کفش‌ها می‌توانند تاثیر بسیار زیادی روی استایل داشته باشند بنابراین انتخاب کفش مناسب یکی از نکات مهم در ست کردن استایل به شمار می‌رود. در صورتی که در بین کفش‌های خود کفش دربی داشته باشید این انتخاب ساده‌تر خواهد شد. این کفش‌های شیک که هیچ‌گاه دمده نمی‌شوند می‌توانند با هر استایل و در هر شرایطی استفاده شوند. این کفش‌ها علاوه بر شیک بودن بسیار کاربردی هستند. در این مطلب به بررسی کفش‌های دربی، انواع مختلف آن‌ها و روش‌هایی که می‌توانند در استایل استفاده شوند می‌پردازیم.

کفش دربی چیست؟

کفش‌های دربی یک انتخاب کلاسیک و راحت در استایل مردانه هستند. این کفش‌ها مانند کفش‌های آکسفورد یکی از مدل‌های استاندارد به شمار می‌روند. همچنین برای موقعیت‌های رسمی مناسب بوده و می‌توانند با کت و شلوار ست شوند. ظاهر ساده و براق این کفش‌ها برای ایجاد استایل‌های غیررسمی و اسمارت کژوال مناسب است. کفش دربی علاوه بر ست شدن با شلوار جین با شلوارهای پشمی هم استایل خوبی را ایجاد می‌کند. تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب کفش مناسب خود است. با وجود اینکه مدل‌های چرم مشکی و قهوه‌ای سنتی به نظر می‌رسند؛ اما مدل‌های جیر، بروژ و بوت‌های دربی اغلب راحت‌تر ست می‌شوند.

مقایسه‌ی کفش آکسفورد و کفش دربی

تفاوت کفش دربی و آکسفورد

اغلب آقایان به دلیل اینکه نمی‌دانند به دنبال چه کفشی هستند به سختی تفاوت بین کفش آکسفورد و دربی را تشخیص می‌دهند. هنگام تشخیص اینکه استایل یک کفش آکسفورد است یا دربی باید به بند کفش توجه کرد. کفش‌های دربی مدل بند باز هستند اما کفش‌های آکسفورد مدل بند بسته دارند که در قسمت پایین دوخته می‌شود. کفش‌های آکسفورد رسمی‌تر بوده و کفش‌های دربی کمی راحت‌تر و غیررسمی‌تر هستند.

کفش دربی رسمی

در صورتی که به دنبال کفش دربی‌ای هستید که بتوانید در موقعیت‌های رسمی بپوشید باید مدل‌های رسمی کفش دربی را انتخاب کنید. برای انجام این کار به دنبال مدل براقی باشید که به خوبی با کت و شلوار ست شود. به صورت خاص‌تر مدل‌های چرمی نرم‌تر به رنگ مشکی انتخاب‌های مناسبی هستند. اگرچه تناژهای رنگ قهوه‌ای تیره هم ترکیب خوبی ایجاد می‌کنند. علاوه بر این مطمئن شوید که مدل شیک و براقی را انتخاب کرده‌اید که زیره‌ی چرمی و نوک باریک داشته باشد.

کفش دربی غیررسمی

با وجود اینکه به راحتی می‌توان با کفش دربی استایل رسمی ایجاد کرد؛ اما امکان ایجاد استایل غیررسمی هم با آن وجود دارد. برای انجام این کار در ابتدا مدلی مانند کفش دکتر مارتینز را انتخاب کنید که ظاهری راحت با زیره‌ی ضخیم به رنگ‌های روشن یا حتی جنس جیر داشته باشد. سپس کفش‌ها را با شلوار جین یا کتانی و لباس راحتی در بالاتنه ست کنید. اگرچه ظاهر کلی آن غیررسمی به نظر می‌رسد اما کفش‌ها ظاهر شیک و کمی براق را ایجاد می‌کنند.

کفش دربی مشکی

کفش‌های دربی مشکی جزو مدل‌های کاربردی کفش‌ها هستند که در موقعیت‌های بسیار زیادی استفاده می‌شوند. مدل کلاسیک و براق کفش می‌تواند در شرایط‌های بسیاری به کار رود. هنگام انتخاب کفش مناسب به مدل‌های مختلف موجود دقت داشته باشید. فرقی نمی‌کند که مدل چرم، چرم مات ساده یا حتی مدل جیر انتخاب کنید، در هر صورت این کفش در شرایط بسیار زیادی قابل استفاده است.

کفش دربی قهوه‌ای

کفش دربی قهوه‌ای

هنگام انتخاب کفش دربی قهوه‌ای باید برنامه‌ای برای زمان و مکان پوشیدن آن‌ها داشته باشید. این کفش‌ها برای رویدادهای کاری و رسمی ایدئال هستند. اگرچه در صورتی که کفش‌های خود را برای رویدادهای غیررسمی می‌خواهید، باید به دنبال مدل جیر یا مدل چرم قهوه‌ای روشن راحت باشید. علاوه بر این در انتخاب خود به زیره‌ی کفش و دوخت‌های تزئینی آن هم توجه کنید.

کفش دربی چرم

کفش دربی چرم

کفش دربی چرم یکی از انواع مورد علاقه‌ی کفش‌ها در بین آقایان است. این کفش ظاهر کلاسیک و براقی داشته و برای استایل‌ها و موقعیت‌های بسیاری مناسب است. بنابراین امکان استفاده از این کفش‌ها در رستوران، محل کار و موقعیت‌های دیگر وجود دارد. یک جفت کفش کلاسیک مشکی یا قهوه‌ای را برای برجسته کردن استایل خود انتخاب کنید یا برای جلب توجه بیشتر به پاها به دنبال مدل درشت‌تر مانند استایل بروژ باشید.

کفش دربی جیر

با وجود اینکه کفش‌های دربی چرم کلاسیک هستند و هیچ‌گاه دمده نمی‌شوند، اما کفش‌های دربی جیر ظاهر مدرن‌تر و راحت‌تری دارند. همچنین یک انتخاب عالی برای استایل‌های غیررسمی و نیمه رسمی به شمار می‌روند. کفش‌های دربی جیر در رنگ‌های متنوع بسیاری از جمله مشکی، قهوه‌ای، سرمه‌ای و حتی سفید وجود دارند. بنابراین برای هر موقعیتی می‌توان مدل دلخواه و مناسب خود را انتخاب کرد.

کفش دربی بروژ

کفش‌های بروژ دارای روزنه‌های تزئینی هستند و در مدل‌های متنوع بسیاری از جمله کفش دربی وجود دارند. کفش‌های دربی بروژ به دلیل مدل بند و روزنه‌های باز ظاهر برجسته‌ای دارند. بنابراین برای آقایان شیک‌پوشی که به دنبال کفش مناسب برای استایل‌های غیررسمی یا اسمارت کژوال هستند کاربردی هستند.

بوت دربی

بوت دربی

کفش‌های دربی در شکل بوت هم وجود دارند. بنابراین اگر به دنبال کفش شیک و راحتی هستید نمی‌توانید از این مدل چشم‌پوشی کنید. بوت دربی مشابه کفش استاندارد دربی است که کمی بلندتر بوده و بالای مچ مدل بندهای باز و رویه‌ دارد. این مدل یکی از انواع رایج بوت است.

چگونه از کفش دربی استفاده کنیم؟

  • برای موقعیت‌های رسمی از یک جفت کفش دربی چرم باریک مشکی یا قهوه‌ای استفاده کنید.
  • کفش دربی رسمی را با کت و شلوار، پیراهن و کراوات بپوشید.
  • برای ایجاد استایل غیررسمی با کفش دربی، یکی از انواع راحت آن مانند مدل چانکی یا جیر را انتخاب کنید.
  • کفش‌های دربی غیررسمی را با شلوار جین برای داشتن استایل راحت و شیک ست کنید.
  • برای داشتن استایل اسمارت کژوال شیک کفش‌های دربی بروژ را با شلوار کتان ست کنید.

آیا کفش‌های دربی رسمی هستند؟

کفش‌های دربی می‌توانند در موقعیت‌های رسمی همراه با کت و شلوار پوشیده شوند. البته این کفش‌ها به اندازه‌ی کفش‌های آکسفورد رسمی نیستند و به همین دلیل می‌توانند با استایل‌های اسمارت کژوال و غیررسمی استفاده شوند.

چگونه از متناسب بودن کفش دربی مطمئن شویم؟

کفش دربی باید کمی محکم‌تر از کفش‌های غیر رسمی باشد؛ اما این بدان معنا نیست که راحت نباشد. بهتر است کفش‌های رسمی را بپوشید و چند قدم با آن‌ها راه بروید تا متوجه شوید راحت هستند یا خیر. این کفش‌ها باید در قسمت قوس اندازه‌ی متناسبی داشته و در قسمت پاشنه لغزش نداشته باشند. قسمت زیر پا در کفش هم باید محکم باشد زیرا به ویژه در کفش‌های چرم با پوشیدن نرم و کشیده می‌شود.

آیا امکان پوشیدن کفش‌های دربی با شلوارک وجود دارد؟

ترکیب کردن شلوارک و کفش دربی کمی دشوار اما امکان‌پذیر است. سعی کنید برای استایل غیررسمی  کفش دربی به رنگ روشن‌تر و به جنس جیر را انتخاب کنید. سپس آن را با شلوارک اسلیم فیت ست کنید. جوراب همراه این ترکیب را مدلی که قابل دیدن نباشد یا مدل مچی کوتاه انتخاب کنید.

در پایان

در این مطلب با کفش دربی که یکی از کفش‌های کاربردی برای آقایان است آشنا شدیم. آیا شماهم از طرفداران این کفش‌ها هستید؟ شما برای پوشیدن این مدل کفش کدام استایل را ترجیح می‌دهید؟

منبع: The Trend Spotter