به احتمال زیاد به سادگی می‌توانید کت و شلوار دو تکه را از سه تکه تشخیص دهید اما چگونه به خوبی و به صورت کامل تفاوت میان آن‌ها را متوجه شویم؟ ممکن است از اینکه قوانینی در رابطه با هر مدل وجود دارد شگفت زده و متعجب شوید.

کت و شلوارهای دو تکه و سه تکه ممکن است در همان نگاه‌ اول یکسان به نظر برسند اما هر کدام روش پوشیدن خاص خود را دارند و در موقعیت خاصی باید آن‌ها را به کار برد. هر کدام از دو مدل کت و شلوار در موقعیت مناسب خود زیبا به نظر می‌رسند. در این مطلب به بررسی کت و شلوارهای دو تکه و سه تکه و تفاوت‌های آن‌ها می‌پردازیم.

کت و شلوار دو تکه چیست؟

کت و شلوار دو تکه شامل تنها دو تکه است که عبارتند از: یک کت کت و شلوار و شلوار ست آن کت. پارچه، طرح و رنگ کت و شلوار عینا مانند هم است. کت و شلوار دو تکه کت و شلوار کلاسیک و سنتی‌ای است که به صورت روزمره استفاده می‌کنید. این مدل کت و شلوار تقریبا برای همه‌ی موقعیت‌ها مناسب است زیرا می‌تواند رسمی یا غیررسمی باشد. علاوه بر این کاربرد بسیار زیادی هم دارد.

این مدل کت و شلوار را می‌توان با یا بدون کراوات، به صورت سنتی یا رسمی پوشید. تنها قوانین جدی مربوط به زمانی هستند که کت و شلوار را برای یک رویداد رسمی می‌خواهید بپوشید.

چگونه کت و شلوار دو تکه بپوشیم؟

کت و شلوار دو تکه

برش کت و شلوار تاثیر بسیار زیادی بر چگونگی نمایش کت و شلوار روی تنتان می‌گذارد. هنگام انتخاب کت و شلوار می‌توانید از بین مدل‌های اسلیم فیت، اسکینی یا کلاسیک یکی را انتخاب کنید. این برش‌ها همچنین ممکن است کمی تفاوت داشته باشند که بر میزان رسمیت کت و شلوار تاثیر می‌گذارد.

به عنوان مثال یقه‌ی کت کت و شلوار بر میزان مناسب بودن کت و شلوار برای موقعیت‌هایی خاص تاثیر می‌گذارد. شلوار کت و شلوار هم بسته به چین‌ و شکن‌های آن متفاوت است. همچنین یک کت و شلوار مدرن دو تکه می‌تواند دارای کت دو دکمه یا چهار دکمه باشد.

هر برشی که انتخاب می‌کنید حتما مطمئن شوید که متناسب باشد. شلوار نباید شل و آویزان باشد یا روی زمین کشیده شود. نامتناسب بودن شلوار می‌تواند کل استایل را خراب کند. در نهایت اکسسوری‌ها می‌توانند زیبایی کلی را مشخص کنند. به عنوان مثال با یک کت و شلوار دو دکمه استفاده از کراوات اختیاری است اما استفاده از کمربند اجباری است.

چه زمانی کت و شلوار دو تکه بپوشیم؟

کت و شلوار دو دکمه می‌تواند بر اساس مدل، رنگ و پارچه‌اش بسیار کاربردی باشد. شما می‌توانید هر روز کت و شلوار دو دکمه بپوشید و همچنان استایل شیکی داشته باشید. تنها جایی که نمی‌توانید راهی برای استفاده‌ی درست از کت و شلوار پیدا کنید باشگاه ورزشی است. کت و شلوارهای دو تکه می‌توانند برای بسیاری از رویدادهای رسمی یا رویدادهای با کمترین میزان رسمیت مناسب باشند.

کت و شلوار سه تکه چیست؟

یک کت و شلوار سه تکه از این نظر که کت با شلوار ست است تقریبا مشابه کت و شلوار دو تکه است. اما یک مورد اضافی دیگر هم در آن وجود دارد و آن جلیقه‌ی ست کت و شلوار است.

اضافه کردن جلیقه به معنای افزایش رسمیت استایل است. جلیقه اغلب به منظور ست شدن با سایر اجزای استایل ساخته می‌شود. اما در برخی استایل‌ها جلیقه متفاوت از کت و شلوار به نظر می‌رسد. حتی اگر کت و شلوار سه تکه نسخه‌ی رسمی‌تر کت و شلوار دو تکه باشد باز هم کاربردی است. به عنوان مثال شما می‌توانید این کت و شلوار را با در آوردن جلیقه به کت و شلوار دو تکه تبدیل کنید.

چگونه کت و شلوار سه تکه بپوشیم؟

کت و شلوار سه تکه

به دلیل اینکه کت و شلوار سه تکه رسمی‌تر از کت و شلوار دو تکه است باید از پارچه‌ی با کیفیتی ساخته شده باشد. قطعا دوست ندارید کت و شلوار حرفه‌ای و رسمی‌تان ارزان قیمت به نظر برسد. پشم یا پارچه‌ی فاستونی بهترین انتخاب‌ها هستند.

کت و شلوار سه تکه هم مانند هر کت و شلوار دیگری باید اندازه‌ی متناسبی داشته باشد و به دلیل داشتن لایه‌ی اضافه (جلیقه) باید تا حد امکان به دنبال مدل اسلیم فیت باشید. یک کت و شلوار گشاد روی جلیقه حتی گشادتر هم به نظر می‌رسد.

البته استایل خود را با اکسسوری‌های مکمل تکمیل کنید. به علاوه استفاده از کراوات همیشه با کت و شلوار سه تکه واجب است و هیچ فضایی برای استفاده نکردن از کراوات وجود ندارد. استفاده از پوشت اختیاری است اما قطعا گزینه‌ی خوبی به شمار می‌رود.

چه زمانی کت و شلوار سه تکه بپوشیم؟

سوال بهتر این است که چه زمانی نباید کت و شلوار سه تکه بپوشیم؟ استایل سنتی‌ای که این کت و شلوار ایجاد می‌کند مناسب پوشیدن در بسیاری از اداره‌ها نیست. اگرچه در صورتی که در سطوح کاری بالا کار می‌کنید یا جلسه‌ی ملاقات مهمی با سهامداران دارید می‌توانید از این کت و شلوار استفاده کنید.

شما نباید این کت و شلوار را برای مصاحبه‌ی شغلی بپوشید زیرا خیلی رسمی است و برای مصاحبه بیش از اندازه رسمی به شمار می‌رود. از پوشیدن کت و شلوار دارای جلیقه در هر شرایطی در تابستان اجتناب کنید و در بقیه‌ی زمان‌های سال هیچگاه کت و شلوار سه تکه را برای مراسم عروسی روز نپوشید زیرا اغلب غیررسمی هستند.

همچنین رویدادهای اجتماعی روز اغلب غیررسمی هستند و فرصت مناسبی برای نمایش کت و شلوار سه تکه‌ی جذابتان به شمار نمی‌روند. اگرچه می‌توانید به صورت ایمن کت و شلوار سه تکه‌ی خود را برای رویدادهای رسمی بپوشید. بسیاری از کت و شلوارهای سه تکه برای همه‌ی رویدادهایی که کد لباس پوشیدن آن‌ها خیلی رسمی نیست مناسب هستند.

تفاوت‌های کت و شلوارهای دو تکه و سه تکه

تفاوت کت و شلوارهای دو تکه و سه تکه

گاهی اوقات تصمیم‌گیری برای اینکه کدام کت و شلوار را بپوشید دشوار است. دو نوع کت و شلوار یکسان نیستند بنابراین باید همه‌ی تفاوت‌های بین دو کت و شلوار را بشناسید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. در ادامه برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های دو مدل کت و شلوار را شرح داده‌ایم. به این طریق هنگامی که برای رویداد بعدی می‌خواهید آماده شوید مطمئن خواهید شد که مرتکب هیچگونه اشتباهی در چیدمان استایل خود نخواهید شد.

رسمیت

کت و شلوار سه تکه همیشه رسمی‌تر از کت و شلوار دو تکه است. اضافه کردن جلیقه این مدل را بسیار منظم‌تر می‌سازد. بخشی از چیزی که این استایل را رسمی‌تر می‌سازد این است که افزودن جلیقه احساس پوشش بیشتری ایجاد می‌کند.

هر چقدر یک لباس محتاطانه‌تر و سنگین‌تر باشد احساس رسمیت بیشتری دارد. انتخاب پوشیدن جلیقه با کت و شلوار نشان می‌دهد که شما یک فرد با سلیقه و با دقت در زمینه‌ی پوشیدن لباس هستید. این مدل همچنین کمی احساس قدیمی بودن هم دارد و حس شیک بودن را بر می‌انگیزد.

گزینه‌های پارچه‌ی کت و شلوار

پارچه‌های مختلف کت و شلوار

اگرچه هر دو کت و شلوار می‌توانند از پارچه‌های با کیفیتی تهیه شوند اما کت و شلوارهای دو تکه انعطاف‌پذیری بیشتری نشان داده‌اند. طبیعت رسمی کت و شلوارهای سه تکه امکان استفاده از الیاف مصنوعی را فراهم نمی‌کند.

اما از آنجایی که کت و شلوار دو تکه لباس راحت‌تری است می‌تواند از پارچه‌های متنوع‌تری تهیه شود. کت و شلوار سه تکه قابل استفاده در تابستان نیست زیرا پوشیدن لایه‌ی اضافه منجر به ایجاد گرمای بیشتر می‌شود.

بنابراین این همچنین ست کامل پارچه‌های تابستانی را که می‌توانید با کت و شلوار دو تکه بپوشید حذف می‌کند. نخ پنبه، لینن و سیرساکر بهترین انتخاب‌ها برای فصل تابستان به شمار می‌روند.

استایل

کت و شلوارهای سه تکه استایل‌های بسیار پیچیده‌ای دارند. آن‌ها بسیار شیک‌تر از کت و شلوارهای دو تکه به نظر می‌رسند. آقایانی که می‌دانند چگونه و چه زمانی کت و شلوار سه تکه بپوشند روی تیپ و استایل خود سرمایه‌گذاری کرده‌اند. بنابراین کت و شلوارهای سه تکه در این رقابت برنده هستند زیرا کمک می‌کنند استایل مرتب‌تر به نظر برسد.

محدودیت‌های مدل کت و شلوار

حتی با وجود تشویق‌های بیشتری که در رابطه با پوشیدن کت و شلوار سه تکه انجام می‌شود باز هم محدودیت‌های بسیاری دارد. یک کت و شلوار دو تکه می‌تواند در مدل‌های مختلفی ست شود اما کت و شلوار سه تکه این انعطاف‌پذیری را ندارد.

هنگام پوشیدن کت و شلوار سه تکه چند «نه» قطعی وجود دارند. به عنوان مثال استفاده از گیره‌ی کراوات به همراه جلیقه ایده‌ی خوبی نیست. زیرا فضای قسمت سینه را بسیار شلوغ می‌کند. هنگام پوشیدن جلیقه نباید از کمربند استفاده کنید. جلیقه لایه‌ی اضافی دور کمر را می‌پوشاند بنابراین دیگر لایه‌ای اضافه نکنید.

تفاوت بین کت و شلوار دو تکه و سه تکه چیست؟

تنها تفاوت چشمگیر بین این دو مدل کت و شلوار جلیقه است. اگرچه جلیقه به صورت خودکار کت و شلوار را رسمی می‌سازد و دیگر یک کت و شلوار غیررسمی نیست.

آیا می‌توان یک کت و شلوار سه تکه را به صورت کت و شلوار دو تکه پوشید؟

روش‌های مختلف پوشیدن کت و شلوار سه دکمه

با در آوردن جلیقه، کت و شلوار سه تکه به کت و شلوار دو تکه تبدیل می‌شود. این یک روش عالی برای استفاده‌ی بهینه از پول و داشتن دو دست کت و شلوار با پرداخت هزینه‌ی یک دست است.

آیا کت و شلوارهای چهار دکمه سه تکه هستند؟

خیر. کت و شلوار چهار دکمه با کت و شلوار سه تکه متفاوت است زیرا جلیقه دارد. کت کت و شلوار مانند سایر کت و شلوارها در وسط بسته نمی‌شود بلکه روی نیم تنه و در قسمت کناری پهلو بسته می‌شوند.

آیا می‌توان جلیقه‌ای متفاوت با کت و شلوار دو تکه پوشید؟

می‌توان جلیقه را با کت و شلوار ترکیب و ست کرد. این یک روش عالی برای افزودن تنوع به کمد لباس و از بین بردن یکنواختی بسیاری از پارچه‌ها است.

منبع: SuitsExpert