهن راه راه آبی و سفید با کراوات گلدار آبی و سبز ترکیب جذابی خواهد بود.

بین کراوات پهن یا باریک دو دل هستید؟ این قسمت را بخوانید

اگر اندام ظریفی دارید و شانه‌های شما پهن نیست، سعی کنید از یک کراوات خیلی پهن استفاده نکنید. چرا که این کراوات وقتی بر گردن شما آویزان است، حتی پهن‌تر از آنچه که هست دیده خواهد شد.

بر عکس این موضوع هم صادق است. مثلا اگر فردی چهار شانه هستید و قد بلند، بهتر است که از یک کراوات باریک و نازک استفاده نکنید. کراوات کوچک روی تن شما، کمی خنده‌دار به نظر می‌رسد.

پس قانون این است: پهنای کراوات باید با پهنای گردن و بدن شما هماهنگ باشد. در واقع با هم ارتباط مستقیم دارند.

فقط شما به تنهایی مهم نیستید. لباسی که بر تن کرده‌اید نیز در انتخاب پهنای کراوات مهم است. اگر کت و شلوار شما یقه‌ای نسبتا درشت دارد یا اینکه پیراهن‌تان یقه‌ای پهن دارد، به هیچ عنوان از کراوات نازک و باریک استفاده نکنید. همچنین اگر لباس شما یقه‌های ظریفی دارد باید به یک کراوات نازک فکر کنید.

انواع گره‌ی کراوات را بشناسید و بدانید که برای هر کراوات کدام را استفاده کنید

انواع گره کراوات

به طور کلی سه مدل گره‌ی کراوات وجود دارد:

  • گره‌ی چهار در دست (Four-In-Hand)
  • ویندزور (Windsor)
  • نیمه ویندزور (Half Windsor)

منطق کار بسیار ساده است. برای یقه‌های پهن‌تر، بهتر است به سراغ گره‌های پهن‌تر مانند Windsor یا Half Windsor بروید و برای یقه‌های باریک‌تر به سراغ Four-In-Hand بروید. به راهنمایی بیشتر نیاز دارید؟ در این قسمت شما را به تفکیک پیراهن راهنمایی خواهیم کرد:

  • اگر یک پیراهن یقه پهن کلاسیک بپوشید، هر سه گره به زیبایی کار خواهند کرد.
  • اگر یقه پهن می‌پوشید، نیمه ویندزور یا ویندزور را انتخاب کنید.
  • اگر یقه نوک تیز می‌‌پوشید، گره کراوات چهار دستی بهترین است.

حالا که اسم گره‌ها را یاد گرفته‌اید کافی است که برای یاد گرفتن آن‌ها در قسمت ویدئوهای گوگل یک سرچ ساده بکنید.

اگر می‌خواهید سر در گم نشوید سعی کنید گره‌ی Four-In-Hand را یاد بگیرید. این گره آنقدر کاربرد دارد که همیشه کار شما را راه می‌اندازد. گره‌ی کلاسیک چهار در دست برای مردان با تنه بلندتر یا مردان قدبلندی که برای بلند کردن کراوات خود به اندازه کافی تلاش می‌کنند مناسب است.

یک نکته هم در انتها به شما بگوییم و آن این است که درباره‌ی بلندی کراوات هم باید دقت کنید. بلندی کراوات باید به اندازه‌ای باشد که نیمی از کمربند شما را لمس کند. نباید کامل آن را بپوشاند نه اینکه خیلی کوتاه باشد.

نقش پاپیون‌ها چیست؟

نقش پاپیون

زمانی که قرار نیست در استایل خود یک کراوات استاندارد داشته باشید، یک پاپیون می­‌تواند راهی مطمئن برای متمایز شدن شما باشد.

پاپیون‌ها با لباس‌های تاکسیدو به بهترین شکل به نظر می‌رسند ولی معمولاً برای عروسی‌های رسمی، کراوات مشکی و کراوات سفید استفاده می‌شوند.

یک پاپیون را می‌توان به‌ صورت غیررسمی هم پوشید، اما ظاهر آن طوری است که اغلب در دوره­‌ای مد می‌شود و از مد می‌افتد. البته به این نکته هم اشاره کنیم که پاپیون‌ها معمولا از کراوات‌ها ارزان‌تر هستند.

گیره‌های کراوات را یادتان بماند

گیره‌های کراوات می‌توانند کراوات شما را به پیراهن‌تان متصل کنند. البته که گیره‌ها یک ضرورت نیستند اما به عنوان یک اکسسوری سادگی کراوات‌تان را کمی نقش می‌دهد. البته کاربردی هم هستند. بدین شکل که  از حرکت دائمی کراوات جلوگیری کرده و هیچ‌وقت حس نامرتب بودن به شما نمی‌دهند.

گیره‌­های کراوات باید بین دکمه دوم و سوم شما بسته شوند و همزمان به کراوات و پیراهن شما متصل شوند. مطمئن شوید که کراوات شما صاف باشد و اگر اولین بار است که از کراوات استفاده می­‌کنید، از یک گیره‌ی کروم ساده یا نقره­‌ای استفاده کنید. این رنگ گیره با هر کراواتی ست می‌شود.

از چه رنگ کراواتی استفاده کنید؟

انواع رنگ کراوات

رنگ کراوات به موقعیتی که می‌خواهید از آن استفاده کنید بستگی دارد.

کراوات قرمز

اگر می‌خواهید به جلسه‌ای بروید که نیاز است در آن نشان دهید قدرت در دستان شماست، از کراوات قرمز استفاده کنید. کراوات قرمز بر روی پیراهن سفید و مشکی خیلی زیبا خواهد شد و به خوبی خود را نشان می‌دهد.

کراوات بورگوندی

کراوات‌هایی به رنگ شرابی و سایر رنگ های قرمز تیره (گیلاسی، سرمه‌ای، زرشکی و…) در دنیای کراوات محبوبیت دارند. بورگوندی رنگی است که قدرت قرمز را با بلوغ قهوه‌ای جفت می‌کند. در تجارت نقش این رنگ کراوات بسیار پر رنگ است. سعی کنید پیراهن زیرین اصلا تیره نباشد.

کراوات آبی تیره

کراوات آبی سرمه‌ای پرفروش‌ترین رنگ کراوات است. کراوات آبی سرمه‌ای را با یک کت و شلوار و پیراهن متضاد ست کنید تا ظاهر جالب‌تری ایجاد کنید. یک کراوات آبی سرمه‌ای یکدست وقتی با پیراهن سفید کلاسیک و یک کت و شلوار راه راه خاکستری روشن ست شود عالی به نظر می‌رسد.

کراوات آبی روشن

کراوات آبی روشن بیشتر در فصل بهار و تابستان محبوب است. در مقایسه با سرمه‌ای، رنگ بسیار اسپرت‌تری است که جوانی و سرزندگی را تداعی می‌کند.

کراوات صورتی

صورتی رنگی است که شور قرمز را با خلوص سفید جفت می‌کند. بنابراین اغلب به آن رنگ عاشقانه می‌گویند. در دنیای کراوات، رنگ صورتی معمولا در مجموعه‌های بهار و تابستان طراحان دیده می‌شود. یک کراوات صورتی یکدست در ترکیب با یک پیراهن به رنگ صورتی روشن، کت و شلوار راه‌راه سرمه‌ای و دستمال جیبی صورتی روشن بپوشید، ظاهری عالی برای قرار ملاقات در یک رستوران شیک خواهد بود.

کراوات نارنجی

بسته به رنگ نارنجی، می‌توان آن را در بهار، تابستان و پاییز پوشید. برای فصل بهار، کراوات‌های نارنجی روشن‌تر و پاستلی محبوب هستند.

کراوات زرد

زرد رنگی شاد است که معمولا فقط در مجموعه‌های بهار و تابستان طراحان کراوات دیده می‌شود. اگر یک جلسه‌ی کاری دارید از این رنگ استفاده نکنید.

کراوات مشکی

کراوات مشکی یک رنگ رسمی است. کراوات‌های مشکی برای مراسم‌های رسمی عصرگاهی رایج هستند که با پیراهن‌های سفید، کت و شلوارهای مشکی یا زغالی و کفش‌های مجلسی مشکی ست می‌شوند.

کراوات سفید

سفید رنگی خنثی است. با هر پیراهنی ست می‌شود. فقط یادتان باشد که آن را با یک پیراهن سفید یا خیلی روشن ست نکنید.

کراوات سبز

سبز رنگی است که معمولاً با طبیعت و محیط مرتبط است. وقتی به پوشیدن کراوات سبز فکر می‌کنید، انتخاب‌های زیادی خواهید داشت. به‌ویژه ماه‌های بهار و تابستان برای به نمایش گذاشتن یک کراوات سبز لیمویی روشن کت و شلوار تابستانی در رنگ‌های آبی، خاکستری روشن و یا قهوه‌ای مایل به زرد عالی هستند.

کراوات قهوه‌ای

قهوه‌ای معمولا به عنوان «رنگ بالغ» نامیده می‌شود. اگر به دنبال به تصویر کشیدن شخصیتی بالغ و تثبیت شده هستید، کراوات قهوه‌ای برای شما مناسب است. کراوات‌های قهوه‌ای در فصل پاییز بسیار محبوب هستند. کراوات قهوه‌ای را با یک کت و شلوار سرمه‌ای، پیراهن مایل به سفید و کفش مجلسی قهوه‌ای تیره ست کنید.

کراوات بنفش

بنفش اغلب به عنوان «رنگ سلطنتی» شناخته می‌شود. بنفش سایه‌ای است که معمولاً با اشرافیت و همچنین مذهب مرتبط است. بسته به سایه، کراوات بنفش را می‌توان در بهار، تابستان و پاییز پوشید. این کراوات را با کت و شلوارهای تابستانی قهوه‌ای مایل به زرد یا خاکستری روشن ست کنید.

در نهایت

اگر در انتخاب لباس خود به سه پارامتر دقت کنید قطعا انتخاب‌های درستی خواهید داشت. ابتدا ساختار بدن و پوست خودتان، بعد از آن لباس‌هایی که قرار است با هم ست شوند و در نهایت موقعیتی که می‌خواهید در آن دیده شوید. این سه مورد را همیشه گوشه‌ی ذهنتان حک کنید تا انتخابی هوشمندانه داشته باشید.

منابع: country master, wonder polish, the guardian, ABC, tie-a-tie