یکی از مدل‌هایی که در بین پیراهن‌های مردانه کمتر مورد توجه قرار گرفته است پیراهن وینچستر است. با وجود اینکه استفاده از این مدل پیراهن به اندازه‌ی مدل‌های دیگر رایج نیست اما در صورتی که نحوه‌ی ست کردن آن را یاد بگیرید انتخاب هوشمندانه‌ای به شمار می‌رود. در این مطلب به معرفی پیراهن وینچستر، تاریخچه‌ی آن و نحوه‌ی ست کردنش با سایر لباس‌ها می‌پردازیم.

پیراهن وینچستر چیست؟

پیراهن وینچستر چیست

به عبارت ساده، پیراهن وینچستر یک پیراهن رسمی است که در طرح‌های رنگی، راه راه، چهارخانه یا طرح‌های دیگر وجود دارد اما یقه و سرآستین آن‌ با بدنه‌ی پیراهن متضاد است (اغلب به رنگ سفید هستند). گاهی اوقات می‌توان مدل‌هایی که سرآستین و بدنه‌ی متضاد ندارند را هم پیدا کرد. مزیت این مدل پیراهن این است که رسمی است.

پیراهن وینچستر به دلیل داشتن اجزای سفید رنگ کمی رسمی‌تر از مدلی است که تنها یقه و سرآستین آن با بدنه‌ی پیراهن ست باشند. بنابراین به خوبی با استایل کاری ست می‌شود.

در واقع پیراهن وینچستر نمایانگر مد دوران ویکتوریا است که در آن مردان اغلب پیراهن‌های دارای یقه و سرآستین جداشدنی می‌پوشیدند و بدنه‌ی پیراهن را با رنگ‌ها و طرح‌های مختلف ست می‌کردند. با توجه به اینکه این مدل از دوره‌ی ویکتوریا الهام گرفته شده است اغلب پیراهن وینچستر را در استایل رسمی روزمره‌ می‌بینید که انتخاب بسیار مناسبی هم هست.

چرا پیراهن وینچستر بپوشیم؟

دلیل پوشیدن پیراهن وینچستر

نه تنها پیراهن‌های وینچستر کمی رسمی‌تر از پیراهن‌های رسمی راحت به نظر می‌رسند بلکه همانطور که اشاره کردیم اشاره‌ی مستقیمی به دوران طلایی استایل کلاسیک مردان هنگامی که یقه‌ها و سرآستین‌های متضاد در استایل افراد شیک‌پوش رایج بودند دارد.

یقه و سرآستین‌های سفید تضاد دیداری زیبایی را با اضافه کردن لایه به استایل ایجاد می‌کنند. همچنین به صورت خاص یقه‌ی سفید پشت زمینه‌ی خنثای زیبایی برای کراوات به وجود می‌آورد. از آنجایی که هنگام پوشیدن کت‌ و شلوار یقه‌ی پیراهن و کراوات اغلب مرکز اصلی توجه هستند و با توجه به نزدیک بودن آن‌ها به صورت باید به خوبی با هم هماهنگ باشند.

پیراهن‌های رسمی سفید ساده و خنثی به خوبی با هر استایل کراواتی ست می‌شوند در حالی که یک پیراهن رنگی در بین سایر لباس‌ها کمی ناهماهنگ به نظر می‌رسد.

اگرچه اگر احساس می‌کنید که پیراهن تمام سفید بیش از حد ساده یا رسمی است و دوست دارید کمی رنگ به پیراهن خود اضافه کنید، پیراهن وینچستر یک گزینه‌ی عالی برای زمانی است که یقه‌ی سفید ساده را برای دور کراوات خود به همراه سرآستین سفید ساده و پیراهن رنگی می‌خواهید.

ویژگی‌های پیراهن وینچستر

ویژگی‌های پیراهن وینچستر

با وجود اینکه ویژگی اصلی این مدل پیراهن یقه‌ی متضاد آن است هیچ قانون مشخصی در مورد مدل یقه‌ی آن وجود ندارد. بنابراین وینچستر می‌تواند هر مدل یقه‌ای داشته باشد. در ادامه مدل یقه‌هایی که با پیراهن وینچستر ظاهر زیبایی ایجاد می‌کنند را بررسی کرده‌ایم.

۱. یقه‌ی استاندارد یا Straight

یقه‌ی کلاسیک straight می‌تواند با استایل‌های مختلف گره‌ی کراوات ست شده و با جواهرات یقه استفاده شود.

۲. یقه‌ی Spear

یقه‌ی بلندتر spear یا لبه‌دار همچنین می‌تواند به خوبی با گره‌ی کراوات باریک‌تر ست شده و در ترکیب با جواهرات یقه زیباتر به نظر برسد.

۳. یقه‌ی بنددار یا Tab

یقه‌ی بنددار که دارای یک حلقه و بند دارای دکمه است یقه را در مقابل بدنه‌ی پیراهن نگه داشته و گره‌ی کراوات را به بیرون فشار می‌دهد. این یقه همین کار را در مورد جواهرات یقه هم انجام می‌دهد.

۴. یقه‌ی Cutaway

یقه‌های Cutaway هم انتخاب خوب دیگری است و توصیه می‌شود همراه آن از گره‌ی کراوات بزرگتر استفاده کنید تا فضای بیشتری پر شود.

۵. یقه‌ی دکمه‌دار

با وجود اینکه پیراهن‌های وینچستر به صورت کلی رسمی هستند به ندرت می‌توان آن‌ها را با یقه‌های دکمه‌دار پیدا کرد. در این مورد به سادگی توصیه می‌شود که از دکمه یا دکمه‌هایی که تضاد بسیار زیادی دارند اجتناب کنید زیرا از میزان رسمی بودن پیراهن وینچستر می‌کاهند.

۶. یقه ی فراک یا بال‌دار

یقه‌ی بال‌دار در بالاترین حد ممکن رسمی بودن قرار دارد که در پیراهن‌های وینچستر هم پیدا شده و یادآور استایل قرن‌های ۱۹ و ۲۰ است.

غیر از موقعیت‌های رسمی به سختی می‌توان شرایط مناسبی را برای پوشیدن این مدل یقه پیدا کرد. اما به این نکته توجه داشته باشید که یقه‌ی بال‌دار برای استایل روزانه‌ی رسمی هم بسیار مناسب است.

رنگ‌ها و طرح‌های بدنه‌ی پیراهن وینچستر

طرح‌ها و رنگ‌های پیراهن وینچستر

اغلب دیده می‌شود که پیراهن‌های وینچستر بدنه‌ی آبی ساده دارند یا بدنه‌ی آن‌ها خط‌های راه راه آبی و سفید دارد که بسیار زیبا و ظریف است. بنابراین در صورتی که به تازگی وارد دنیای پیراهن‌های وینچستر شده‌اید توصیه می‌کنیم از رنگ آبی کمرنگ برای داشتن یک پایه‌ی خنثای خوب برای ایجاد انواع مختلف استایل استفاده کنید.

مدل راه راه یکی از انواع پرطرفدار بین علاقه‌مندان به پوشیدن پیراهن‌های وینچستر است که از دوره‌ی ویکتوریا در دهه‌ی ۱۹۳۰‌ محبوبیت پیدا کرده و تاکنون هم جزو مدل‌های پرطرفدار باقی مانده است.

البته از انتخاب پیراهن‌های وینچستر که شامل خط‌های ضخیم یا رنگارنگ دارای رنگ‌های براق و پر زرق و برق که گزینه‌های کاربردی برای ایجاد استایل‌های مختلف نیستند اجتناب کنید. انتخاب‌های ایمن‌تر شامل گزینه‌هایی است که راه‌راه‌هایی که تک رنگ و به رنگ خنثی هستند دارند اما اگر به دنبال گزینه‌های چند رنگ هستید اطمینان حاصل کنید که خط‌های نازک‌ و ظریف داشته باشند.

علاوه بر این، خط‌های راه راه نباید همیشه روی پس زمینه‌ی سفید باشند بلکه بدنه‌ی پیراهن وینچستر می‌تواند به رنگ‌های پاستلی مانند صورتی و دارای خط‌های راه راه آبی باریک هم باشد.

با وجود اینکه رایج‌ترین طرح برای پیراهن‌های وینچستر انواع مختلف طرح‌های راه راه است اما طرح‌های چهارخانه‌ی بسیاری هم برای استایل‌های مختلف این پیراهن وجود دارند. اگر به تازگی استفاده از پیراهن وینچستر را آغاز کرده‌اید استفاده از این طرح را پیشنهاد نمی‌کنیم زیرا مدل درشت طرح آن‌ها به سختی با سایر اجزای استایل ست می‌شود.

به همین دلیل طرح‌های ساده مانند چهارخانه‌ی مربعی می‌توانند پویایی را به استایلتان اضافه کنند. طرح‌هایی مانند چهارخانه‌های کوچکتر و ظریف‌تر بدون اغراق جذابیت بیشتری به استایل می‌دهند و همخوانی بیشتری با سایر اجزای استایل و اکسسوری‌ها دارند.

به خاطر داشته باشید که در حالت کلی طرح‌های درشت‌تر و پهن‌تر چهارخانه از میزان رسمی بودن پیراهن می‌کاهند اما چهارخانه‌های ریزتر ایمن‌تر هستند.

البته می‌توانید پیراهن‌های وینچستر دارای بدنه‌های تک رنگ را هم پیدا کنید و این کار فضای پایه‌ی عالی‌ای را ایجاد می‌کند که می‌توانید استایل‌های بیشتری را با کراوات و اکسسوری‌های دیگر بسازید.

در صورتی که تمایل داشتید پیراهن وینچستر تک رنگ بپوشید توصیه‌ی ما انتخاب رنگ‌های پاستلی مانند آبی کمرنگ، زرد یا صورتی است زیرا این رنگ‌ها کلاسیک بوده و برای دنیای استایل‌های کلاسیک مردانه مناسب هستند.

همچنین به خاطر داشته باشید که پیراهن در این قسمت مانند بوم عمل می‌کند و از آن برای تکمیل کردن و اضافه کردن بعد به کت‌ و شلوار و سایر اکسسوری‌های خود استفاده کنید. بنابراین انتخاب گزینه‌ی ظریف همیشه انتخاب هوشمندانه‌ای است. اما با این حال رنگ‌های روشن و براق مانند صورتی براق خیلی شلوغ به نظر می‌رسند.

ایده‌های ست کردن پیراهن وینچستر

ست کردن پیراهن وینچستر

۱. کت و شلوار اداری سرمه‌ای کلاسیک

نخستین استایل یک مدل رسمی اداری با کت و شلوار سرمه‌ای، پیراهن وینچستر آبی با راه راه‌های سفید است. رنگ آبی کمرنگ پیراهن با تناژ سرمه‌ای کت و شلوار هماهنگی و هارمونی دارد. همچنین در این مدل کراوات به خوبی توسط یقه‌ی سفید پیراهن قاب بندی می‌شود و دکمه‌های سردست به دلیل تضاد داشتن با سرآستین‌های سفید پیراهن جلوه‌ی بیشتری خواهند داشت. این استایل با یک جفت کفش قهوه‌ای تیره‌ی آکسفورد که به صورت طبیعی خیلی رسمی هستند تکمیل می‌شود.

۲. کت و شلوار طرح‌دار هفت و هشتی طوسی

استایل بعدی شامل پوشیدن کت و شلوار طوسی با پیراهن وینچستر دارای چهارخانه‌های خیلی ریز و بدنه‌ی آبی است. طرح ظریف هفت و هشتی و زمینه‌ی آبی پاستلی بوم زیبایی را برای اکسسوری‌ها شامل کراوات آبی یا بنفش و پوشت کتان سفید ایجاد می‌کند.

۳. کت و شلوار طرح‌دار قهوه‌ای

استایل پایانی معرفی شده در این قسمت شامل کت و شلوار طرح‌دار قهوه‌ای و پیراهن وینچستر زرد است. پوشت همراه این استایل ترکیب پشم-ابریشم و به رنگ زرد طلایی و دارای طرح‌های بته جقه در رنگ‌های بژ، آبی، قرمز و نارنجی است. در این ترکیب پیراهن زرد وینچستر پایه‌ی خوبی را برای اکسسوری‌های درشت‌تر فراهم می‌کنند.

در پایان

در این مطلب با پیراهن وینچستر و نحوه‌ی ست کردن آن آشنا شدیم. پیراهن وینچستر بهترین گزینه‌ی ممکن برای موقعیت‌های رسمی است که با یقه و سرآستین سفیدش تضاد رنگی و پویایی را به استایل اضافه می‌کند. به همین شیوه این پیراهن یک پس زمینه‌ی پویای ظریف را برای سایر اکسسوری‌های استایل فراهم می‌کند. وینچستر پیراهنی است که به آن خیلی توجه نشده است. نظر شما درباره‌ی پیراهن وینچستر چیست؟

منبع: Gentleman’s Gazette