چشم‌های کودکان در برابر اشعه‌های ماوراء بنفش به مراقبت نیاز دارد؛ اما آیا برای ایجاد محافظت تنها استفاده از کلاه کافی است یا اکسسوری‌های دیگری مانند عینک آفتابی هم لازم است؟ برای انتخاب عینک آفتابی مناسب برای کودکان باید به چه نکته‌هایی توجه کنیم؟ چگونه می‌توانیم کودکان را به استفاده‌ی مداوم از عینک آفتابی عادت دهیم؟ با توجه به نزدیک شدن به فصل تابستان و لزوم استفاده از عینک آفتابی در این مطلب به بررسی چگونگی انتخاب عینک آفتابی برای کودکان می‌پردازیم.

کودکانی که کمتر از ۱۰‌ سال سن دارند، در معرض خطر آسیب دیدن چشم و پوست در برابر اشعه‌های فرابنفش قرار دارند. پوست پلک‌ها و پوست اطراف چشم کودکان نسبت به پوست بزرگسالان حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر است. علاوه بر این قرار گرفتن شبکیه در معرض اشعه‌های فرابنفش منجر به مشکلاتی مانند آب مروارید و بیماری‌های شبکیه می‌شود. با خرید عینک آفتابی باکیفیت و مناسب برای کودک از چشم و پوست اطراف آن محافظت کنید.

خوشبختانه با گسترش آگاهی درباره‌ی خطرات ناشی از اشعه‌های فرابنفش بسیاری از والدین نسبت به محافظت از پوست و چشم کودکان خود با کلاه و سایر اکسسوری‌ها مانند عینک حساس شده‌اند. استفاده نکردن از عینک آفتابی در کودکی باعث مشکلات بینایی در ‌آینده می‌شود.

آیا کودکان به عینک آفتابی نیاز دارند؟

کودکان در برابر اشعه‌های فرابنفش آسیب‌پذیرتر هستند. به این معنا که این اشعه‌ها می‌توانند نفوذ عمیق‌تری در چشم آن‌ها داشته و باعث بیماری‌های مختلف سطحی و عمقی چشمی در آن‌ها شوند. بنابراین محافظت از چشم و بینایی کودکان بسیار مهم است؛ زیرا آن‌ها زمان زیادی را بیرون از منزل سپری می‌کنند و در سنین کودکی چشم‌هایشان به صورت کامل رشد نکرده است. کودکان به عینک آفتابی‌ای نیاز دارند که محافظت ۱۰۰ درصدی در برابر اشعه‌های UVA و UVB حتی در روزهای ابری برایشان ایجاد کند؛ زیرا این اشعه‌ها حتی از بین ابرها هم به پوست و چشم نفوذ می‌کنند.

کودکان از چه سنی باید از عینک آفتابی استفاده کنند؟

سن مناسب استفاده از عینک آفتابی

مناسب‌ترین سن برای آغاز استفاده از عینک آفتابی برای کودکان بین دو و نیم تا سه سالگی است. هنگامی که کودک کوچکتر از این سن است، از نظر جسمی عینک زدن برایش دشوار است اما با بزرگتر شدن این کار را راحت‌تر می‌تواند انجام دهد.

آیا کلاهی که دارای لبه‌ی بلند است می‌تواند جایگزین عینک آفتابی شود؟

استفاده از کلاه لبه بلند هم ایده‌ی خوبی است؛ اما نمی‌تواند جایگزین عینک آفتابی شود. نور خورشید از زمین، شن، آب یا برف منعکس شده و می‌تواند به چشم‌ها آسیب بزند.

آیا تابش نور خورشید برای تولید ویتامین دی در کودکان لازم است؟

کمی نور آفتاب برای همه‌ی افراد خوب است؛ اما در صورتی که کودک مدت طولانی در برابر تابش نور آفتاب باشد چشم‌ها نیاز به محافظت پیدا می‌کنند. همان‌طور که از پوستمان با کرم ضدآفتاب محافظت می‌کنیم، باید از چشمانمان هم با عینک آفتابی محافظت کنیم.

چگونه عینک آفتابی مناسب برای کودکان را انتخاب کنیم؟

جنس لنزهای عینک آفتابی مناسب برای کودکان باید از پلی‌کربنات که برای کودکان ایدئال است باشد. این لنزها در برابر خش مقاوم بوده و از لنزهای استاندارد سبک‌تر هستند. پلی‌کربنات در برابر اشعه‌ی فوق بنفش محافظت ایجاد می‌کند. عینکی که قاب بزرگ دارد، دسته‌های آن کمی پهن‌تر بوده و از ورود نور خورشید از اطراف جلوگیری می‌کنند. همیشه بهترین محافظت را به وجود می‌آورند. این عینک‌ها نه تنها بیشترین میزان اشعه‌ی ماوراء بنفش را مسدود کرده، بلکه از چشم در برابر آلودگی‌ها و گرد و غبار هم محافظت می‌کنند. قاب عینک باید متناسب و انعطاف‌پذیر باشد. برای کودکان به دنبال عینکی باشید که قاب‌هایش بیش از ۹۰ درجه باز شوند در این صورت احتمال شکسته شدنشان کمتر است؛ زیرا کودکان با عینک‌های خود با لطافت کمتری برخورد می‌کنند.

۱.‌ عینک آفتابی‌ای انتخاب کنید که ۹۹-۱۰۰ درصد اشعه‌های UVA و UVB را دفع کند

عینک‌های آفتابی کودکان باید بالاترین میزان محافظت را داشته باشد. کودک باید از سه سالگی استفاده از عینک آفتابی را آغاز کند. ۸۰ درصد آسیب‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه‌های مضر آفتاب قبل از ۱۸ سالگی اتفاق می‌افتند.

۲.‌ مطمئن شوید که عینک پوشش خوبی روی چشم‌ها ایجاد می‌کند

عینک آفتابی پسرانه

هنگام انتخاب عینک آفتابی برای کودک باید مطمئن شوید که پوست حساس دور چشم آن‌ها را پوشش می‌دهد. حتی با وجود استفاده از عینکی که لنزهای بزرگی دارد و بالا و پایین چشم‌ها را پوشش می‌دهد باز هم باید از ضد آفتاب به عنوان لایه‌ی دوگانه‌ی محافظ استفاده کنید.

۳. عینک‌ آفتابی بادوام و محکم بخرید

کودکان فعالیت زیادی دارند و باید عینک آفتابی‌ای داشته باشند که بتواند در برابر حرکت‌ها و زمین خوردن‌های آن‌ها دوام بیاورد. برخی برندها عینک‌های انعطاف‌پذیر و دارای لنزهای مقاوم در برابر خش تولید می‌کنند که برای کودکان در سنین مختلف مناسب هستند.

۴. نقص‌های عینک را پیش از خرید بررسی کنید

پیش از اینکه عینک آفتابی مورد نظر برای کودک خود را انتخاب کنید مطمئن شوید که هیچ خراشی روی سطح آن‌ها نباشد. از آن‌جایی که عینک چشم کودکان را در برابر اشعه‌های مضر فرابنفش محافظت می‌کند باید هنگام خرید از خوب، مناسب و بی‌نقص بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

۵.‌ به کودک اجازه‌ی انتخاب دهید

این مورد به ویژه در رابطه با کودکان بزرگ‌تر بسیار مهم است. به دلیل اینکه کودک باید از عینک آفتابی استفاده کند حتما باید آن را دوست داشته باشد. شما می‌توانید انتخاب‌های آن‌ها را بر اساس ایمن بودن و دوام به چند گزینه محدود کرده؛ اما انتخاب رنگ و استایل را به خود کودک واگذار کنید.

۶. عینک را از نظر داشتن لنز باکیفیت بررسی کنید

لنزها نباید از نظر دید مات باشند بنابراین آن‌ها را از نظر انحراف داشتن و مات بودن بررسی کنید. روش انجام کار به این صورت است که عینک را روی بازوی خود گذاشته و به داخل لنزهای عینک به صورت مستقیم نگاه کنید مانند زمانی که از لبه‌ی پنجره نگاه می‌کنید. به آرامی لنز را روی خط حرکت دهید در صورتی که خط مستقیم تاب بخورد یا دچار انحنا شود، کیفیت لنزهای آن ضعیف است؛ اما در غیر اینصورت عینک دارای لنزهای با کیفیت است.

آیا استفاده از عینک‌های تجویز شده توسط پزشک برای کودکان ایده‌ی خوبی است؟

عینک آفتابی تجویز شده توسط پزشک برای کودک

در صورتی که کودک عینک طبی تجویز شده توسط پزشک را استفاده می‌کند می‌توانید یک جفت عینک دیگر که دارای لنزهای رنگی از جنس پلی‌کربنات است برایشان تهیه کنید. علاوه بر این به منظور جلوگیری از داشتن دو جفت عینک امکان استفاده از لنزهای فوتوکرومیک که رنگ آن‌ها در برابر نور آفتاب از روشن به تیره عوض می‌شود هم وجود دارد. البته این عینک‌ها نمی‌توانند جایگزین یک عینک آفتابی خوب شوند؛ اما استفاده از آن‌ها بهتر از استفاده نکردن است. این عینک‌ها هم محافظت کامل در برابر اشعه‌های فوق بنفش فراهم می‌کنند؛ اما عینک‌های آفتابی بزرگ‌تر بوده و پوشش بیشتری ایجاد می‌کنند.

عینک آفتابی با کیفیت برای کودکان چگونه است؟

هنگام خرید عینک آفتابی برای کودکان باید از انتخاب موارد بی‌کیفیت اجتناب کرد. اغلب اوقات روی عینک‌ها برچسبی با عنوان محافظت در برابر اشعه‌ی فوق بنفش وجود دارد. توجه داشته باشید که عینک‌هایی که درصد محافظت در برابر اشعه‌ی ماوراء بنفش روی آن‌ها نوشته نشده است را خریداری نکنید. علاوه بر این عینک‌های ارزان قیمتی که لنز خیلی نازک یا کج دارند می‌توانند روی بینایی کودک تاثیر بگذارند. بهتر است یک عینک آفتابی با کیفیت بخرید و مطمئن شوید که چشم‌های کودکتان محافظت می‌شود.

چگونه والدین می‌توانند کودکان را به استفاده از عینک آفتابی تشویق کنند؟

تشویق کودکان به استفاده از عینک آفتابی

در صورتی که والدین از عینک آفتابی و کلاه هنگام بیرون رفتن از منزل در تابستان استفاده کنند، کودکان به احتمال بیشتری از این رفتار پیروی می‌کنند. به کودکان اجازه دهید وارد فرایند انتخاب عینک شوند در این صورت تعهد بیشتری به استفاده از آن خواهند داشت؛ زیرا استایل آن را دوست داشته، در انتخاب آن نقش داشته و هیجان بیشتری برای استفاده از آن دارند.

امروزه تنوع بسیار زیادی برای عینک آفتابی کودکان در بازار وجود دارد. بسیاری از برندهای تولید کننده‌ی عینک آفتابی بزرگسالان، عینک‌های آفتابی مشابه نسخه‌ی بزرگسالان که مخصوص کودکان باشد را هم تولید کرده‌اند؛ زیرا کودکان از چیزهایی که والدینشان می‌پوشند تقلید می‌کنند. علاوه بر این می‌توان از بندهای کش‌دار برای راحتی استفاده کرد تا کودکان بدون نیاز به کنترل عینک بتوانند بازی کنند.

چگونه می‌توان از گم شدن عینک آفتابی کودکان جلوگیری کرد؟

کودکان را تشویق کنید که هنگام در آوردن عینک آن را در قابش قرار دهند و قاب عینکشان باید جای مخصوصی در خانه یا اتاقشان داشته باشد. در صورتی که هر وسیله‌ای جای مخصوصی داشته باشد، احتمال گم شدنش کمتر خواهد بود.

منابع: Today’s Parent ، Anne Arundel Dermatology