با رسیدن فصل گرما بسیاری از آقایان از تی‌شرت برای استایل بیرونی خود استفاده می‌کنند. اما سوالی که در این زمینه وجود دارد این است که آیا می‌توان با پوشیدن تیشرت استایل شیک و جذابی داشت یا همه‌ی استایل‌هایی که از تیشرت استفاده می‌کنند نامرتب و ساده هستند؟

حقیقت این است که می‌توان با پوشیدن تیشرت ظاهر خوب و مناسبی داشت. همه‌ی آقایان چندین تی‌شرت در کمد لباس خود دارند. فقط کافی است که با توجه به جزییات، رازهای جذاب‌تر به نظر رسیدن هنگام پوشیدن تی‌شرت را یاد بگیرند. ممکن است تی‌شرت در نگاه اول یک لباس ساده به نظر بیاید اما واقعیت چیز دیگری است. در ادامه در این مطلب رازهای داشتن استایل زیبا با استفاده از تی‌شرت را بررسی می‌کنیم.

۱. به قوانین و عرف لباس پوشیدن توجه کنید

اگر به مراسم مهمانی دعوت شدید در صورتی که می‌دانید سایر افرادی که قرار است با شما به مهمانی بیایند هم تی‌شرت می‌پوشند، می‌توانید از تی‌شرت برای آن مراسم استفاده کنید. مهم‌ترین قسمت پوشیدن تی‌شرت این است که بدانید استفاده از آن در چه زمانی و چه مکانی مناسب است.

واقعیت این است که لباس مناسب برای بسیاری از شرایط و موقعیت‌ها یک کت‌و‌شلوار کلاسیک یا دست کم یک پیراهن یقه‌دار آستین بلند است. تی‌شرت‌ها تنها برای رویدادها و مراسم غیررسمی مناسب هستند.

خلاف قوانین و عرف لباس پوشیدن عمل نکنید و تی‌شرت را برای محل کار یا مراسم عروسی نپوشید. فرقی نمی‌کند که با پوشیدن تی‌شرت ظاهر زیبایی پیدا کنید یا با پوشیدن آن چقدر احساس اعتمادبه‌نفس داشته باشید. به هر حال تی‌شرت‌ها مناسب موقعیت‌های غیر رسمی هستند و مانند کت‌های جین باید در مکان‌ها و زمان‌های مناسبی پوشیده شوند.

۲. نوع بدن خود را بشناسید

توجه به نوع بدن

برای داشتن ظاهر خوب در استایلی که تی‌شرت یکی از اجزای آن است باید نوع بدن خود را بشناسید. در صورتی که درشت‌اندام هستید، به احتمال زیاد در قسمت میانی اندام خود اضافه وزن داشته باشید. تیشرت اندامی، مناسب این نوع بدن نیست زیرا قسمت میانی را به خوبی پنهان نمی‌کند. در صورتی که لاغر اندام هستید پوشیدن تی‌شرت، لاغری بازوها و بالاتنه را برجسته‌تر می‌کند.

حتی اگر اندام عضلانی‌ای نداشته باشید بازهم تی‌شرت می‌تواند ظاهر زیبایی را برایتان به وجود آورد اما برای این منظور باید به نکته‌های ۳ و ۴ توجه خاصی داشته باشید.

۳.‌ به اندازه‌ها توجه کنید

یک تی‌شرت متناسب نیازمند دو چیز است:

 1. باید متناسب با شکل و نوع بدن باشد.
 2. نباید باعث ناراحتی یا محدود کردن آزادی عمل هنگام حرکت شود.

چرا باید به تناسب اندازه توجه کنیم؟ دلیل این موضوع این است که تناسب جزو اصلی و کلیدی استایل است. لباس‌هایی که به صورت کامل متناسب هستند، هیکل مردانه را زیباتر نشان می‌دهند اما لباس‌هایی که نامتناسب باشند باعث مخفی شدن بدن می‌شوند. سعی کنید تی‌شرتی که مناسب نوع بدنتان است را پیدا کنید. در ادامه چند نکته که هنگام خرید تی‌شرت باید به آن‌ها توجه کنید آورده شده‌اند:

 • آیا اندازه‌ی تی‌شرت متناسب بدنتان است و در قسمت‌های سینه و کمر دچار کشیدگی و تنگ بودن نیست؟
 • آیا دوخت سرشانه‌های تی‌شرت با انتهای شانه‌های شما در یک راستا قرار دارند؟ در صورتی که دوخت سرشانه‌ها پایین‌تر از شانه‌ها باشند، تی‌شرت خیلی گشاد و در صورتی که دوخت سرشانه‌ها نزدیک به گردن باشند، تی‌شرت خیلی تنگ است.
 • آیا آستین‌های تی‌شرت یک سوم بازوها را می‌پوشانند؟ در صورتی که آستین‌ها بیش از نیمی از بازوها را بپوشانند یا به آرنج برسند خیلی بلند هستند.
 • آیا آستین‌ها دور بازویتان راحت هستند؟ آستین‌های گشاد نامرتب هستند و آستین‌های تنگ هم می‌توانند رد دایره‌ای روی بازو به جای بگذارند.
 • آیا تی‌شرت به صورت متناسبی روی بالاتنه‌ی شما قرار می‌گیرد؟ تی‌شرت نباید انحنا و طرح کلی شکم را خیلی آشکار کند.
 • آیا تی‌شرت چند سانتی‌متر پایین‌تر از خط کمربند قرار گرفته و کمر را پوشش می‌دهد؟ به صورت ایدئال تیشرت باید به اندازه‌‌ای بلند باشد که هنگام بالا بردن بازوها قسمت میانی بدن مشخص نشود. تی‌شرتی که خیلی بلند باشد و تا پایین فاق شلوار را بپوشاند هم مناسب نیست.

۴. تی‌شرت یقه هفت یا یقه گرد؟

دو استایل اصلی برای تی‌شرت‌ها وجود دارد: تی‌شرت‌های یقه هفت و یقه گرد. اما سوالی که وجود دارد کدام یک بهتر هستند؟

تی‌شرت‌های یقه هفت برای افراد متناسب استایل بهتری را ایجاد کرده و ترکیب متعادلی از گردن کوتاه یا صورت باریک را به وجود می‌آورند.

تی‌شرت‌های یقه گرد انتخاب مناسب‌تری برای افراد دارای اندام لاغرتر هستند. این استایل تاکید زیادی روی گردن ندارد همچنین توجه کمتری را به سمت نیم تنه‌ی بالایی جلب می‌کند.

این که کدام مدل را انتخاب کنید به خودتان بستگی دارد. فقط توجه داشته باشید که استایل انتخابی‌تان نباید قفسه‌ی سینه را خیلی در معرض نمایش قرار دهد. از انتخاب تی‌شرت‌های دارای یقه‌های باز و قایقی اجتناب کنید.

نکته: تی‌شرت‌های جیب‌دار زیباتر به نظر می‌رسند اما پارچه‌ی جیب آن‌ها به مرور زمان کشیده و گشاد می‌شود.

۵. پارچه‌ی مناسب را انتخاب کنید

پارچه‌ی مناسب برای تیشرت

پارچه‌ی تی‌شرت نقش کلیدی‌ای در تعیین کیفیت آن ایفا می‌کند. در صورتی که می‌خواهید ظاهر زیبایی با تی‌شرت داشته باشید، باید تی‌شرت انتخابی‌تان جنس خوبی داشته باشد. ممکن است دو تی‌شرت از نظر طرح و رنگ مانند هم باشند اما تی‌شرتی که جنس پارچه‌ی بهتری داشته باشد با اختلاف بسیار استایل بهتری را ایجاد می‌کند.

مانند همه‌ی لباس‌های دیگری که می‌خرید همیشه برچسب روی تی‌شرت را مطالعه کنید. تی‌شرت‌ها اغلب در جنس‌های ۱۰۰ درصد نخ پنبه یا ترکیبی از نخ پنبه و پلی‌استر تهیه می‌شوند اما پارچه‌های دیگری هم وجود دارند که حتی از این‌ها هم بهتر هستند. در ادامه چند نمونه از این پارچه‌‌ها معرفی شده‌اند:

 • بامبو: پارچه‌ای نرم با قابلیت تنفس بالا که درخشش زیبایی را به لباس می‌دهد و در درجه‌ی اول برای لباس‌های فاخر و گران‌قیمت استفاده می‌شود.
 • مرینوس: این پارچه یک پشم دارای بافت‌های ظریف است که اغلب برای تی‌شرت‌های بسیار گران‌قیمت مردانه استفاده می‌شود. تیشرتی که ۱۰۰ درصد آن از پشم مرینوس تهیه شده باشد در صورتی که حتی یک هفته شسته نشود باز هم بدون بو باقی می‌ماند.
 • جرسی: یکی از پارچه‌های منعطف و راحت که از ترکیب نخ پنبه و الیاف مصنوعی تهیه می‌شود.
 • پیما: این پارچه بالاترین درجه‌ی نخ پنبه را دارد که در برابر پرز دادن یا محو شدن رنگ بسیار مقاوم است. علاوه بر این پس از هر بار شست‌و‌شو نرم‌تر می‌شود.
 • ترکیب‌های کتان: کتان قوی‌ترین الیاف طبیعی جهان است. ترکیبات کتان اغلب نرم‌تر و ابریشمی‌تر از کتان خالص به نظر می‌رسند. اما نکته‌ی قابل توجه این است که کتان به سادگی چروک می‌شود.
 • استرچ: لایکرا، اسپندکس و الاستن برای استفاده به عنوان لباس ورزشی محبوب هستند. این پارچه‌ها مقاومت بسیاری در برابر شست‌و‌شو دارند. علاوه بر این شکل لباس را حفظ کرده و پوشیدن آن را راحت‌تر می‌سازند.

نکته: بدون در نظر گرفتن پارچه، تیشرتی که خیلی نازک یا سبک وزن است را انتخاب نکنید. زیرا ممکن است مانند زیر پیراهن به نظر رسیده و جلوه‌ی تی‌شرت را نداشته باشند.

۶. رنگ‌های یکدست و خنثی را انتخاب کنید

بهترین رنگ تیشرت

رنگ‌های خنثی و تیره طیف وسیعی از ترکیب‌ها را تکمیل می‌کنند. هنگامی که در انتخاب رنگ دچار تردید شدید از لیست رنگ‌های زیر کمک بگیرید:

 • خاکستری: خاکستری با بیشتر لباس‌ها به خوبی ست می‌شود. این رنگ آزادی عمل برای روشن‌تر یا تیره‌تر کردن کل استایل را فراهم می‌کند. علاوه بر این در صورت داشتن اندام متناسب، تاکید بیشتری روی تناسب آن خواهد داشت.
 • سفید: تی‌شرت‌های سفید ساده پایه‌ و اساس کمد لباس بسیاری از آقایان هستند. از آنجایی که بیشتر زیر پیراهنی‌ها سفید و دارای یقه‌ی گرد هستند، مراقب باشید که آن‌ها را با تی‌شرت‌های سفید اشتباه نگیرید.
 • سرمه‌ای: رنگ سرمه‌ای برای استفاده در طول روز مناسب‌تر از مشکی است. این رنگ همچنین برای استایل‌های تک‌رنگی که در آن‌ها تی‌شرت با شلوار جین تیره ست می‌شود هم بسیار مناسب است.
 • مشکی: مشکی یکی از رنگ‌های کاربردی برای استایل‌های تیره است. فقط این نکته را در نظر داشته باشید که تی‌شرت‌های مشکی به مروز زمان دچار رنگ پریدگی شده و رنگ آن‌ها به خاکستری متمایل می‌شود.

توصیه می‌شود که تی‌شرت خود را از میان رنگ‌هایی که گفته شد انتخاب کنید اما درنهایت این سلیقه‌ی شماست که از رنگ‌های دیگر هم استفاده کنید. فقط بررسی کنید که تی‌شرت متناسب اندامتان باشد، با سایر لباس‌هایتان ست شود و با پوشیدن آن احساس اعتماد به نفس داشته باشید.

در صورتی که در انتخاب تی‌شرت مردد هستید از انتخاب مواردی که دارای طرح‌های گرافیکی یا لوگوهای بزرگ هستند اجتناب کنید. تا حد ممکن تی‌شرت‌های ساده را انتخاب کنید تا توجه افراد از باقی لباس‌هایتان و چهره‌ی شما پرت نشود.

۷. از تی‌شرت‌های نو استفاده کنید

تی‌شرت‌ها یکی از اقلام غیر رسمی کمد لباس آقایان هستند بنابراین اغلب افراد می‌خواهند از مدل‌هایی که رسمیت کمتری دارند استفاده کنند. این مورد اغلب به معنای انتخاب تی‌شرت‌های کهنه یا دارای رنگ پریدگی است و می‌تواند به صورت عمدی یا اتفاقی رخ دهد.

برخی برندهای تولیدکننده‌ی تی‌شرت، نمونه‌های دارای رنگ پریدگی را تولید و عرض می‌کنند. شاید شما هم برای استفاده از تی‌شرت‌های کهنه یا رنگ پریده وسوسه شده باشید. استفاده از تی‌شرت قدیمی‌ای که به آن تعلق خاطر دارید می‌تواند خاطرات بسیاری را برای شما زنده کند. اما واقعیت این است همانطور که در نکته‌ی اول اشاره کردیم همیشه موقعیت را در نظر داشته باشید. هیچگاه نمی‌دانید که با چه فردی برخورد خواهید کرد بنابراین همیشه لباس تمیز و نو بپوشید.

۸.‌ لباس‌های مشابه و قابل جایگزینی بخرید

تیشرت‌های مشابه و قابل جایگزینی

نکته‌ی مهم دیگر این است که تی‌شرت‌هایی که با سایر لباس‌هایتان همخوانی دارند را انتخاب کنید. هیچ کدام از لباس‌ها تنهایی استفاده نمی‌شوند و خرید لباس‌هایی که به هم مشابهت دارند و می‌توانید آن‌ها را با هم جایگزین کنید باعث صرفه‌جویی در زمان، هزینه و فضا می‌شود.

دو نکته‌ی مهم هنگام خرید تی‌شرت توجه به طرح و بافت آن است. اغلب تیشرت‌ها ساده و از جنس نخ‌پنبه‌ی نرم هستند و بافت آن‌ها برای فردی که در فاصله‌ی عادی با آن‌ها ایستاده است قابل تشخیص نیست.

هرچقدر رنگ و طرح تی‌شرت شلوغ‌تر باشد، قابلیت جایگزین و ست شدن آن با لباس‌های دیگر کم‌تر است. به همین دلیل توصیه می‌شود که از رنگ‌های کاربردی مانند سفید، خاکستری و آبی برای تی‌شرت‌های مردانه استفاده کنید.

۹. تی‌شرت مناسب خود را بدوزید

هر فروشگاه لباس مردانه‌ای تی‌شرت هم دارد. وجود تیشرت‌های آماده در اندازه‌ها وطرح‌های مختلف بسیار خوب است زیرا اندام آقایان با هم متفاوت است و مدل متناسب برای هر کدام از آن‌ها متفاوت است. تا حد ممکن تی‌شرت‌های مختلف را امتحان کنید و به جای انتخاب اولین تی‌شرت، بهترین تی‌شرت متناسب با اندام خودتان که از پارچه‌ی باکیفیتی تهیه شده باشد را بخرید.

ممکن است انجام این کار کمی زمان‌بر باشد اما خرید تی‌شرتی که ظاهر زیبایی را برایتان ایجاد کرده و مقرون‌به‌صرفه باشد بسیار ارزشمند است. هیچ لباسی به صورت کامل اندازه‌ی بدن نیست. به همین دلیل سپردن دوخت تی‌شرت به خیاط ماهر می‌تواند ظاهر شیک و متناسبی را برایتان ایجاد کند.

۱۰. تی‌شرت را به روش صحیح تا کنید

تا کردن تیشرت

پس از اینکه بهترین تی‌شرت ممکن برای خود را خریداری کردید، برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک‌های عجیب و غریب در آن ۶ گام زیر را دنبال کنید:

 1. تی‌شرت خود را باز کرده و به آرامی چروک‌های آن را باز کنید.
 2. خط عمودی‌ای که از وسط تی‌شرت عبور می‌کند را تصور کرده و تی‌شرت را از وسط به این صورت که آستین‌های مخالف روی هم قرار بگیرند تا کنید.
 3. آستین ها را به سمت عقب و روی بدنه‌ی تی‌شرت تا کنید.
 4. بار دیگر کل لباس را از وسط تا کنید این بار روش تا کردن از بالا به پایین و به صورت افقی باشد.
 5. دوباره تی‌شرت را از وسط به صورت افقی تا کنید.

در این مطلب نکات مربوط به داشتن استایل زیبا و جذاب با تی‌شرت و مواردی که برای انتخاب و خرید تی‌شرت باید در نظر بگیریم بررسی شدند. با توجه به این توضیحات شما چه مدل تی‌شرتی را برای خود مناسب می‌دانید؟

منبع: Real Men Real Style