متخصصان برای داشتن یک خواب راحت و کافی توصیه‌های متعددی دارند؛ از رعایت رژیم غذایی پیش از خواب گرفته تا اجتناب از چرت بعد از نهار و رعایت کردن یک روتین منظم در ساعت خوابیدن. تمامی این توصیه‌ها در داشتن یک خواب راحت و استاندارد شبانه موثرند اما علاوه بر تمامی این موارد یک نکته‌ی مهم دیگر هم برای داشتن یک خواب راحت وجود دارد؛ لباسی که در هنگام خوابیدن به تن دارید. در این مقاله به این مطلب خواهیم پرداخت که یک لباس خواب مناسب و استاندارد چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ با ما در مجله‌ی دیجی استایل همراه باشید.

نکات مهم در انتخاب لباس خواب راحت و مناسب

خواب راحت

آنچه که در رختخواب بر تن دارید، بر کیفیت خواب شما تاثیر می‌گذارد. اگر در حالت ایستاده لباس خوابی که بر تن دارید برایتان راحت نباشد قطعا در هنگام خوابیدن احساس ناراحتی بیشتری خواهید داشت. از طرف دیگر اگر تعرق شبانه دارید لباس خواب‌های ضد رطوبت برایتان مناسب‌تر خواهید بود. در این بخش از مطلب مواردی را که باید در انتخاب لباس خواب مناسب و راحت به آن دقت کنید برایتان عنوان کرده‌ایم.

پارچه‌ای را انتخاب کنید که با آن راحت باشید

افراد معمولا پوست‌های متفاوتی با یکدیگر دارند و حساسیت‌های پوستی بر حسب نوع پوست در افراد مختلف متفاوت است. با توجه به همین تفاوت در نوع پوست و حساسیت‌های پوستی برخی از افراد پارچه‌های پنبه‌ای را ترجیح می‌دهند و برخی دیگر پارچه‌های پنبه‌ای باعث تحریک پوستشان می‌شود. در هنگام انتخاب لباس خواب باید به این نکته دقت کنید که این نوع پارچه روی پوستتان چه حسی دارد. رایج‌ترین پارچه‌هایی که برای دوخت لباس خواب به کار می‌روند را در ادامه معرفی می‌کنیم.

۱. پارچه‌‌ی پنبه‌ای

لباس خواب پنبه ای

این نوع پارچه‌ها رایج‌ترین نوع پارچه برای دوخت لباس خواب هستند. پارچه‌های پنبه‌ای تماما از الیاف طبیعی تهیه شده‌اند و در آن‌ها الیاف مصنوعی به کار نرفته است. این نوع از پارچه‌ها قابلیت تنفس دارند، نرم هستند و روی پوست حس خوبی را ایجاد می‌کنند.

پنبه به راحتی تمیز می‌شود و دارای خواص ضد حساسیت طبیعی است که آن را برای هر پوستی مناسب می‌کند. آکادمی پوست آمریکا تخمین زده است که تنها ۱ تا ۳ درصد از بزرگسالان به پارچه‌های پنبه‌ای واکنش‌های آلرژیک دارند. با این حال، پنبه پارچه‌ای ضعیف برای از بین بردن تعریق شبانه یا رطوبت در طول شب است و ممکن است در هوای سردتر شما را به اندازه‌ی کافی گرم نگه ندارد.

۲. پارچه‌ی ابریشم

لباس خواب ابریشم

ابریشم یک فیبر پروتئینی است که از کرم ابریشم به دست می‌آید. جمع‌آوری ابریشم فرآیندی طولانی و خسته‌کننده است و همین امر باعث گرانی پارچه‌های ابریشم است. با این وجود پارچه‌ی ابریشمی یکی از استثنایی‌ترین و بهترین انواع پارچه برای دوخت لباس خواب است. لباس خواب ابریشمی یکی از لباس‌ خواب‌های ضد رطوبت است که  اگر آن را بر تن داشته باشید می‌تواند در طول خواب هم دمای بدن شما را به خوبی تنظیم کرده و آن را متعادل نگه دارد.

۳. پارچه‌ی فلانل (flannel)

لباس خواب فلانل

اگر در مناطقی با آب و هوای سردتر زندگی می‌کنید، لباس خواب فلانل همان چیزی است که شما نیاز دارید. فلانل پارچه‌ای متراکم است و در عین حال قابلیت تنفسی فوق‌العاده‌ای دارد، بنابراین می تواند دمای بدنتان را به طور متعادلی گرم نگه دارد.

۴. پارچه‌ی لینن (Linen)

پارچه لینن ممکن است روی پوست زبرتر احساس شود، اما به طور استثنایی قابل تنفس و بادوام است.

۵. پارچه‌ی ساتن

لباس خواب ساتن

نرمی و لطافت پارچه ساتن باعث می‌شود این نوع پارچه یکی از محبوب‌ترین پارچه‌ها برای لباس خواب باشد.

۶. پارچه‌ی ضدرطوبت

اگر در هنگام خواب عرق می‌کنید، بهترین انتخاب لباس خواب شما باید لباسی با پارچه‌ی ضد‌رطوبت باشد. این نوع پارچه‌ها می‌توانند رطوبت را از سطح بدن شما تبخیر کنند. پارچه‌های رطوبت‌گیر شامل نایلون، پلی استر و سایر مواد مصنوعی هستند که برای جلوگیری از جذب آب طراحی و ساخته شده‌اند.

۷. پارچه‌ی پشمی

پشم به خوبی دما را تنظیم می‌کند، اما برخی افراد با پوشیدن لباس‌های پشمی احساس خارش می‌کنند. برخی مطالعات مشخص کرده‌اند که افراد با پوشیدن لباس‌های پشمی سریع‌تر به خواب می‌روند. پشم در دفع رطوبت از بدن عالی است و دمای بدن را متعادل نگه می‌دارد.

به سایز و استایل لباس خوابتان دقت کنید

لباس خواب راحت

پس از انتخاب راحت‌ترین پارچه برای پوستتان، باید تناسب و استایل لباس خواب خود را در نظر بگیرید. لباس خواب تنگ انتخاب نکنید زیرا ممکن است حرکات‌تان در هنگام خوابیدن محدود شود یا گردش خون‌تان در زمان خواب با اختلال مواجه شود. تا آنجا که ممکن است، طرح‌های لباس خواب را بدون لوازم جانبی مانند دکمه، برچسب یا زیپ انتخاب کنید، چرا که این موارد ممکن است در طول خواب شما را آزار دهند.

انتخاب پاپوش مناسب برای خواب

اغلب افراد در هنگام انتخاب لباس خواب به پاها دقت نمی‌کنند. سردی پاها در طول شب یکی از دلایل اصلی بی‌خوابی شماست. از سوی دیگر، اگر پاهایتان در طول شب بیش از حد گرم باشند، باعث گرم شدن بیش از حد بدن می‌شوند. بهتر است هنگام خواب پاهای خود را با جوراب‌های سبک بپوشانید.

انواع مدل‌های لباس خواب برای آقایان و خانم‌ها

پس از بررسی جنس لباس خواب و اندازه‌ی آن به استایل و مدل لباس خواب می‌رسیم. این که چه نوع آیتم‌هایی را می‌توانید به عنوان لباس خواب انتخاب کنید و بپوشید.

پیژامه

پیژامه

پیژامه‌ها راحت‌ترین و در عین حال رایج‌ترین آیتم‌هایی هستند که برای خوابیدن پوشیده می‌شوند. پیژامه شامل یک بالاپوش و یک شلوار کش‌دار راحت و گشاد است که با جنس‌های مختلف پارچه‌ها دوخته می‌شود و برای آقایان و خانم‌ها مناسب است.

در بخش قبلی مطلب در خصوص جنس پارچه‌های مناسب برای خواب صحبت کردیم؛ بسته به این که چه نوع پارچه‌ای برایتان مناسب است پیژامه‌ها را می‌توانید با جنس‌های مختلف تهیه کنید. پیژامه‌های پنبه‌ای، پیژامه‌های ابریشمی، فلانل و پیژامه‌های الیاف مصنوعی ضدرطوبت انواع مختلفی از پیژامه‌ها هستند که می‌توانید تهیه کنید و بپوشید تا خوابی راحت داشته باشید.

روب دوشامبر  Robe de chambre

رب دوشامبر

روب‌دوشامبر به طور مستقیم لباس خواب محسوب نمی‌شود بلکه معمولا روی لباس خواب پوشیده می‌شود. زمانی که از خواستید از رختخواب‌تان خارج شوید، می‌توانید روب‌دوشامبر بپوشید تا هم دمای بدنتان متعادل‌ شود و هم این که استایل جذاب‌تری در خانه داشته باشید.

روب‌دوشامبر لباسی کاملا گشاد است و آستین‌های گشادی هم دارد. بدون دکمه و ساسون دوخته می‌شود و معمولا یقه ندارد یا اگر دارد از نوع شال یا آرشال است. مهم‌ترین بخش روب‌دوشامبر جیب و کمربند آن است. بیشتر روب‌دوشامبرها دو جیب رویه‌ی بزرگ دارند و یک بند بلند که از دو بندینک در پهلوها رد می‌شود و می‌توانید آن را در وسط جلو یا پهلو ببندید.

طول روب‌دوشامبر را می‌توانید تا زانو، وسط ساق پا و حتی تا مچ پا انتخاب کنید؛ هرچند به‌ندرت کسی روب‌دوشامبری تا آن اندازه بلند می‌پوشد. بیشتر افراد روب‌دوشامبر میدی را ترجیح می‌دهند. می‌توانید روب‌دوشامبر را روی لباس زیر، لباس خواب یا روی لباس‌های روزانه‌تان بپوشید.

ربدوشامبر

روب‌دوشامبر هم با پارچه‌های مختلفی دوخته می‌شود، روب‌دوشامبرهای پشمی، ساتن، ابریشمی، کشمیر، فلانل و میکروفیبر رایج‌ترین انواع روب‌دوشامبرها هستند.

ست‌های چند تکه لباس خواب زنانه

لباس خواب زنانه

برای خانم‌های متاهل و یا خانم‌هایی که به زیبایی لباس خوابشان اهمیت زیادی می‌دهند این ست‌های چند تکه محبوبیت زیادی دارد. ست‌های چند تکه معمولا شامل شلوارک، پیراهن، نیم‌تنه و روب‌دوشامبر است. معمولا زیباترین ست‌های چند تکه لباس خواب زنانه از پارچه ساتن و یا ترکیبی از ساتن و تور هستند.

پیراهن خواب زنانه

پیراهن خواب زنانه هم یکی از آیتم‌های مناسب برای خوابیدن است. پیراهن‌های خواب کوتاه و توری معمولا برای خانم‌های متاهل و جوان محبوبیت دارد. پیراهن‌های خواب نخی و پنبه‌ای بلند هم طرفداران خاص خودش را دارد چرا که برای خوابیدن بسیار راحت و مناسب هستند.

تی‌شرت و شلوارک نخ پنبه

اگر نخواستید با پیژامه یا پیراهن خواب بخوابید، بهترین انتخاب برایتان یک تاپ یا تی‌شرت با شلوارک است. جنس لباستان هم می‌توانید با توجه به توضیحات ارائه شده در بخش قبل انتخاب کنید اما به صورت کلی تی‌شرت‌ها و شلوارک‌های نخی و پنبه‌ای برای خوابیدن رایج‌تر و محبوب‌ترند.

و در آخر

در این مطلب به مواردی که باید در انتخاب لباس مناسب خواب در نظر بگیرید پرداختیم. این که چه نوع جنس پارچه‌ای را برای لباس خوابتان استفاده می‌کنید به فصل، دمای اتاق خواب، نوع پوست و البته سلیقه‌ی شما بستگی دارد. به خاطر داشته باشید که انتخاب یک لباس خواب راحت و مناسب جزو یکی از مهمترین فاکتورهای داشتن یک خواب راحت است؛ اگر لباس خوابتان را به درستی انتخاب کنید می‌توانید خواب باکیفیت‌تری داشته باشید و در نهایت روزتان را با نشاط‌تر و شاد‌تر آغاز کنید.

منابع: nerdynaut, sleep.org