این روزها لباس‌های جین محبوبیت زیادی دارند. انواع کت، پیراهن، مانتو و شلوار جین در دنیای مد و استایل مردانه و زنانه وارد شده و قرار نیست به این زودی‌ها از مد بیافتد. اگر در کمد لباس خود کت جین دارید و نمی‌دانید آن را با چه لباسی ست کنید، این راهنما برای شما است. کت جین می‌تواند کامل‌کننده‌ی یک استایل جذاب مردانه باشد. در ادامه با دیجی‌استایل همراه باشید و در مورد روش‌های ست کردن کت جین برای آقایان بیشتر بخوانید.

چرا باید حداقل یک کت جین در کمد لباس داشته باشیم؟

کت جین یکی از بهترین انتخاب‌ها برای پوشش‌های متنوع است. این لباس، بسیار کاربردی است و آن را می‌توانید برای موقعیت‌های مختلف ست کنید. برای موقعیت‌های رسمی، دوستانه، سفر، استایل خیابانی و… می‌توانید کت‌ جین را با لباس‌های مختلف بپوشید و از ظاهر نهایی خود راضی باشید. به دلایل زیر، بهتر است که همیشه یکی دو مدل و رنگ کت‌ جین در کمد لباس آقایان باشد:

 • تطبیق‌پذیر بودن با سایر لباس‌ها
 • قابل ست شدن با رنگ‌های مختلف
 • متناسب برای موقعیت‌های مختلف رسمی و غیررسمی
 • مناسب برای بیشتر سنین و سلیقه‌ها
 • دوام و ماندگاری لباس‌های جین

۱۰ روش مدرن برای داشتن استایل جذاب با کت جین برای آقایان

اگر کت جین دارید و نمی‌دانید آن را با چه لباسی بپوشید و معمولا پیراهن و شلوار جین را با آن انتخاب می‌کنید، از ایده‌های زیر برای بهتر کردن استایل خود الهام بگیرید. در مجموع بهتر است که لباس جین را با جین ست نکنید اما در مجموع در انتخاب پوشش و لباسی که دوست دارید، هیچ قانونی وجود ندارد.

۱. با شلوار کتان

ست کردن کت جین

وقتی برای بالاتنه‌ی خود لباس جین انتخاب کرده‌اید بهتر است که شلوار جین نپوشید. کت جین را به‌راحتی می‌توانید با شلوارهای کتان ست کنید. شلوار کتان از آن دسته لباس‌هایی است که بیشتر افراد چند رنگ از آن را در کمد دارند. شلوارهای کتان با رنگ‌های کرم، خاکی، سبز سیج و… با کت‌ جین مناسب است. این لباس می‌تواند هم برای موقعیت‌های رسمی و هم غیررسمی مناسب باشد.

معمولا رنگ خاکی و کرم، رنگ رایج برای شلوارهای کتان است. این ترکیب یعنی رنگ خاکی شلوار، آبی کت جین با یک تیشرت سفید تکمیل می‌شود. البته کت‌های جین فقط به رنگ آبی محدود نمی‌شوند. کت جین زغالی را هم می‌توانید به‌همین ترتیب با شلوار کتان ست کنید. اگر کت زغالی می‌پوشید در انتخاب رنگ تیشرت هیچ محدودیتی ندارید ولی بهتر است که رنگ‌های روشن انتخاب کنید.

۲. با تیشرت سفید

ست کردن کت جین

یکی دیگر از انتخاب‌های رایج برای پوشیدن همراه با کت جین، تیشرت سفید است. به نظر می‌رسد که تیشرت سفید و کت جین، بی‌دردسرترین انتخاب برای استایل مردانه باشد. البته باید در انتخاب نوع تیشرت دقت کنید. اگر شلوار شما ساده است و یک کت جین ساده می‌پوشید، می‌توانید از تیشرت‌هایی که کمی تنوع در طرح و مدل دارند استفاده کنید. تیشرتی که زیر کت‌ جین می‌پوشید نباید بیش‌از‌اندازه تنگ، بیش‌ازحد گشاد یا خیلی شلوغ و پرزرق و برق باشد.

برای تیشرت زیر کت‌ جین می‌توانید از تیشرت‌هایی که یقه‌ی گرد دارند استفاده کنید. بهتر است که یقه‌ی تیشرت زیر کت زیاد باز نباشد.

۳. با شلوار جاگر

ست کردن کت جین

کت جین دقیقا در دسته‌بندی لباس‌های اسپرت قرار نمی‌گیرد. در نتیجه اگر می‌خواهید آن را با شلوار جاگر بپوشید، نگران این نباشید که بیش از اندازه راحت و خودمانی به نظر برسد. درواقع پوشیدن کت جین همراه با جاگر می‌تواند کمی حالت رسمی به این تیپ بدهد. اگر نمی‌خواهید تیپ خشک و رسمی داشته باشید، ترکیب جاگر و کت می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

۴. با جین مشکی

ست کردن کت جین

بسیاری از افراد لباس‌های جین را با هم می‌پوشند. پوشیدن لباس‌های جین با هم، کار بدی نیست ولی بهتر است که از یک رنگ نباشند. یعنی برای ست کردن کت جین آبی از شلوار جین مشکی استفاده کنید.

البته این روزها لباس‌های جین رنگ‌های بسیار متنوعی دارند. رنگ طوسی و حتی سفید هم تکمیل‌کننده‌ی خوبی برای کت جین است. اما رنگ مشکی همیشه انتخاب بهتر و بدون دردسری است. رنگ مشکی را می‌توانید با کت جین از رنگ‌های مختلف ست کنید. جین زغالی، جین آبی و…

۵. با جین تیره‌تر

ست کردن کت جین

اگر دوست دارید کت  شلوار شما هم‌رنگ باشد می‌توانید از رنگ‌های مشابه استفاده کنید ولی بهتر است که سعی کنید آبی کم‌رنگ‌ و پررنگ را انتخاب کنید. مثلا اگه کت شما جین آبی روشن است، آن را با شلوار جین به‌رنگ آبی تیره بپوشید.

۶. با پیراهن و کراوات

ست کردن کت جین

به‌راحتی می‌توانید تیپ رسمی محل کار را با یک کت جین، کمی خودمانی‌تر کنید. همین ترکیب یعنی کت جین‌، پیراهن و کراوات را می‌توانید با انتخاب‌های متعدد، رسمی‌تر یا خودمانی‌تر کنید. مثلا انتخاب طرح و جنس کراوات نقش مهمی در رسمی یا خودمانی کردن یک استایل دارد. به جای شلوارهای پارچه‌ای اتوخورده می‌توانید شلوار کتان بپوشید و استایل خود را به استایل روزمره نزدیک‌تر کنید.

۷. با هودی

ست کردن کت جین

شاید فکر کنید این استایل فقط برای عکس مجلات مد مناسب است یا بهتر است که بلاگرهای مد مردانه از آن استفاده کنند. کافی است یک بار هودی را با کت جین امتحان کنید و از ظاهر جذاب آن لذت ببرید. مطمئنا هرگز این استایل را کنار نمی‌گذارید. البته در مورد این استایل باید چند نکته را مد نظر داشته باشید. یکی اینکه سعی کنید از رنگ‌های خنثی استفاده کنید تا استایل شما درهم و شلخته به نظر نرسد. علاوه‌بر‌این، باید به سایز هودی هم دقت کنید. هودی مناسب برای پوشیدن روی کت، زیاد گشاد و خیلی تنگ نیست.

برای لباس زیر کت و همین طور شلوار رنگ‌هایی مثل سفید و خاکستری مناسب است. رنگ این دو بخش از استایل شما نباید خیره‌کننده باشد. در واقع هودی و کت روی آن باید در اولین نگاه، توجه مخاطب را جلب کند.

۸. با شلوار راسته و پارچه‌ای

درست مثل پیراهن و کراوات، این گزینه هم یکی از انتخاب‌هایی است که می‌توانید برای غیررسمی‌تر کردن استایل خود داشته باشید. اگر دوست دارید ظاهر شما ترکیبی از استایل رسمی و غیررسمی باشد، می‌توانید از این ترکیب استفاده کنید. بهتر است برای رنگ شلوار هم از رنگ‌های خنثی یا رنگ‌های متضاد کت استفاده کنید. کت و شلوار هم‌رنگ نپوشید.

۹. با یقه اسکی

ست کردن کت جین

با هر استایلی که بتوانید پیراهن مردانه بپوشید، پیراهن را می‌توانید به‌سادگی با بلوزهای یقه اسکی جایگزین کنید. یکی از نکاتی که در مورد پوشیدن بلوز زیر کت جین باشد بدانید، توجه به ضخامت لباس‌ها است. این نکته را باید همیشه در پوشش خود در نظر داشته باشید که معمولا لباس‌هایی که نزدیک‌تر به بدن قرار می‌گیرند، نازک‌تر از لباس‌های رویی باشند. یعنی بلوزی که می‌خواهید زیر کت جین بپوشید نباید خیلی ضخیم و حجیم باشد. یقه‌ی آن باید ظریف و نازک باشد و خود لباس هم ضخامت زیادی نداشته باشد.

۱۰. با اورکت یا پالتو

ست کردن کت جین

همان نکته‌ای که بالاتر هم عنوان کردیم در مورد پوشیدن اورکت یا پالتو هم صدق می‌کند. کتی که قرار است آن را با اورکت یا پالتو بپوشید، باید نازک‌تر و ظریف‌تر باشد. ضمنا یقه‌ی آن هم باید ساده باشد تا با یقه‌ی اورکت و پالتو که معمولا بزرگ است، تداخلی در استایل شما ایجاد نکند.

برای انتخاب رنگ هم تقریبا محدودیتی ندارید. رنگ جین آبی با رنگ‌هایی مثل کرم، شتری، خاکی، رنگ‌های خنثی، مشکی و… به‌خوبی ست می‌شود.

راهنمای انتخاب کت جین

کت‌ جین مدت‌ها است که جای خود را در دنیای مد و استایل زنانه و مردانه باز کرده است. این لباس به‌خاطر راحتی و زیبایی و همین طور پرکاربرد بودن، از دنیای مد کنار نمی‌رود و همیشه محبوب است. اگر قصد دارید یک کت جین بخرید و با روش‌هایی که بالاتر گفتیم، آن را برای موقعیت‌های مختلف ست کنید، بهتر است که به دو نکته‌ی مهم موقع خرید توجه کنید: یکی رنگ و دیگری اندازه.

انتخاب اندازه

مثل بسیاری از لباس‌های دیگر، تعیین اندازه‌ی مناسب لباس در انتخاب کت‌ جین اهمیت زیادی دارد. اگر کت مناسبی برای اندام خود تهیه نکنید، ممکن استایل خود را به‌کلی خراب کنید؛ حتی اگر بهترین کت را بخرید و به بهترین شکل ممکن آن را با لباس‌های دیگر ست کنید.

 • کتی که می‌خرید نباید خیلی تنگ یا خیلی گشاد باشد. کتی که اندازه‌ی مناسبی دارد باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:
 • با ضخیم‌ترین لباسی که قرار است کت را با آن بپوشید، از نظر اندازه تناسب دارد. یعنی با پوشیدن لباس ضخیم زیر آن، برای شما تنگ نمی‌شود.
 • موقع بستن دکمه‌ها وقتی آن را روی پیراهن پوشیده‌اید، تنگ نمی‌شود و کش نمی‌آید. البته معمولا دکمه‌های کت جین را نمی‌بندند اما اگر دوست داشته باشید می‌توانید آن را با دکمه‌ی بسته بپوشید. اگر قصد دارید دکمه‌های آن را ببندید حداقل یک دکمه از بالا و یکی از پایین را باز بگذارید.
 • پایین‌ترین لبه‌ی کت باید روی باسن قرار بگیرد. کت‌های جین معمولا کوتاه‌تر از کت‌های عادی هستند و انتهای کت نباید زیاد از خط کمر شما فاصله بگیرد. البته کتی که می‌خرید نباید زیاد هم کوتاه باشد. یعنی انتهای کت نباید بالاتر از خط کمر قرار بگیرد. کت‌هایی که تا این حد کوتاه هستند، به کت‌هایی با استایل زنانه شباهت دارند.
 • انتهای آستین‌ها کمی از خم مچ‌ها فاصله می‌گیرد اما به چین‌های انگشت شست نمی‌رسد.
 • با پوشدن کت باید بتوانید به‌راحتی دست به سینه بایستید یا بازوهای خود را راحت حرکت دهید. اگر پارچه‌ی یک کت، شما را در حرکت محدود می‌کند که معولا در جین‌های تیره‌رنگ‌تر این اتفاق می‌افتد، سعی کنید جنس بهتری خریداری کنید. جین‌های روشن‌تر معمولا پارچه‌های نرم‌تری دارند.

انتخاب رنگ

این روزها کت‌های جین رنگ‌های بسیار متنوعی دارند ولی کت جین با رنگ آبی از همه کلاسیک‌تر و کاربردی‌تر است. این لباس تطبیق‌پذیر را می‌توانید با بیشتر رنگ‌ها ست کنید. در مجموع کت جین لباسی با استایل غیررسمی است ولی هر چقدر رنگ آن تیره‌تر باشد، حالت رسمی‌تری به خود می‌گیرد. پس اگر دنبال استایل رسمی هستید کت‌های تیره و زغالی بپوشید و اگر دوست دارید استایل خودمانی‌تری داشته باشید، جین‌های رنگ روشن را انتخاب کنید.

لباس‌هایی با رنگ‌های حد وسط که نه خیلی روشن و نه خیلی تیره باشند، درست استایلی بین رسمی و غیررسمی دارند. اگر دوست دارید یک کت جین تطبیق‌پذیر بخرید که همه‌جا راحت آن را بپوشید و با لباس‌های مختلف ست کنید، کت‌ جین آبی با رنگ متوسط، نه خیلی تیره و نه خیلی روشن، بهترین انتخاب است.

جمع‌بندی

اگر دنبال لباسی می‌گردید که بتوانید به‌راحتی با لباس‌های دیگر ست کنید و همه‌جا بپوشید، کت‌ جین را انتخاب کنید. کت جین با شلوار جاگر، شلوار کتان، هودی و پالتو، تیشرت و پیراهن و درمجموع هر لباسی که در کمد دارید، ست می‌شود. رنگ کت‌های جین هم معمولا با بیشتر رنگ‌ها سازگار است. برای خرید کت جین دقت کنید که اندازه‌ی آن کاملا مناسب سایز شما باشد چون نقش مهمی در استایل نهایی شما دارد.

شما معمولا کت جین را با چه لباس‌هایی ست می‌کنید؟ در بخش نظرات، ایده‌های خود را در مورد ست کردن کت جین با سایر لباس‌ها، با ما در میان بگذارید.

منبع: Fashionbeans