هوای زمستان کمی ترسناک است زیرا با یخ، سرما و دمای هوای پایین همراه است. همه‌ی این موارد می‌توانند مانع از بیرون رفتن شوند و برای گرم ماندن بهتر است داخل منزل بمانید، اما بیرون رفتن از منزل حتی در هوای خیلی سرد زمستان اجتناب‌ناپذیر است. بنابراین باید انواع مختلف کت زمستانی زنانه که شما را در برابر این سرما محافظت می‌کند شناخته و از آن‌ها برای گرم نکه داشتن خود استفاده کنید.

به این منظور باید بدانید کدام کت گرم‌ترین است، کدام مدل بیشتر از همه به شما می‌آید و هر کدام از این کت‌ها چه کاربرد متفاوتی دارند؟ در این مطلب همه‌ی این موارد را بررسی می‌کنیم.

انواع کت زمستانی زنانه

محافظت از بدن در برابر هوای سرد زمستان به عصر یخبندان باز می‌گردد. اگر انسان‌ها نحوه‌ی استفاده از حیوانات برای گرم نگه داشتن خودشان را یاد نگرفته بودند هیچ انسانی اکنون روی کره‌ی زمین نبود.

انسان‌ها در عصر حجر تنها پوست حیوان را به دور خود می‌پیچیدند، اما امروزه مدل‌های بسیار متنوعی از کت‌های زمستانی وجود دارند که در فصل سرد زمستان می‌توان برای داشتن استایل زیبا و گرم ماندن مدل دلخواه خود را از میان آن‌ها انتخاب کرد.

۱. آنوراک

کاپشن آنوراک برای سخت‌ترین شرایط آب و هوایی ساخته شده است. این کت‌ها جلو بسته بوده و از سر پوشیده می‌شوند. این بدان معنا است که هیچ درز و سوراخی وجود ندارد که آب یا سرما بتواند از آن وارد شود.

بلندی آنوراک تا پایین باسن است و کلاه دارد. این کت به گونه‌ای طراحی شده که گرم بوده و با ایجاد عایق در اطراف بدن از بدن در برابر سرما محافظت کند.

۲. کت دافل

کت دافل

کت دافل جزو کت‌های کلاه‌دار است که اغلب از پشم ساخته می‌شود تا در برابر رطوبت عایق بوده و حتی در روزهای سرد هم گرما ایجاد کند. گیره‌های چوبی قابلیت اضافه‌ای به طراحی این کت اضافه می‌کنند. کت دافل از ورود سرما به بدن جلوگیری می‌کند.

۳. کت خز

کت خز

کت‌های خز یکی از لباس‌های اصلی و لازم برای زمستان هستند اما در سال‌های اخیر از دنیای مد خارج شده‌اند. کت‌های خز مصنوعی محبوبیت بیشتری در مقایسه با خز‌های طبیعی پیدا کرده‌اند.

۴. کت مکینتاش

کت مکینتاش

نخستین کت بارانی در جهان توسط یک شیمی‌دان اسکاتلندی به نام مکینتاش (Macintosh) در دهه‌ی ۱۸۲۰‌ طراحی و تولید شد. کت مکینتاش استایل بلند و ساده‌ای دارد که مهم‌تر از آن پارچه‌ی آن ضدآب است. کت‌های مکینتاش یقه‌های تاشونده‌ای، آستین بلند و مدل بلندی دارند که اغلب بلندی آن تا زانو است. این کت اکنون با عنوان کت بارانی کلاسیک شناخته می‌شود و طرفدارهای بسیار زیادی دارد.

۵. کت پارکا

کت پارکا به صورت کتی سنگین و ضخیمی که حتی در سردترین دما هم انسان را گرم نگه می‌دارد طراحی شده است. کت‌های پارکا آستین بلند بوده و بلندی آن‌ها تا پایین باسن است و یقه‌های ایستاده‌ی با بلندی متوسطی دارد.

کت‌های پارکا در اصل در آلاسکا ساخته شده‌اند که دمای هوای بسیار پایینی دارد و برفی و یخی است. پیش از این کت پارکا را از پوست گوزن یا پوست خوک تهیه می‌کردند اما امروزه آن‌ها را از الیاف مصنوعی می‌سازند.

۶.‌ پی کت

پی کت

پی کت در اصل برای ماموران نیروی دریایی انگلیسی ساخته شد. این کت چهار دکمه است یعنی دو ردیف دکمه در قسمت پایین جلوی کت دارد. بلندی پی کت تا پایین باسن است و یقه‌‌ی آن به سمت پایین تا شده است.

طراحی این کت کمی پهن بوده و از قسمت سینه‌ها کمی گشاد می‌شود. پی‌ کت قبلا از پشم که یک عایق و ماده‌ی مقاوم در برابر آب است تهیه می‌شد تا گرمای لازم را برای هوای سرد زمستان فراهم کند.

۷. پافر

کت پافر

نام کت‌های پافر نه تنها از مدلشان بلکه از ساختارشان گرفته شده است. این کت‌ها در مدل‌های مختلفی تهیه می‌شوند، اما همیشه ظاهر پف‌دار منحصر به فردی دارند که این نام را برای آن‌ها مناسب ساخته است. این ظاهر پف‌دار آن‌ها با عایقی همراه است که باعث می‌شود حتی در سردترین شرایط آب و هوایی هم گرم بمانید.

۸. اورکت

اورکت یکی از کت‌های بلندی است که اغلب بلندی آن تا بالای زانو یا بلندتر بوده و کمربند ندارد. مدل این کت راسته است و در قسمت کمر کمی جمع شده است. مدل‌های متنوع بسیاری از اورکت وجود دارد که از استایل‌های غیررسمی تا مدل‌های فانتزی را در بین انواع مختلف آن می‌توان یافت. اورکت‌ها در جنس‌های مختلف تهیه می‌شوند که پشم یکی از رایج‌ترین آن‌ها است.

۹. ترنچ کت

ترنچ کت

این کت بسیار شیک بوده و فرد را حتی در مرطوب‌ترین شرایط آب و هوایی گرم و خشک نگه می‌دارد. ترنچ کت‌ها کت‌های بلندی هستند که اغلب بلندی آن‌ها تا زانو یا بلندتر بوده و در مدل‌های قدیمی‌تر چهاردکمه در جلو دارند.

ترنچ کت از یک کمربند از جنس خود، یقه‌ای که تا شده و لبه‌های کوتاهی دارد و اپل‌های روی شانه تشکیل شده است.

۱۰. کت Wrap (روپوش)

کت wrap

کت‌های Wrap بلند بوده دارای کمربند و اغلب از جنس پشم یا سایر مواد عایق هستند. این کت‌ها ظاهر بسیار شیکی دارند زیرا یقه‌ی V‌ شکلی دارند که تا قسمت سینه کشیده شده و با کمربند همخوانی دارد. طراحی این کت به این صورت است که روی منحنی‌های بدن تاکید کرده و باعث می‌شود کمر باریک‌تر به نظر برسد.

کت‌های Wrap طراحی بلند و راسته‌ای دارد که ظاهر کشیده‌ای ایجاد می‌کند. این کت‌ها بسیار راحت هستند، زیرا می‌توانند مطابق بدن تنظیم شوند. کمربند می‌تواند مطابق اندازه‌ی بدن تنظیم شود بنابراین هر وقت که آن را می‌پوشید سعی کنید مطابق اندازه‌ی بدن خود تنظیمش کنید.

پوشیدن انواع مختلف کت زمستانی زنانه

آیا آماده‌ی پوشیدن مدل‌های مختلف کت زمستانی هستید؟ مدل‌های بسیار متنوعی وجود دارند که می‌توانید مدل دلخواه خود را از میان آن‌ها انتخاب کنید. انتخاب کت‌ها را می‌توانید بر اساس مدل، گرما و بر اساس اینکه این مدل را قبلا داشته‌اید یا نه انجام دهید.

آیا کت‌های زمستانی قابل تغییر دادن هستند؟

کت‌های زمستانی ارزان قیمت نیستند و هنگامی که مدلی را پیدا کردید که مطمئن شدید گرم نگهتان می‌دارد، از همان استفاده کنید. اما اگر بدنتان تغییر کرد ممکن است دیگر کت برایتان متناسب نباشد. بنابراین آیا امکان ایجاد تغییر در آن‌ها برای متناسب ساختنشان وجود دارد؟

بعضی قسمت‌های کت می‌توانند تغییر کنند اما اغلب نمی‌توانید تغییرهای عمده‌ای در کت‌ها ایجاد کنید مگر اینکه کت را به صورت کامل عوض کنید. زیپ‌ها و دکمه‌ها به سادگی قابل تعویض هستند. یقه‌ها می‌توانند کوتاه یا برداشته شوند. آستین‌ها و لبه‌های آستین‌ها هم می‌توانند کوتاه شوند.

می‌توان به کت‌های زمستانی کمربند اضافه کرد یا تغییراتی را در اطراف کمر ایجاد کرد تا متناسب‌تر شود. تغییر شانه‌های کت دشوار یا حتی غیرممکن است. در صورتی که کت در قسمت شانه‌ها متناسب نباشد باید به فکر خرید یک کت جدید باشید.

آیا می‌توان کت‌های زمستانی را در خشک‌کن قرار داد؟

تمیز کردن کت‌های زمستانی

شستن و خشک کردن کت‌های زمستانی یک فرایند ترسناک است. اما گاهی نیاز است که این کت‌ها را تمیر کنیم. برف، باران و پوشیدن معمولی باعث می‌شود لکه‌هایی روی کت ایجاد شود. اما برای تمیز کردن این کت‌ها نیازی نیست که هر بار از خشک‌کن استفاده کنید.

برای تمیز کردن کت‌های زمستانی در ابتدا برچسب مراقبت از لباس را بررسی کنید. این برچسب جزئیات و دستورالعمل‌هایی را درباره‌ی تمیز کردن کت به همراه دارد.

بسیاری از کت‌ها باید با دست و در تشت بزرگی که از آب سرد پر شده و کمی مایع لباس‌شویی داخل آن ریخته شده شسته شوند. کت را بدون پیچاندن و فشار دادن یا کشیدن پارچه بشویید. این روش برای بسیاری از پارچه‌ها مناسب است اما برای چرم پاسخگو نیست. برای چرم باید از پاک‌کننده‌های مخصوص و تکنیک‌های خاص پاک کردن چرم استفاده کنید.

برخی کت‌ها می‌توانند با ماشین لباس‌شویی شسته و خشک شوند. اغلب کت‌ها باید پشت و رو شده و در آب سرد و دور آرام ماشین لباسشویی شسته شوند. کت‌ها را حتما باید در دمای پایین بشویید. کت‌های پافر و پر می‌توانند با ماشین لباس‌شویی شسته و خشک شوند.

نحوه‌ی نگهداری کت‌های زمستانی چگونه است؟

در صورتی که فضای کافی دارید و کت خیلی سنگین نیست که دچار کشیدگی و پارگی شود سعی کنید برای نگهداری کت‌ها را آویزان کنید. علاوه بر این می‌توانید کت‌ها را با استفاده از یک کاور پارچه‌ای یا کیسه‌ی پلاستیکی برای جلوگیری از گرد و غبار گرفتن و محافظت در زمان‌هایی که آن‌ها را نمی‌پوشید بپوشانید.

در غیر اینصورت کت‌ها را تا کرده و در کیسه‌های پلاستیکی بگذارید. کیسه‌های وکیوم برای برخی کت‌ها مناسب هستند اما کت‌های از جنس پر و کت‌های پافر نباید در کیسه‌های وکیوم نگهداری شوند، زیرا حالتشان را از دست می‌دهند. حتما قبل از برداشتن کت‌ها آن‌ها را شسته و لکه‌هایشان را پاک کنید.

تناسب اندازه‌ی کت زمستانی باید چگونه باشد؟

کت‌های زمستانی به روش‌های مختلفی تهیه می‌شوند. برخی مدل‌ها گشاد و آزاد بوده و برخی اندامی هستند. بنابراین چگونه بدانیم کت زمستانی برایمان متناسب است؟

مطمئن شوید که کت در قسمت بازوها و شانه‌ها متناسب باشد. این مورد یک شاخص بزرگ از متناسب بودن کت است. بررسی کنید و ببینید که آیا می‌توانید بازوهای خود را دایره‌وار بچرخانید و دست‌هایتان را بالای سرتان ببرید؟

باید بتوانید بازوهایتان را آزادانه در همه‌ی جهت‌ها بدون داشتن هیچگونه احساس کشیدگی در شانه‌ها حرکت دهید.

برای اطمینان از متناسب بودن آستین‌ها هم دست‌های خود را بکشید. سرآستین کت نباید از نیمی از دستتان بالاتر برود. تنها باید مچتان در این شرایط مشخص باشد نه بازویتان.

تناسب اندازه را از طریق بازوها و شانه‌ها بررسی کنید و ببینید که آیا کت برای بدنتان متناسب است یا خیر. کتی که نامتناسب باشد ظاهر کلی را خراب کرده و باعث می‌شود راحت نباشید. فرقی نمی‌کند که چه چیزی بپوشید فقط از متناسب بودن اندازه‌ی آن مطمئن شوید. این کار باعث می‌شود استایل زیباتر و احساس بهتری داشته باشید و در دنیای مد اعتماد به نفس مهم‌ترین عنصر استایل است.

منبع: ThreadCurve