لباس مناسب برای اندام گلابی کدام است؟ وقتی صحبت از فرم بدن گلابی می‌شود همیشه باید به دنبال لباس‌هایی بود که بزرگی اندام در پایین تنه را پنهان کند و بالاتنه را برجسته کند. اما برای اینکه بتوانیم ترکیب مناسب برای این فرم بدن را انتخاب کنیم باید با ویژگی‌های بارز فرم بدن افراد به شکل گلابی آشنا شویم.

خانم‌هایی با اندام گلابی شکل به‌طور کلی پایین‌ تنه‌‌ی برجسته‌تری دارند. یعنی ران‌ها و باسن در این فرم بدن اندام‌های پرتر و سینه‌ها کوچک‌تر هستند. با توجه به اینکه باسن بزرگ‌تر و پهن‌تر از سینه و شانه‌ها هستند، زنانی با این فرم اندام، در اصطلاح بدنی به شکل گلابی دارند.

از دیگر ویژگی‌های این فرم بدن، کمر مشخص و بازوها و شانه‌های متناسب و باریک است. همچنین پاها احتمالا پر یا عضلانی هستند. حالا که با ویژگی‌های ظاهری اندام خود آشنا شدید، مهم است که بدانید کدام لباس‌ برای فرم بدن گلابی (مثلثی شکل) مناسب است و با چه لباس‌هایی در تن شما فرم بهتری دارند. پس در ادامه با مجله‌‌ی دیجی‌استایل همراه باشید.

انتخاب لباس برای شکل بدن گلابی

انتخاب لباس برای شکل بدن گلابی

شکل بدن گلابی در قسمت پایین‌ تنه بزرگ‌تر و سنگین‌تر است که باعث عدم تعادل با نیمه‌ی بالایی بدن می‌شود. نکته‌ی کلیدی برای انتخاب لباس برای این فرم بدن این است که توجه را از قسمت باسن دور کنید و به تقویت استایل در قسمت بالاتنه توجه بیشتری داشته باشید تا توهم حجم را در بالاتنه ایجاد کنید.

به جای تاکید بر روی پایین‌ تنه، تاکید را بر روی ناحیه‌‌ی کمر بگذارید. همچنین اضافه کردن وزن بیشتر به ناحیه شانه و سینه، از نظر بصری تاکید بر باسن و ران‌ها را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود تعادل بین این دو بخش به خوبی برقرار شود. در ادامه خواهیم گفت که چه لباس‌هایی برای هر یک از بخش‌های بالاتنه و پایین تنه مناسب هستند.

چگونه بالاتنه را در اندام گلابی شکل برجسته کنیم؟

  • با استفاده از پارچه‌های طرح‌دار و اضافه کردن تزیینات به شانه‌ها، خط شانه را به صورت بصری پهن کنید.
  • از رنگ‌های روشن و انتخاب لباس‌های طرح‌‌دار یا پارچه‌های شلوغ دوری نکنید.
  • پوشیدن تاپ‌های گشاد کار اشتباهی است، چون زیبایی کمر شما را پنهان می‌کند.

چگونه پایین تنه خود را پنهان و ظاهر آن را متعادل کنیم؟

  • به جای شلوار جین تنگ یا شلوارهای پارچه‌ای تنگ، شلوارهای فاق بلند، راسته یا بوت‌کات را امتحان کنید.
  • رنگ‌های تیره‌تر را برای پایین تنه خود انتخاب کنید.
  • از پوشیدن شلوارهایی که جیب‌های بزرگ یا تزیینات زیاد دارند، خودداری کنید.

نکات انتخاب لباس برای پایین تنه در اندام گلابی شکل

نکات انتخاب لباس در فرم بدن گلابی

زمانی‌که می‌خواهید در قسمت پایین تنه، لباس مناسب را برای اندام گلابی شکل انتخاب کنید، باید تاکید بر قسمت باسن و ران‌ها را کم‌رنگ کنید تا اندام شما با بالاتنه متعادل شود. در نتیجه بهتر است لباسی که برای قسمت پایین‌ تنه می‌پوشید به رنگ‌های تیره‌ای مثل مشکی، ذغالی، سرمه‌ای و قهوه‌ای باشند و شلوارها و دامن‌های ساده بپوشید.

از پوشیدن لباس‌هایی که کمر تنگی دارند و باعث برجسته‌تر شدن قسمت باسن می‌شوند، خودداری کنید. همچنین بهتر است به دنبال شلوارها و دامن‌های طرح‌دار که باعث جلب توجه به این قسمت می‌شود، نروید. نکته‌‌ی دیگری که انجام آن توصیه نمی‌شود، استفاده از کمربند و پوشیدن شلوارهایی که روی ناحیه‌ی باسن و ران جیب دارند.

شلوار مناسب برای اندام گلابی

شلوار مناسب برای فرم بدن گلابی

شلواری برای اندام گلابی شکل مناسب است که حجم پایین تنه را به حداقل برساند و باسن را کوچک‌تر نشان دهد. رنگ‌های تیره‌تر، برش‌های صاف و دوخت‌های ساده را انتخاب کنید تا توجه را به قسمت پایین بدن جلب نکنید. به‌طور کلی شلوارهای ساده و شلوارهای کمر گنی بهترین انتخاب هستند. شلوارهایی که کمر کوتاهی دارند و زیر کمر می‌گیرند، باسن را برجسته‌تر می‌کنند.

از انتخاب شلوارهایی که دارای تزئین و جزئیات هستند خودداری کنید و توجه داشته باشید که شلوار شما بدون حلقه‌ی کمربند، چین، جیب بزرگ، الگو یا چرخش باشد. همچنین، شلوارهای نازک و مدل‌هایی که در قسمت پایین باریک می‌شوند هم برای این فرم بدن مناسب نیستند و باسن را پهن‌تر نشان می‌دهند.

اگر فرم بدن شما به شکل گلابی است و می‌خواهید شلوار جین بپوشید، جین‌های راسته با قد بلند، بوت کات و جین‌های بگ انتخاب مناسبی هستند. در انتخاب رنگ هم برای کم کردن توجه به پایین تنه بهتر است جین‌های تیره را انتخاب کنید. از پوشیدن شلوارهای تنگ که به ران و باسن می‌چسبند و باعث توجه به این ناحیه می‌شوند، خودداری کنید. یک اشتباه دیگر برای لباس پوشیدن با این فرم بدن انتخاب شلوار با جیب‌های زیاد و بزرگ و سایر تزیینات است. انتخاب این شلوارها با تاکید بر پایین تنه، باعث کوچک‌تر نشان دادن بالاتنه می‌شوند.

با اندام گلابی شکل چه دامنی بپوشیم؟

دامن‌ها بهترین لباس برای پوشاندن باسن پهن و اندام گلابی شکل هستند. بهتر است دامن‌هایی را انتخاب کنید که کمر گنی دارند و باعث می‌شوند اندام صاف و لاغرتری داشته باشید یا دامن‌هایی بپوشید که لبه‌های پهن‌تری دارند. دامن‌های مدل A-line گزینه‌ی مناسبی هستند.

قد مناسبی که برای دامن پیشنهاد می‌شود تا زانو یا بین زانو و وسط ساق پا است. دامن‌هایی با این طول قد به کشش بصری بدن کمک می‌کنند. مانند شلوارها، دامن‌ها نیز باید کمر متوسط یا بلندی داشته باشند.

از پوشیدن دامن‌های خیلی پر و دامن‌هایی با جزییات افقی سنگین که شکل بدن شما را اغراق‌آمیز می‌کند، اجتناب کنید و دامنی را انتخاب کنید که فاقد جزییات و تزیینات باشد.

کدام مدل یقه برای اندام گلابی شکل مناسب است؟

یقه مناسب برای فرم بدن گلابی

برای کشیده‌تر دیده شدن شانه‌ها و ایجاد تعادل در بخش بالاتنه، یقه‌های بازتر و پهن‌تر مثل یقه‌های مربعی و سابرینا را انتخاب کنید. همچنین یقه‌هایی که تا خارج شانه ادامه دارند، می‌توانند کمی به ابعاد بالاتنه‌ی شما اضافه می‌کنند.

غیر از مواردی که به آن اشاره کردیم، یک راه عالی برای هدایت چشم به سمت بالا و حجم دادن به ناحیه‌ی شانه و سینه، افزودن تزیینات است. اگر یقه‌ی لباسی که می‌پوشید طرح‌دار یا کار شده باشد، کمک می‌کند شانه‌های شما پهن‌تر به نظر بیاید. برای مثال روفله‌ها و تزئینات توری به بالاتنه‌ی شما حجم می‌دهند و در نتیجه آن را با ناحیه‌ی باسن متعادل می‌کنند.

کدام مدل آستین برای اندام گلابی مناسب است؟

آستین مناسب برای فرم بدن گلابی

مدل آستین در لباس مناسب برای اندام گلابی، با توجه به اینکه لباس شما آستین کوتاه یا بلندی دارد، متفاوت است. اگر لباس شما آستین کوتاه دارد از آستین‌های پهن و تزیین شده که بالاتنه‌ی شما را حجیم‌تر می‌کند، استفاده کنید. گزینه‌های مناسب برای این انتخاب آستین‌ها کلوش و زنگوله‌ای، آستین فلاتر و باتوینگ است.

در نقطه‌ی مقابل برای آستین‌های بلند، عکس این موضوع را باید انجام دهید. هدف ما این است که حجم دور باسن را به حداقل برسانیم. در این مورد، بهتر است آستین باریک باشد و در ناحیه‌ی شانه دارای حجم باشند. این کار را می‌توانید با استفاده از اپل شانه، پف و آستین‌های سرشانه‌دار انجام دهید.

تاپ، تی‌شرت و پیراهن مناسب برای فدم بدن گلابی

بلوز مناسب برای فرم بدن گلابی

هنگام انتخاب تاپ، باز هم باید سراغ مدل‌هایی بروید که به ایجاد تعادل در پایین‌ تنه کمک می‌کند و در عین حال بر قسمت کمر تاکید داشته باشد. رنگ‌های روشن، الگوهای برجسته، جزییات و تزیینات اطراف سینه و شانه‌ها توجه را به سمت بالاتنه جلب می‌کند. پوشیدن تاپ‌هایی با راه راه‌های افقی نیز استراتژی خوبی برای برجسته کردن بالاتنه است.

تاپ‌ها نباید بلند باشند و روی باسن بیافتند زیرا این موضوع باعث می‌شود باسن پهن‌تر به نظر برسد. تاپ‌های کراپ که قد آن‌ها تا روی کمر است یا تاپ‌هایی که تا روی خط باسن ادامه دارند انتخاب‌های بهتری هستند. به‌طورکلی توصیه ما این است که از پوشیدن پیراهن‌هایی که جزییات، تزئینات یا جیب‌های اطراف باسن دارند و باعث توجه بیشتر به این ناحیه می‌شوند، خودداری کنید.

ویژگی‌های یک بافت مناسب برای اندام گلابی چیست؟

در مورد ژاکت‌ها بهتر است ژاکت‌های کوتاه با بافت درشت و ابعاد گشادتر را انتخاب کنید تا باعث ایجاد حجم در بالاتنه و تعادل با پایین‌ تنه شود. البته ژاکت‌های گشاد و بلند که قد آن‌ها تا وسط ران‌ها می‌رسد نیز لباس مناسب برای اندام گلابی هستند و به جذابیت استایل شما کمک می‌کنند. از نظر چاپ و نقش، راه راه‌های افقی را امتحان کنید که توهم داشتن شانه‌های پهن‌تر و سینه‌های بزرگ‌تر را ایجاد می‌کند. بندها و تزئینات در این لباس‌ها باید روی خط گردن، شانه یا سینه قرار بگیرند.

کت‌های بلند و برش‌دار را انتخاب کنید

کت مناسب برای اندام گلابی شکل

کت‌های مخصوص برای اندام گلابی باید به قسمت سینه و شانه‌ها حجم دهند و در عین حال از ناحیه باسن به‌کلی دوری کنند. کت‌های بلند در رنگ‌های تیره به لاغر شدن ظاهر شما کمک می کند. اما اگر می‌خواهید یک کت رنگ روشن بخرید به سراغ کت‌هایی که در طراحی آن‌ها از برش استفاده شده، بروید.

اگر کت‌ شما چاک‌دار و برش خورده باشد، ساختار و حجم به نواحی شانه و سینه اضافه می‌کند و در عین حال کمر را باریک‌تر نشان می‌دهد. همچنین یک کت بلند که قد آن تا وسط ران ادامه دارد، بدن را کشیده و باریک نشان می‌دهد و در عین حال ناحیه پهن‌تر باسن را پنهان می‌کند. اما کتی که درست به باسن ختم می‌شود و آن ناحیه را برجسته می کند، برای این فرم بدن نامناسب است.

تزیینات برای کشیدن چشم به سمت بالا عالی هستند و کت‌هایی که جیب یا جزییاتی بر روی قسمت سینه دارند، انتخاب مناسبی هستند. اما توجه داشته باشید که از پوشیدن لباس‌هایی که جزئیاتی در اطراف ناحیه‌ی لگن دارند، خودداری کنید و بهتر است که طرح‌های ساده انتخاب شما باشد.

مانتو مناسب برای اندام گلابی؛ نه خیلی کوتاه نه خیلی بلند

مانتو مناسب برای فرم بدن گلابی

برای کوچک نشان دادن پایین تنه در اندام گلابی شکل، باید قد و بلندی مانتو هوشمندانه انتخاب شود. مانتوهایی که خیلی کوتاه هستند، ناحیه پهن باسن را برجسته می‌کنند، و آن‌هایی که خیلی بلند هستند، چارچوب بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند. بهترین اندازه برای یک مانتو، درست زیر باسن و تا وسط ران است.

رنگ‌های تیره را انتخاب کنید تا استایل شما شیک‌تر به نظر برسد و از مدل‌هایی که استفاده کنید که با به‌کارگیری جزییات و تزیینات، بالاتنه را حجیم‌تر نشان می‌دهند. مثلا مانتوهایی با یقه‌های بزرگ، یقه‌های پهن و دارای کمربند را انتخاب کنید. ترنچ کت یا کت‌های بارانی برای اندام گلابی شکل عالی عمل می‌کنند.

استفاده از کمربند، بین شانه‌ها و باسن تناسب ایجاد می‌کند و باعث می‌شود لاغرتر به نظر برسید. همچنین مانتوهای کتی پرنسسی و مانتوهایی کمربنددار عالی هستند. از پوشیدن مانتوهای بدون برش خودداری کنید، زیرا باعث می‌شوند که اندام شما سنگین و بی‌شکل به نظر برسند.

به‌طور کلی لباس مناسب برای اندام گلابی شکل، لباس‌هایی با پارچه‌ی ساده و رنگ‌های تیره هستند. همچنین برای ایجاد تعادل با پایین‌ تنه باید توجه خود را بر روی انتخاب لباس مناسب برای بالاتنه و حجیم‌تر نشان دادن سینه و شانه‌ها بگذارید. از پوشیدن شلوارهای تنگ و دامن‌های پلیسه و طرح‌دار و به کار بردن رنگ‌های روشن خودداری کنید و استفاده از تزئینات و پارچه‌های طرح‌دار را به لباس‌های بالاتنه اختصاص دهید.

منبع: The Concept Wardrobe