مجموعه‌ی کفش آقایان شیک‌پوش بدون اضافه کردن بوت چوکا تکمیل نمی‌شود. این مدل کفش‌های کلاسیک، کفش‌هایی هستند که در هر کمد لباسی باید باشند و استایل زیبا و منحصر به فردی را در مقایسه با سایر کفش‌ها و بوت‌ها ایجاد می‌کنند.

بوت چوکا برای استایل‌های کژوال و غیررسمی مناسب است اما به سادگی می‌توان آن‌ را برای استایل‌های اسمارت کاری به شیوه‌ای کمی شیک‌تر و رسمی‌تر استفاده کرد. این بوت‌ها بسیار کاربردی و مدرن هستند بنابراین اگر بوت چوکا ندارید زمان آن فرا رسیده که یک جفت از آن را به کمد لباس خود اضافه کنید.

هنگامی که مدل مناسب خود را یافتید تمام کاری که باید انجام دهید این است که چگونگی ست کردن آن‌ها در استایل خود برای داشتن استایل شیک و زیبا را یاد بگیرید. در همین راستا در این مطلب به بررسی بوت چوکا و چگونگی ست کردن صحیح آن در استایل خود می‌پردازیم.

بوت چوکا چیست؟

بوت‌های چوکا جزو بوت‌های کلاسیک به شمار می‌روند که بلندیشان تا مچ بوده، اغلب دو یا سه جای بند و یک بند باریک دارند. این بوت‌ها اغلب از جنس چرم یا جیر بوده و معمولا به رنگ‌های طیف قهوه‌ای هستند.

مقایسه‌ی بوت چوکا و بوت بیابانی

بسیاری از آقایان بوت‌های چوکا را با بوت بیابانی اشتباه می‌گیرند و دلیل این موضوع ساده است. ظاهر این دو مدل مختلف بوت بسیار مشابه هم هستند و ارتباط بسیار نزدیکی دارند. بوت‌ بیابانی یک مدل خاص از بوت چوکا است که به عنوان دسته‌ی گسترده‌تری از کفش‌ها شناخته می‌شود. روش اصلی تشخیص تفاوت این دو مدل در زیره‌ی آن‌ها است.

بوت‌های بیابانی زیره‌های لاستیکی نازکی دارند، مدل آن‌ها بیشتر غیررسمی بوده و ساختاری متفاوت از بوت چوکا دارند.

موقعیت‌های مناسب برای پوشیدن بوت چوکا

بهترین موقعیت‌های پوشیدن بوت چوکا

موقعیت‌های غیررسمی

استفاده از بوت‌های چوکا برای استایل غیررسمی ساده است. این بوت‌های جذاب کفش‌های بسیار خوبی برای پوشیدن به همراه شلوار جین هستند و می‌توانند با کت‌های بسیاری ست شوند.

برای داشتن استایل شیک و تاثیرگذار بوت چوکای خود را با شلوار جین آبی، پیراهن دکمه‌دار سفید و کت جین ست کنید. تنها این نکته را به خاطر داشته باشید که برای داشتن استایل راحت با بوت چوکا، مدل جیر به رنگ قهوه‌ای آن را انتخاب کنید.

موقعیت‌های اسمارت کژوال

بوت چوکا به دلیل ظاهر کلاسیکی که دارد می‌تواند انتخاب بسیار خوبی برای استایل‌های اسمارت کژوال باشد. در صورتی که دوست دارید برای ایجاد چنین استایلی از بوت خود استفاده کنید باید رنگ مشکی آن را انتخاب کنید.

با این کار ظاهر زیبا و شیکی خواهید داشت و راحت‌تر می‌توانید بوت خود را با سایر اجزای استایلتان ست کنید. برای تکمیل استایل خود سعی کنید بوت چوکای مشکی را با شلوار جین مشکی، تیشرت یقه گرد و کت بلیزر یا شلوار کتان و پیراهن غیررسمی ست کنید.

موقعیت‌های کاری غیررسمی

بوت‌های چوکا فقط برای تعطیلات آخر هفته و بیرون رفتن مناسب نیستند بلکه کفش‌ها بوت‌هایی هستند که هیچ‌گاه دمده نمی‌شوند و برای استایل‌های کاری غیررسمی هم انتخاب‌های بسیار مناسبی به شمار می‌روند.

نکته‌ای که برای داشتن استایل شیک کاری غیررسمی با این بوت‌ها در نظر داشته باشید این است که بوت خود را به رنگ تیره انتخاب کرده و آن را با لباسی که شیک و مرتب است ست کنید.

یک جفت شلوار پارچه‌ای یا کتانی، یک پیراهن نخ پنبه‌ی سفید و بلوز بافت کشمیر یا کت بلیزر بهترین گزینه‌ها را برای ترکیب استایل همراه بوت چوکا برای محل کار ایجاد می‌کنند.

بوت چوکای چرم

خرید بوت چوکای چرم همیشه ایده‌ی خوبی است، زیرا این جنس بوت چوکا بادوام‌تر ازمدل‌های جیر بوده و دیرتر پاره می‌شوند در نتیجه طول عمر بیشتری دارند. همچنین بوت‌های چرم بسیار کاربردی بوده و می‌توانند هم برای موقعیت‌های غیررسمی و هم رسمی استفاده شوند.

تنها نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که یک رنگ خنثی مانند قهوه‌ای یا مشکی را برای بوت چوکای چرم خود اتنخاب کنید تا مطمئن شوید که بوت چوکایتان استایل زیبایی را ایجاد کرده و با هر استایلی ست می‌شود.

بوت چوکای جیر

بوت جیر چوکا

بوت‌های جیر چوکا بسیار شیک بوده و داشتن آن‌ها برای همه‌ی آقایان مدرن شیک پوش واجب است. این کفش‌های پرطرفدار برای ایجاد استایل‌های غیررسمی و داشتن تیپ‌های مدرن و راحت مناسب هستند.

برای اطمینان از اینکه بوت جیر شما با انواع مختلفی از لباس‌ها ست می‌شود رنگی را انتخاب کنید که ست کردن آن راحت باشد. مشکی، قهوه‌ای، خاکی، سرمه‌ای و طوسی همگی انتخاب‌های عالی و کاربردی‌ای هستند. همچنین حتما نحوه‌ی صحیح مراقبت از جیر را یاد بگیرید.

چگونه بوت چوکای جیر را تمیز کنیم؟

اگر با نحوه‌ی تمیز کردن بوت چوکای جیر آشنا نیستید خرید بوت جیر چوکای عالی فایده‌ای ندارد. برای اطمینان از اینکه بوت چوکا ماندگاری زیادی دارد آن‌ها را به صورت منظم تمیز کنید. برای این کار در ابتدا از روزنامه برای پر کردن آن استفاده کنید. سپس با استفاده از برس، پاک‌کننده‌ی چرم یا سوهان ناخن به آرامی هر گونه لکه و زباله‌ای که به بوت چسبیده است را پاک کنید. در نهایت مجددا بوت را برس بکشید تا پرزهای آن بلند شوند سپس با استفاده از یک اسپری محافظ جیر آن را اسپری کنید.

در خرید بوت چوکا چه چیزهایی را در نظر بگیریم؟

هنگامی که قصد خرید بوت چوکا را دارید نکته‌ی مهم و قابل توجه این است که هم مدل و هم متناسب بودن اندازه را در نظر بگیرید. برای انتخاب بهترین جفت، مدلی از بوت چوکا را انتخاب کنید که مچتان را بپوشاند و اندازه‌ی آن متناسب پایتان باشد.

هنگام انتخاب مدل برای موقعیت‌های غیررسمی جنس جیر و برای موقعیت‌های رسمی جنس چرم را انتخاب کنید. همچنین بوت‌های چوکایی که رنگ روشن‌تری دارند یا زیره‌ی آن‌ها پلاستیکی است غیررسمی‌تر و راحت‌تر بوده و جنس‌های چرمی و بوت‌های دارای زیره‌ی چرمی و رنگ‌های تیره‌تر ظاهر رسمی‌تری دارند.

چگونه از بوت چوکا در استایل خود استفاده کنیم؟

نحوه‌ی استفاده از بوت چوکا

  • بوت‌های چوکای رنگ روشن و جنس جیر یا بوت‌های بیابانی برای ظاهرهای غیررسمی مناسب هستند.
  • برای استایل‌های رسمی‌تر بوت‌های چرم چوکا به رنگ‌های تیره‌تر را انتخاب کنید.
  • بوت‌های چوکا را با شلوار جین و تیشرت یا پیراهن دکمه‌دار برای داشتن استایل غیررسمی ست کنید.
  • بوت‌های چوکا را با شلوار جین مشکی، تیشرت و کت بلیزر برای ایجاد استایل اسمارت کژوال ست کنید.
  • برای پوشیدن بوت چوکا در محل کار آن را با شلوار پارچه‌ای، شلوار کتانی، پیراهن نخ پنبه و بلوز بافت کشمیر ست کنید.
  • بوت‌های چوکای جیر را با بهره‌گیری از یک محافظ جیر و پاک کردن هرگونه لکه یا آلودگی با استفاده از برس از روی آن‌ها تمیز نگه دارید.

بوت‌های چوکا برای چه موقعیت‌هایی مناسب هستند؟

بوت‌های چوکا کفش‌های غیررسمی‌ای هستند که جایگزین مناسبی برای کفش‌هایی مانند بوت چلسی، لوفر یا کفش کتانی به شمار می‌روند. این بوت‌ها در ترکیب با شلوارهای بلند بسیار زیبا به نظر می‌رسند و می‌توانند به صورت غیررسمی، اسمارت کژوال یا حتی در برخی استایل‌های اداری به کار گرفته شوند.

آیا می‌توان از بوت‌های چوکا در فصل تابستان استفاده کرد؟

امکان استفاده از بوت چوکا در فصل تابستان وجود دارد، به ویژه اگر به رنگ روشن و به جنس جیر باشند. این بوت‌ها این امکان را فراهم می‌کنند که استایلی غیررسمی تا رسمی داشته باشید.

با وجود اینکه این بوت‌ها با شلوار جین، شلوار پارچه‌ای یا شلوار کتانی استایل بسیار جذابی ایجاد می‌کنند، اما امکان ست کردن آن‌ها با شلوارک‌های متناسب و تیشرت‌های ساده در ماه‌های گرم‌تر سال هم وجود دارد.

آیا بوت‌های چوکا برای پیاده‌روی مناسب هستند؟

بوت‌های چوکا هم مانند مدل‌های غیررسمی بوت، برای گردش در خارج از شهر و طبیعت مناسب هستند. اما این بوت‌ها برای موقعیت‌هایی مانند پیاده‌روی مناسب نیستند.

در صورتی که به دنبال بوت چوکای خیلی راحتی هستید، از متناسب بودن اندازه‌ی آن مطمئن شوید و به دنبال مدلی باشید که زیره‌ی لاستیکی داشته باشد نه زیره‌ی چرمی. با این کار در طول روز احساس راحتی بیشتری خواهید داشت و خستگی کمتری در پاهایتان احساس خواهید کرد.

آیا می‌توان بوت چوکا را با شلوار رسمی پوشید؟

بوت چوکا با شلوار

امکان پوشیدن بوت چوکا با شلوار رسمی در محل کار وجود دارد اما برای موقعیت‌های خیلی رسمی گزینه‌ی دیگری را انتخاب کنید. برای پوشیدن بوت چوکا با شلوار رسمی یک رنگ تیره را انتخاب کرده و آن را با پیراهن سفید و بافت کشمیر یا کت بلیزر ست کنید.

دلیل نامگذاری بوت چوکا چیست؟

به احتمال زیاد چوکا نام خود را از چوگان گرفته است. این بوت‌ها شبیه بوت‌های سوارکاری‌ای هستند که توسط بازیکنان چوگان پوشیده می‌شوند.

آیا بوت‌های چوکا به مرور زمان گشاد می‌شوند؟

بوت‌های چوکا هم باید مانند همه‌ی کفش‌های دیگر به صورت کامل متناسب اما راحت باشند. اگرچه طراحی این مدل به گونه‌ای است که قسمت مچ در مقایسه با سایر مدل‌ها مانند بوت چلسی یا مدل‌های بنددار از سایر قسمت‌ها گشادتر می‌ایستد.

منبع: The Trend Spotter