آیا تاکنون در استایل خود از دامن‌های چند لایه استفاده کرده‌اید؟ اگر این دامن را در کمد لباس خود ندارید وقت آن رسیده است که با اضافه کردن به مجموعه‌ی لباس‌هایتان استایل‌های جذابی را با آن بسازید. در این مطلب به بررسی نحوه‌ی ست کردن دامن چند لایه، انتخاب جنس آن و موقعیت‌های مناسب پوشیدن آن می‌پردازیم.

فرقی نمی‌کند که بهار، تابستان، پاییز یا زمستان باشد در هر فصلی می‌توان پیراهن یا دامن چند لایه استفاده کرد. دامن‌های چند لایه به قدری متنوع و کاربردی هستند که می‌توانید آن‌ها را به روش‌های مختلف در استایل خود به کار گرفته و برای موقعیت‌های مختلف استفاده کنید.

دامن چند لایه چیست؟

دامن چند لایه اغلب به دامن‌های لایه لایه‌ای می‌گویند که از چند لایه پارچه‌ای که روی یکدیگر قرار گرفته‌اند تشکیل شده‌اند. در دامن چند لایه، لایه‌ها به صورت کامل به هم چسبیده نیستند و برای ایجاد دامن به صورت آزاد به هم وصل شده‌اند. لایه‌های دامن از نظر پهنا، بلندی و ضخامت با هم فرق دارند و اغلب چین‌دار هستند.

هر لایه می‌تواند پارچه‌ و رنگ متفاوتی نسبت به لایه‌های دیگر داشته باشد. اما دامن‌های طبقه‌ای (tiered) به این صورت هستند که لایه‌های مختلف به هم وصل شده و در نهایت به سجاف اصلی دامن متصل می‌شوند و اینگونه به نظر می‌رسد که دامن لایه‌های مختلف دارد در حالی که فقط یک لایه‌ی اصلی دارد.

دامن‌های چند لایه در فصل‌های مختلف و تقریبا برای هر موقعیتی شیک و زیبا به نظر می‌رسند. فرقی نمی‌کند که به دنبال استایل کژوال یا رسمی باشید در هر حال همیشه یک دامن چند لایه وجود دارد که بتوانید برای استفاده انتخاب کنید.

آیا دامن چند لایه جزو اجزای ترند استایل است؟

دامن چند لایه در ترند دنیای مد

به نظر می‌رسد برخی ترندهای مد یک حلقه‌ی تکرار شونده باشند و دامن چند لایه هم جزو این مدل ترندها است. همه‌ی مدل‌های دامن‌های چند لایه در ترند سال‌های اخیر قرار داشته و مد هستند. دامن‌ها چین‌دار و چند لایه همچنان جزو ترند بوده و فرقی نمی‌کند که چه مدلی با چه بلندی‌ای انتخاب کنید در هر حال برای هر فردی با هر سلیقه‌ای یک انتخاب وجود دارد.

امروزه، دامن‌های چند لایه برای هر استایل سبک بوهو را ایجاد می‌کنند. در صورتی که دوست دارید تیپ متفاوتی داشته باشید حتما دامن چند لایه را به کمد لباس‌هایتان اضافه کرده و آن را با تاپ و کفش مناسب ست کنید.

برای تهیه‌ی دامن چند لایه از چه پارچه‌هایی استفاده می‌شود؟

پارچه‌های سبک وزن بهترین انتخاب برای تهیه‌ی دامن‌های چند لایه هستند. نخ پنبه، لینن، ساتن و ابریشم بهترین انتخاب‌ها هستند به ویژه اگر بخواهید دامنتان بدون اینکه لخت و آویزان باشد لایه‌های بسیار زیادی داشته باشد. از انتخاب پارچه‌های ضخیم و سنگین اجتناب کنید زیرا باعث آویزان شدن دامن می‌شوند.

در مورد انتخاب طرح و رنگ گزینه‌های بسیار زیادی وجود دارند. دامن چند لایه می‌تواند طرح‌ های مختلفی از جمله راه‌راه، نقطه نقطه، گل‌دار و پلنگی داشته باشد. هر طرحی که با استایل و شخصیتتان متناسب باشد را می‌توانید انتخاب کنید. دامن‌های چند لایه می‌توانند به هر رنگی باشند. برای جذاب‌تر شدن دامن می‌توان از پارچه‌های جین و حریر و رنگ‌های مختلف برای لایه‌های مختلف استفاده کرد.

پارچه‌ی مناسب دامن چند لایه

مدل‌های مختلف دامن‌های چند لایه

چند مدل برای دامن‌های چند لایه وجود دارد. مدل این دامن به تعداد، بلندی و شکل لایه‌ها بستگی دارد. برخی دامن‌های چند لایه می‌توانند دارای چین و تور اضافه باشند. حتی می‌توان سایر مدل‌های دامن‌ها را هم به سادگی با اضافه کردن لایه به دامن چند لایه تبدیل کرد. در ادامه چند مدل مختلف از دامن‌های چند لایه را معرفی می‌کنیم.

دامن چند لایه‌ی کوتاه

دامن چند لایه‌ی کوتاه مشابه دامن مینی است. این مدل می‌تواند بین دو تا پنج لایه‌ی چین‌دار داشته باشد که هر کدام تا بالا یا میانه‌ی ران بلندی دارند. اغلب نوجوانان این مدل را انتخاب می‌کنند. مدل کوتاه غیررسمی است.

دامن چند لایه‌ی بلند

دامن چند لایه‌ی بلند

بلندی دامن چند لایه‌ی بلند اغلب تا بالا یا روی مچ پا است. این مدل دامن اغلب توسط خانم‌هایی با سن‌های مختلف برای ایجاد ظاهر کشیده و زنانه‌ی شیک انتخاب می‌شود.

دامن چند لایه‌ی میدی

با اضافه کردن چند لایه به دامن میدی یک دامن چند لایه‌ی میدی خواهید داشت. بلندی این مدل دامن‌ها از پایین زانو یا میانه‌ی ساق پا است. بسته به رنگ و پارچه‌ی این مدل دامن می‌توان آن را برای موقعیت‌های غیررسمی و رسمی استفاده کرد.

دامن چند لایه‌ی مورب

دامن چند لایه‌ی مورب لایه‌هایی دارد که با زاویه برش داده شده‌اند و نگاه را از چپ به راست (یا برعکس) یا از بالای خط مورب به پایین جلب می‌کنند. بلندی دامن‌های مورب اغلب از متوسط تا بلند است. میزان مورب بودن لایه‌ها بسته به مدل دامن متفاوت است.  خط‌های موربی که بیشتر عمودی هستند اغلب باعث بلندتر و کشیده‌تر نشان داده شدن فرد شده اما دامن‌هایی که خط‌های موربشان اغلب افقی است باعث کوتاه‌تر نشان داده شدن افزایش پهنا می‌شوند.

دامن چند لایه‌ی دارای گره‌ی کراواتی در جلو

دامن گره‌دار

دامن چند لایه‌ای که در جلو گره‌ی کراواتی دارد می‌تواند شامل هر مدل دامن چند لایه‌ای باشد که اغلب در جلو و وسط دامن گره‌ی کراواتی یا پاپیونی دارند. در صورتی که به دنبال استایل دخترانه‌ی جذاب باشید این افزونه بسیار مناسب است. گره‌های پاپیونی بزرگ‌تر استایل جذاب‌تری ایجاد می‌کنند.

دامن چند لایه‌ی توری

تور یکی از پارچه‌های مناسب برای ایجاد دامن‌های چند لایه‌ی حجیم است که می‌تواند برای تهیه‌ی دامن‌های چین‌دار و پف‌دار جذابی که در ترکیب با تاپ و کفش پاشنه بلند مناسب استفاده شود. این دامن برای همه‌ی فصل‌ها مناسب است اما به دلیل ساختار طریف و سبک وزنی که دارد برای تابستان بسیار راحت و مناسب به شمار می‌رود.

دامن چند لایه‌ی نامتقارن

همانطور که از نام این مدل مشخص است دامن چند لایه‌ی نامتقارن چند لایه دارد که ممکن است در جلو، کناره‌ها یا پشت بلندتر باشند. لایه‌های این مدل بر اساس یک الگوی مشخص برش داده نمی‌شوند. برخی از لایه‌ها مورب، برخی صاف‌تر، برخی بلندتر و برخی کوتاه‌تر هستند. این دامن‌ها اغلب ظاهر غیرمعمولی دارند اما ظاهر منحصربه‌فرد و خاصشان استایل شیک و زیبایی ایجاد می‌کند.

دامن چند طبقه‌ی چین‌دار

دامن چند طبقه‌ی چین‌دار

دامن چند طبقه‌ی چین‌دار هم یکی از انواع دامن چند لایه است که در آن لایه‌ها به صورت آزادانه از هم قرار نگرفته‌اند یا از هم جدا نیستند. در این مدل لایه‌ها با وصل شدن به هم یک پارچه‌ی یک تکه‌ای را ایجاد کرده‌اند که به نظر می‌رسد چند طبقه‌ی مختلف دارد. بلندی دامن‌های چند طبقه‌ی چین‌دار می‌تواند از انواع کوتاه تا بلند متفاوت باشد. علاوه بر این چین‌های آن ظاهر زنانه و شیکی را به دامن اضافه می‌کنند.

چگونه باید از دامن چند لایه در استایل خود استفاده کنیم؟

دامن چند لایه جزو اجزای کاربردی استایل است که می‌تواند برای ایجاد تیپ‌های متنوع و مختلفی استفاده شود. به دلیل اینکه دامن چندلایه با لباس‌های مختلفی ست می‌شود اشکالی ندارد که آن را چند بار بپوشیم و تکراری به نظر نمی‌آید.

در ادامه چند ایده برای ست کردن دامن چند لایه در استایل را معرفی کرده‌ایم.

 • برای ایجاد استایل کژوال و غیررسمی یک دامن چند لایه‌ی میدی مشکی را با سویشرت گشاد سبز رنگ، کفش پاشنه کوتاهی که دارای بند روی مچ پا است و یک کیف کوچک ست کنید.
 • در صورتی که به دنبال داشتن یک استایل شیک هستید  یک دامن میدی به رنگ خنثی را با کت مشکی یا سرمه‌ای و یک جفت کفش پاشنه بلند ست کنید.
 • در فصل زمستان دامن چند لایه‌ی میدی یا مینی را با بوت‌های بلند، جوراب‌های نازک و پیراهن آستین بلندی که در دامن گذاشته‌اید ست کنید همچنین می‌توانید به این استایل یک کت چرم یا جین اضافه کنید تا علاوه بر شیک‌تر شدن گرمای بیشتری هم ایجاد کنند.
 • برای داشتن یک استایل شیک بهاری می‌توان تاپ گل‌دار را با دامن چند لایه‌ی بژ یا به رنگ خنثی، کفش پاشنه بلند و یک روسری زیبا ست کنید. برای تکمیل استایل هم می‌توانید از اکسسوری‌هایی مانند دستبند و گوشواره استفاده کنید.
 • برای ایجاد استایل رسمی کلاسیک هم می‌توان دامن چند لایه‌ی میدی مشکی را با یک پیراهن دکمه‌دار سفید و کفش‌های پاشنه بلند جلو باز مشکی ست کرد. برای رسمی‌تر و شیک‌تر شدن استایل هم می‌توان یک کت را به تیپ اضافه کرد.

مزایا و معایب دامن‌های چند لایه

مزایا و معایب دامن‌های لایه‌ای

مزایا

 • دامن‌های چند لایه بسیار متنوع و منحصربه‌فرد هستند.
 • در بلندی‌های متفاوتی تهیه می‌شوند.
 • مدل‌های مختلفی از لایه‌بندی این دامن‌ها را می‌توان برای متوازن ساختن استایل به کار گرفت.
 • باعث جذابیت و درخشش هر استایلی می‌شوند.
 • آن‌ها را می‌توان با همه مدل کفش، کت و تاپی ست کرد.

معایب

 • برخی مدل‌های دامن‌های چند لایه برای همه‌ی انواع فرم بدن‌ها مناسب نیستند.
 • این استایل منحصر به فرد مورد پسند همه‌ی افراد نیست.
 • در صورت استفاده‌ی اشتباه می‌توانند باعث شوند فرد شلخته و نامنظم به نظر برسد.

به صورت کلی تعداد نقاط مثبت این دامن‌ها از نقاط منفیشان بیشتر است. با استفاده از این دامن‌ها در استایل خود می‌توانید ظاهر زنانه‌ی بسیار زیبایی ایجاد کرده و هر لباسی که خسته‌کننده به نظر می‌رسد را در ترکیب با این دامن جذاب‌تر سازید.

تعداد لایه‌های دامن‌های چند لایه چقدر باید باشد؟

هیچ قانون ثابتی در دنیای مد برای تعیین تعداد لایه‌هایی که دامن‌های چند لایه باید داشته باشند وجود ندارد و دامن‌های چند لایه می‌توانند هر تعداد لایه که بخواهید داشته باشند. لایه‌های بیشتر باعث حجیم‌تر شدن و درخشش بیشتر دامن می‌شوند. دامن‌های بلند اغلب تعداد لایه‌های بیشتری در مقایسه با دامن‌های کوتاه دارند اما الزامی در این زمینه وجود ندارد. همه‌ی این موارد به تیپ و ظاهری که می‌خواهید ایجاد کنید بستگی دارد.

آیا دامن‌های چند لایه برای همه‌ی انواع فرم‌های بدن مناسب هستند؟

دامن لایه‌ای مناسب برای فرم‌های مختلف بدن

دامن‌های چند لایه‌ی چین‌دار حجم بیشتری به بدن می‌شدهند و باعث می‌شوند فرد چاق‌تر از چیزی که هست به نظر برسد. این مساله به ویژه برای خانم‌هایی که قد کوتاه‌تری دارند و اندامشان گردتر است صحت بیشتری دارد. دامن‌های چند لایه به دلیل اینکه فرد را پرتر نشان می‌دهند برای خانم‌های قد بلندی که اندام متوازن یا لاغری دارند بسیار مناسب هستند.

دامن‌های چند لایه همچنین برای خانم‌هایی که شانه‌های پهن‌تری دارند بسیار مناسب هستند زیرا دامن باعث می‌شود پایین تنها‌ی آن‌ها هم حجیم‌تر شده و با بالاتنه متوازن شود. افرادی که دارای قد کوتاه، اندام ظریف و بدن‌های گردی هستند هم می‌توانند دامن چند لایه بپوشند اما نباید دامن انتخابیشان لایه‌های خیلی زیادی داشته باشد. در صورتی که دامن لایه‌های زیادی داشته باشد خطوط افقی بسیار زیادی ایجاد شده که باعث می‌شوند فرد کوتاه‌تر به نظر برسد.

آیا همه‌ی سنین می‌توانند از دامن چند لایه استفاده کنند؟

بله. خانم‌ها با هر سنی می‌توانند از دامن‌های چند لایه استفاده کنند. خانم‌هایی که سن بالایی دارند باید دامن‌های چند لایه‌ی بلند به رنگ‌های تیره‌تر یا خنثی بپوشند. در صورتی که دامن لایه‌های کمتری داشته باشدتیپ زیباتر و ظاهر زنانه‌ی شیکی خواهند داشت. خانم‌های جوان‌تر هم بهتر است رنگ‌های روشن‌تر را انتخاب کرده و به دنبال مدل‌های کوتاه یا میدی باشند. همچنین برای داشتن استایل شیک هم می‌توانند از دامن‌های بلند یا گل‌دار استفاده کنند.

منبع: ThreadCurve