پوشیدن پیراهنی که یقه‌ی نامناسبی دارد می‌تواند باعث شود کل استایل ظاهر بدی پیدا کند. ساختارها، شکل‌ها و طرح‌های مختلف یقه تفاوت چشمگیری را در ظاهر پیراهن به وجود می‌آورند. در همین راستا در این مطلب قصد داریم به بررسی قوانین مربوط به انتخاب یقه‌ی پیراهن مردانه بپردازیم.

تاریخچه‌ی یقه‌ی پیراهن

نخستین طراحی یقه‌ی پیراهن در اواسط قرن چهاردهم میلادی انجام شد. پیش از این تاریخ، آقایان تونیک‌هایی که یقه‌ی قایقی داشتند را می‌پوشیدند. این یقه‌ها بزرگ بودند و در قرن شانزدهم به اوج محبوبیت رسیدند.

یقه‌های گرد چین‌دار به عنوان نمادی از اشراف‌زادگان جامعه به شمار می‌رفتند. بسیاری از تصاویری که از آن دوره به جا مانده‌اند این مدل یقه را نشان می‌دهند.

یقه‌های جداشدنی پیراهن

یقه و سرآستین دو قسمت از پیراهن هستند که در استایل قرن نوزدهم بیشتر از سایر قسمت‌ها قابل رویت بودند. بنابراین بیشتر از سایر بخش‌ها هم کثیف می‌شدند. از این رو برای جلوگیری از شست‌و‌شوی بیش از حد یقه‌های جداشدنی ابداع شدند.

یقه‌های جداشدنی این امکان را فراهم می‌کردند که بدون شستن همه‌ی پیراهن بتوان فقط آن‌ها را شست. در آن زمان خشکشویی به روش مدرن ابداع نشده بود.

در اواخر قرن هجدهم یقه‌های پیراهن‌های مردانه در طرح‌های مختلف به شکلی که امروز استفاده می‌شود طراحی شدند.

پارچه‌های سبک‌تر و پولوشرت

یقه‌های پیراهن مردانه

مدل یقه‌ی جداشدنی چین‌دار در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰‌ محبوبیت خود را از دست داد. با اختراع سیستم‌های گرمایشی مرکزی، آقایان بیشر به سمت انتخاب پارچه‌های سبک‌تر متمایل شدند.

آقایان متوجه این موضوع شدند که پیراهن‌های یقه‌دار نرم می‌توانند بدون اتو کردن صاف و بدون چروک باشند. بر اساس همین موضوع پارچه‌های سبک‌تر و پیراهن‌هایی از جنس‌های لینن و نخی سبک را انتخاب کردند.

بررسی قسمت‌های مختلف یقه‌های پیراهن مردانه

  • گوشه‌های یقه
  • طول لبه‌ی یقه؛ فاصله‌ای که از لبه‌های یقه به نوار یقه می‌رسد.
  • نوار یقه؛ پارچه‌ای که دور گردن قرار می‌گیرد.
  • ارتفاع یقه؛ ارتفاع یقه‌ی تا شده هنگامی که به صورت متناسب روی گردن قرار می‌گیرد.
  • قسمت بستن کراوات؛ فاصله‌ی بین قسمت بالای یقه‌ی تا شده تا جایی که دکمه‌ی پیراهن بسته می‌شود.
  • پهنای یقه؛ زاویه‌ی بین لبه‌های یقه

نگهدارنده‌ی یقه

نگهدارنده‌های یقه قطعه‌های تخت و محکمی هستند که در داخل جیب مخصوصی در داخل هر دو لبه‌ی یقه قرار می‌گیرند. این نگهدارنده‌ها هم می‌توانند قابل جدا شدن و هم دوخته شده باشند.

نگهدارنده‌های یقه می‌توانند پلاستیکی، استیل، برنز، طلا یا از جنس فلزات دیگر باشند. گاهی اوقات حتی از برخی قطعات مغناطیسی هم برای نگهداشتن محکم‌تر یقه استفاده می‌کنند.

یقه‌ی پیراهن چگونه ساخته می‌شود؟

بسیاری از یق‌های پیراهن‌ها با پایه‌ی یقه ساخته می‌شوند. پایه‌ی یقه قابی است که باعث می‌شود یقه به حالت ایستاده قرار بگیرد و به همین دلیل یقه از قسمت‌های دیگر پیراهن ضخیم‌تر به نظر می‌رسد.

پایه‌ی یقه همچنین می‌تواند جدا بوده یا داخل ساختار یقه قرار بگیرد. بسیاری از پایه‌های یکپارچه برای یقه‌های پیراهن نازک مانند پولوشرت یا پیراهن‌‌های دکمه‌دار غیررسمی استفاده می‌شوند.

برخی از یقه‌ها پایه‌های جداگانه‌ای دارند که نسبت به پایه‌های یکپارچه به گردن نزدیک‌تر هستند. قالب جدا در بسیاری از پیراهن‌های رسمی به کار می‌رود زیرا به یقه ارتفاع، ضخامت و بلندی مناسبی می‌دهد.

اندازه‌ی مناسب یقه چقدر است؟

برای اطمینان از متناسب بودن اندازه‌ی یقه هنگام بسته بودن دکمه‌ی بالایی پیراهن باید بتوان دو انگشت را به راحتی بین گردن و یقه‌ی پیراهن قرار داد. اطمینان از متناسب بودن اندازه‌ی یقه بسیار مهم است زیرا در صورت نامتناسب بودن می‌تواند باعث ایجاد احساس ناراحتی شود.

جنس و پارچه‌ی یقه

بسیاری از یقه‌ها از همان پارچه‌ی پیراهنشان تهیه می‌شوند. ضخامت یقه از ساختار آن مشخص می‌شود. گاهی اوقات یقه‌های پیراهن برای جذابیت بیشتر از یک پارچه‌ی متفاوت از پارچه‌ی پیراهن تهیه می‌شوند.

یقه‌ی نرم و یقه‌ی سفت

هر چقدر یقه نرم‌تر باشد غیررسمی‌تر و هر چقدر سفت‌تر باشد رسمی‌تر است. در این زمینه استثناهایی وجود دارند اما این قانون کلی را هنگام انتخاب یقه‌ی پیراهن در نظر داشته باشید.

انتخاب بهترین یقه بر اساس مدل صورت

هنگام انتخاب بهترین مدل یقه‌ی پیراهن باید اندازه و فرم صورت را در نظر بگیرید. علاوه بر این این نکته را هم در نظر داشته باشید که می‌توانید هر مدل یقه‌ای که دوست دارید را هم بپوشید اما برخی مدل‌های یقه ممکن است بیشتر از بقیه به شما بیایند.

به عنوان مثال در صورتی که صورت گردی دارید انتخاب یقه‌ی لبه‌دار می‌تواند به متعادل ساختن آن کمک کند. از سوی دیگر یقه‌های cutaway یا پهن برای صورت‌های کشیده مناسب هستند.

محبوب‌ترین یقه‌های پیراهن مردانه

یقه‌ی کلاسیک

۱. یقه‌ی لبه‌دار کلاسیک

به احتمال زیاد از بین مدل‌های مختلف یقه‌ی پیراهن مردانه، با مدل کلاسیک بیشتر از همه آشنا باشید، زیرا مدل یقه‌ی بیش از ۹۰ درصد پیراهن‌های رسمی است.پهنای میانگین این یقه بین ۲.۵ تا ۷.۵ سانتی‌متر است. این یقه با یا بدون کراوات کاربرد دارد.

ارتفاع یقه‌ی این مدل اغلب بین ۲.۵ تا ۷.۵ سانتی‌متر بوده و ارتفاع لبه‌ی یقه بین ۵ تا ۷.۵ سانتی‌متر است. اغلب تولیدکنندگان پیراهن از این مدل یقه استفاده می‌کنند زیرا جزو مدل‌های مورد علاقه‌ی بسیاری از افراد است.

یقه‌ی لبه‌دار برای آقایانی که صورت گرد یا پهن دارند مناسب است البته این یقه برای بسیاری از صورت‌ها مناسب است.

هنگام پوشیدن کت، یقه‌های لبه‌دار پیراهن توسط یقه‌ی کت پوشانده نمی‌شوند. علاوه بر این این مدل یقه به جز گره‌ی کراوات هیچ قسمت دیگری از آن را نشان نمی‌دهد زیرا پهنای بسیار کوچکی دارد.

۲. یقه‌ی پهن

همانطور که از نام این مدل یقه مشخص است طراحی آن به گونه‌ای است که یقه ظاهری پهن دارد. اغلب پهنای آن در همه‌ی قسمت‌ها از ۱۰ تا ۱۵‌ سانتی‌متر و زاویه‌ی بین لبه‌های یقه بین ۴۵ تا ۶۰ درجه است.

این یقه هنگام پوشیدن کراوات‌های پهن انتخاب مناسبی است و همچنین امکان پوشیدن کراوات‌هایی از جنس‌های ضخیم‌تر مانند پشم را فراهم می‌کند.

این یقه بهترین انتخاب برای آقایانی است که صورت لاغر یا کشیده‌ای دارند. آقایانی که صورت پهنی دارند نباید این مدل یقه را انتخاب کنند زیرا صورتشان را گردتر نشان می‌دهد.

۳. یقه‌ی Cutaway

یقه‌ی cutaway

یقه‌ی Cutaway جزو یقه‌های پهن است که بین لبه‌هایش فضای بسیار پهنی وجود دارد. در صورتی که فاصله‌ی بین لبه‌های یقه بیشتر از ۱۵ سانتی‌متر باشد یقه جزو مدل Cutaway به حساب می‌آید.

طراحی یقه‌ی پیراهن Cutaway در بین خیاط‌های ایتالیایی بسیار محبوب است. کراوات‌های بلند مناسب استفاده به همراه این مدل یقه هستند. البته این مدل بدون کراوات و تنها با باز گذاشتن یک یا دو دکمه‌ی بالایی پیراهن هم جلوه‌ی زیبایی ایجاد می‌کند.

۴. یقه‌ی دکمه‌دار

یقه‌ی دکمه‌دار یکی از انتخاب‌های غیررسمی در بین یقه‌های مردانه است که قدمت طولانی‌ای هم دارد. این مدل یقه در هر لبه‌ی یقه جای دکمه داشته که دکمه‌های کوچک در هر طرف جلوی پیراهن داخل آن‌ها قرار می‌گیرند. این مدل غیررسمی‌ترین یقه در بین مدل‌های یقه‌ی پیراهن مردانه به شمار می‌رود.

نکته‌ی مثبتی که در رابطه با یقه‌ی دکمه‌دار وجود دارد این است که برای همه‌ی انواع شکل صوت مناسب است و همین موضوع باعث کاربردی بودن آن شده است.

۵. یقه‌ی سنجاق‌دار

یقه‌ی سنجاق‌دار

یقه‌ی سنجاق‌دار در هر لبه سوراخ کوچکی دارد که امکان قرار دادن یک سنجاق یا میله در پشت کراوات را فراهم می‌کند و با این کار کراوات جلوتر آمده و تمرکز بیشتز روی گره‌ی آن خواهد بود.

محبوبیت این یقه‌ها به دلیل داشتن جزئیات پر زرق و برق غیرضروری که بیشتر آقایان به آن علاقه نداشتند کاهش پیدا کرد.

۶. یقه‌ی زبانه‌دار

یقه‌های زبانه‌دار هم مانند یقه‌های سنجاق‌دار جزو مدل‌های قدیمی‌ای هستند که در سال‌های اخیر از محبوبیت آن‌ها کاسته شده است.

این یقه‌ی منحصربه‌فرد دارای یک زبانه در میانه‌ی یقه است که با یک قلاب و حلقه به دکمه‌ی بالایی متصل می‌شود و پشت کراوات قرار می‌گیرد. این مدل باعث می‌شود کراوات جلوتر قرار گرفته و حالت ایستاده‌ای را برای آن ایجاد می‌کند.

به دلیل وجود زبانه در این مدل امکان پوشیدن آن بدون کراوات وجود ندارد. یقه‌های زبانه‌دار برای آقایان دارای گردن بلند بسیار مناسب هستند زیرا گره‌ی ایستاده‌ی بلندتر کراوات باعث پنهان کردن گردن بلند می‌شود.

۷. یقه‌ی فراک

یقه‌ی فراک

یقه‌ی فراک جزو ساده‌ترین یقه‌ها است که در اوایل قرن بیستم محبوبیت بسیاری پیدا کرد. این یقه برای موقعیت‌های بسیار رسمی مناسب است.

یقه‌ی فراک را می‌توان با کراوات یا پاپیون استاندارد استفاده کرداما استفاده از آن به همراه پاپیون رایج‌تر است.بسیاری از آقایان از این یقه برای داشتن طاهر کلاسیک در موقعیت‌های رسمی استفاده می‌کنند. یقه‌ی فراک بیشتر مناسب صورت‌های باریک است.

۸. یقه‌ی کلاب

یقه‌ی کلاب ظاهر باریک و کلاسیکی دارد. شکل گرد این یقه آن را برای صورت‌های کوچک مناسب می‌سازد. در صورتی که افراد دارای سر بزرگ از یقه‌ی کلاب استفاده کنند، سرشان بزرگ‌تر از اندازه‌ی واقعی به نظر می‌رسد.

۹. یقه‌ی مربعی

یقه‌ی مربعی ظاهر بسیار ساده‌ای دارد. نام این مدل از مربع‌هایی که در لبه‌های آن ایجاد می‌شود گرفته شده است. این یقه‌ها اغلب در طرح‌های جداشدنی تولید می‌شوند اما به سختی پیدا می‌شوند.

۱۰. یقه‌ی نواری

یقه‌ی نواری

یقه‌ی نواری منحصر به فرد ترین یقه‌ی پیراهن رسمی است تاحدی که بسیاری آن را یقه‌ی پیراهن در نظر نمی‌گیرند. این مدل یقه باید بدون کراوات پوشیده شود. آقایانی که گردن کوتاهی دارند به راحتی می‌توانند آن را بپوشند. آقایانی که گردن بلندی دارند با پوشیدن این مدل یقه ظاهر نامناسبی پیدا می‌کنند.

در پایان

در این مطلب با انواع مختلف یقه‌ی پیراهن مردانه آشنا شدیم. شما کدام مدل را بیشتر می‌پسندید؟

منبع: Real Men Real Style