کفش اسپرت زنانه یکی از آیتم‌های ضروری کمد خانم‌ها است. قطعا این را خوب می‌دانیم، که زنان، قرار نیست همیشه به یک مهمانی آنچنانی یا جشن عروسی دعوت شوند، یا اینکه هیچ قراردادی در هیچ کجای دنیا ثبت نشده است که زنان باید همیشه کفش‌های پاشنه‌دار و غیر اسپرت بپوشند. خیلی وقت‌ها، تنها برای بیرون رفتن و پیاده‌روی می‌خواهند آماده شوند، یا اینکه دوست دارند با دوست یا همسرشان، مسیری را برای قدم زدن انتخاب کنند. در این صورت، پوشیدن یک کفش غیراسپرت پاشنه‌دار، نشان از عدم هوشمندی آن‌هاست.

در این متن از مجله‌ی دیجی‌استایل، می‌خواهیم به موضوعی که کمتر به آن پرداخته شده است، یعنی کفش اسپرت زنانه، بپردازیم. اگر شما هم دوست دارید پاها و ستون فقرات سالم‌تری داشته باشید، مسیرهای پیاده‌روی خسته‌اتان نکند و در نهایت اینکه، دوران بارداری را با پاهایی سالم‌تر بگذرانید، تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

انواع کفش اسپرت زنانه با توجه به مدل طراحی

انواع کفش اسپورت زنانه

در این متن، نام و مدل کفش‌ها، دقیقا با نام انگلیسی بیان شده است، چرا که از نظر ما، ترجمه‌ی فارسی دقیقی برای این نام‌ها موجود نیست و بهتر است که دقیقا همان نام انگلیسی مورد استفاده قرار گیرد.

۱. Plimsoll Sneakers

مشهورترین نوع کفش اسپورت زنان

این مدل کفش‌ها تقریبا، پرطرفدارترین و همچنین مشهورترین نوع کفش اسپرت زنانه هستند. خیلی از خانوم‌ها به این دلیل که کفش‌های Plimsoll Sneakers هم تنوع رنگی بالایی دارند و هم اینکه به دلیل مدل ساده‌ای که طراحی شده‌اند، با انواع لباس، حتی پیراهن و دامن استایل می‌شوند، آن‌ها را انتخاب می‌کنند. نکته‌ای که در پوشیدن این نوع از کفش‌ها باید مورد توجه قرار گیرد این است که به دلیل پیدا بودن قوزک پا، بهتر است که از جوراب‌های کالج استفاده شود. این مدل اسنیکرز را می‌توانید با شلوار جین جذب، مام‌فیت و یا حتی دامن نیز بپوشید.

۲. High Top Basketball Sneakers

استایل کردن کفش ساق‌دار

اشتباه نکنید، اسم این اسنیکرز کمی ممکن است شما را سردرگم کند. شاید بعد از دیدن اسم با خود بگویید: «من که اصلا بسکتبال بازی نمی‌کنم.» این مدل کفش‌ اسپرت زنانه، به این خاطر که لبه‌ی بلندی دارد و بخشی از ساق پا را می‌پوشاند، به مدل بسکتبالی معروف شده است. پوشیدن این کفش، خیال شما را در انتخاب جوراب، راحت می‌کند. اصلا لازم نیست به فکر استایل کردن رنگ جوراب باشید. به دلیل ارائه‌ی مدل پارچه‌ای این کفش، حتی در فصل تابستان هم می‌توانید از آن استفاده کنید. درست است که بهترین روش برای استایل کردن کفش ساق‌دار، پوشیدن آن با شلوار جین است، اما دیده شده است که در نسل جدید، آن را با دامن‌های میدی هم می‌پوشند و خیلی زیبا به نظر می‌رسند.

نکته‌ای که در استایل کردن لباس، باید مورد توجه قرار گیرد این است که، دیگر مانند گذشته، مد و فشن استانداردها و قوانین سخت‌گیرانه‌ای ندارد. هرچه را که فکر می‌کنید زیباست، امتحان کنید. حتی یک کفش بسکتبال با دامنی صورتی، میدی و توری.

۳. The Athletic Ones

کفش‌های اسپرت

ما معمولا این دسته از کفش‌ها را به اسم کفش‌های اسپرت می‌شناسیم. مدل‌هایی ساده اما متنوع که بند داشته و معمولا هر کسی یک جفت از آن‌ها را جاکفشی خود دارد. نقطه‌ی قوت این مدل کفش‌ها استایل شدن راحت آن‌هاست. از طرفی، می‌توان گفت زنانه و مردانه بودن در طراحی آن‌ها چندان دغدغه نبوده است. به همین دلیل است که وقتی وارد فروشگاه آدیداس یا نایکی می‌شوید، می‌بینید که تعداد زیادی از مدل‌ها یکسان بوده و فقط در سایزهای زنانه و مردانه ارائه شده‌اند.

در استایل کردن این مدل کفش اسپرت زنانه نیز جوراب شما پیداست. بهتر است که از جوراب‌های ساق کوتاه استفاده کند و رنگ آن را متناسب با دیگر اجزای استایل، در نظر بگیرید.

۴. Slip-on Sneakers

کفش ساده

این دسته از کفش اسپرت زنانه، هیچ بندی ندارد. به عبارتی شما با یه کفش ساده روبه‌رو هستید که لازم نیست برای پوشیدن آن خم شده و یا از کسی بخواهید تا بند آن را برایتان تنظیم کند. این مدل کفش را در دوران بارداری بسیار پیشنهاد می‌کنیم. به دلیل نداشتن بند، لازم نیست خم و راست شوید.

اگر دوست دارید که کمی از سادگی آن کم کنید، می‌توانید مدل‌های طرح‌دار آن را انتخاب کنید. به این خاطر که ساق این کفش،کوتاه است و جوراب شما پیداست، حتما از جوراب‌های کالج استفاد کنید. به هر حال قرار نیست چون تیپ اسپرت را انتخاب کرده‌اید، به کلی مورادی چون زیبایی و خوش استایل بودن را فراموش کنید.

۵. Authentic Sneakers

ونس‌ها

این قسمت را با یک مثال شروع می‌کنیم. اگر می‌خواهید این دسته از کفش‌های زنانه را به خوبی بشناسید، بدانید که معروف‌ترین آن‌ها مدل‌های برند vans است. ونس‌ها از قدیم مورد توجه زنان و مردان بوده‌اند. دلیل این شهرت هم چیزی نیست جز اینکه بسیار راحت طراحی شده و با هر مدل استایلی هم‌خوانی داشتند.

امروز نیز همین موضوع کماکان وجود دارد. مدل کفش‌های Authentic Sneakers به دلیل اینکه دست زنان در انتخاب دیگر اجزای استایل را باز گذاشته است، بسیار معروف هستند. به دلیل کوتاه بودن ساق آن‌ها، بهتر است از جوراب‌هایی با ساق کوتاه استفاده کنید. البته در انتخاب رنگ خیلی محتاط باشید.

۶. Leather Sneakers

کفش‌های چرم طبیعی یا مصنوعی

هنوز هم وقتی صحبت از کفش‌های چرم طبیعی یا مصنوعی با کیفیت می‌شود، به یاد افرادی با سطح درآمد بالا می‌افتیم. این دسته از کفش‌ها، به خاطر دوخته شدن از گران‌ترین مواد دنیا یعنی چرم، بسیار مورد توجه قشر مرفه جامعه است. البته این قشر این را هم می‌دانند که کفش‌های اسپرت چرمی، طول عمر خیلی زیادی دارند و به راحتی با یک دست کت‌وشلوار زنانه یا کت‌ودامن زیبا، استایل می‌شوند.

پیشنهاد ما این است که اگر دوست دارید در عین اسپرت‌پوش بودن، آراسته نیز به نظر برسید، حتما در انتخاب کفش اسپرت زنانه، به دنبال این مدل‌ها بروید. درست است که به اندازه‌ی مدل‌های دیگر تنوع رنگی در آن‌ها دیده نمی‌شود ولی بسیار راحت بوده و می‌توانید با انتخاب یک رنگ خنثی، چالش ست نشدن را هم به حداقل برسانید.

در انتخاب جوراب با کفش چرمی نیز دقت خیلی زیادی داشته باشید. این کفش‌ها به راحتی یک دستکش که دست‌ها را می‌پوشاند، پاهای شما را در برمی‌گیرند پس در انتخاب جوراب علاوه بر رنگ، کلفتی را نیز در نظر بگیرید.

۷. Canvas Sneakers

کفش آل‌استار

فکر می‌کنم همه‌ی ما یک جفت کفش آل‌استار را در کل دوران زندگی خود، امتحان کرده باشیم. خیلی از ما، مسیر آل‌استارپوشی را ادامه داده و باز هم شانس خوش‌استایل بودن را به خود داده‌ایم، خیلی‌ها هم تنها در دوران نوجوانی آن را امتحان کرده و پس از آن کمی رسمی‌تر شده‌ایم.

درست است، بهترین مثال برای این مدل کفش اسپرت زنانه، یعنی Canvas Sneakers، کفش‌های برند کانورس است. Canvas Sneakersها مانند یک رنگ خنثی، می‌توانند با تمام مدل‌های استایل کژوآل شما کنار بیایند و به یک شلوار جین جذب یا مام فیت استایلی زیبا ببخشند. حتی این کفش‌های می‌توانند با پیراهنی اسپرت، به شما شخصیت انیمیشنی دلچسب دهند. به نظر من، حتی اگر سن‌ و سالی از شما گذشته است، برای یک‌بار هم که شده، یکی از این مدل‌ها را امتحان کنید. پشیمان نخواهید شد.

۸. LED Lighted Sneakers

کفش چراغ‌دار

یک مقدار دیدن این مدل و تصور پوشیدن آن عجیب است، خصوصا اگر بالای ۲۵ سال باشید، ولی بین دختران نوجوان و جوان، کفش‌های LED Lighted Sneakers شهرت زیادی دارد. تصور کنید به یک پارتی و دورهمی دوستانه رفته‌اید و تمامی چراغ‌ها خاموش شده است که رقص نور، روی سن رقص خود را نشان دهد. ناگهان دختر نوجوانی با یک کفش چراغ‌دار وارد شده و رقص پای خاص خود را اجرا می‌کند. شما به این ترکیب چه نمره‌ای می‌دهید؟ من که به سلیقه‌ی او و هوشمندی‌اش در انتخاب کفش مناسب، ۲۰/۲۰ خواهم داد.

۹. Textile Blend Sneakers

ترکیب دو نوع متریال

یک سری از کفش‌های اسپرت هستند که برای دوام بیشتر، از ترکیب دو نوع متریال مختلف طراحی شده‌اند. مثلا پوسته‌ی رویی از جنس پارچه یا چرم است در حالی که کفی آن پلاستیک یا فوم است. به همین خاطر هم است که دیگر کفش‌های اسپرت، تنها مختص زمستان‌ها نیستند و شما می‌توانید از مدل‌های پارچه‌ای آن‌ها در تابستان نیز استفاده کنید.

موضوع دیگری نیز این تفکر ترکیب متریال را رقم زد، آن هم گرانی اقلامی مثل چرم بود. امروز شما کمتر کفش چرمی را می‌بینید که کفی یا زیری آن نیز از چرم طبیعی درست شده باشد. معمولا رویه‌ها چرم و کفی‌ها از فوم‌هایی تهیه می‌شوند که علاوه بر بالا بردن دوام کفش، راحتی را نیز افزایش دهند.

۱۰. Synthetic Sneakers

کفش نامناسب

متاسفانه Synthetic Sneakersها از جمله بدترین مدل‌های کفش اسپرت زنانه هستند. به دلیل نوع متریالی که در ساخت آن‌ها استفاده شده است، به راحتی بو گرفته و پای شما را آزار می‌دهند. جالب است بدانید که اصلا ارزان نیستند و مردم معمولا پول زیادی هم برای آن‌ها خرج می‌کنند. به دلیل زیبایی در طراحی، جان مطلب، یعنی کیفیت نادیده گرفته شده است.

آنچه که خیلی تعجب‌آور است این است که معمولا در هر فروشگاهی که بروید می‌توانید این مدل کفش اسپرت زنانه را ببینید. پیشنهاد ما این است که در قدم اول، آن‌ها را نخرید اما اگر دوست داشتید و خریدید، هرکز مدت زمان طولانی آن‌ها را نپوشید و حتما یک جوراب نخی به پا کنید. این کفش‌ها، هوا را ردوبدل نمی‌کنند، پس بهتر است که با یک جوراب نخی، کمی به پوست پاهای خود فکر کنید.

۱۱. Velcro Sneakers

کفش چسب دار

به دنبال کفش اسپرت زنانه ارزان قیمت هستید؟ این مدل بهترین انتخاب برای شماست، با این نقطه ضعف که با هر استایلی ست نمی‌شوند. معمولا کسانی که Velcro Sneakersها را انتخاب می‌کنند می‌دانند که باید در دیگر آیتم‌ها هم اسپرت بودن را مد نظر داشته باشند. به طور کلی اگر عاشق استایل‌های کژوال و خیابانی هستید و از طرفی نمی‌خواهید خیلی برای کفش‌هایتان هزینه کنید، به سراغ Velcro Sneakersها بروید.

۱۲. Designer Sneakers

اگر هزینه کردن برای یک جفت کفش راحت، برایتان اصلا اهمیتی ندارد به دنبال Designer Sneakersها بروید. همانطور که از اسمشان مشخص است این مدل کفش‌ها به این دلیل که توسط دیزاینرهای خاصی طراحی می‌شوند، گران‌قیمت هستند. اما راحتی آن‌ها مثال‌زدنی است. از طرفی به دلیل طراحی خاصی که دارند، پوشیدنشان، شما را به یک علاقه‌مند به مد و فشن تبدیل می‌کند.

از جمله طراحان معروف کفش اسپرت زنانه و مردانه می‌توان به Dolce & Gabbana ،Fear of God، Margiela ،Rick Owens و Raf Simons اشاره کرد. کفش‌هایی که توسط این طراحان به بازار عرضه می‌شود، کلکسیونی بوده و قیمت‌های خیلی بالایی دارند.

چه برندهایی بهترین کفش اسپرت زنانه را طراحی می‌کنند؟

بهترین برندهای کفش اسپرت زنانه

امروزه با رقابتی شدن بازارها، برندهای زیادی هستند که کفش طراحی می‌کنند و خیلی از آن‌ها ممکن است در عین معروف نبودن، عملکرد خیلی خوبی هم داشته باشند. اما در این بخش ما می‌خواهیم معروف‌ترین برندهای تولید کفش اسپرت زنانه را با هم مرور کنیم.

۱. Nike

بدون شک یکی از مشهورترین برندهای کفش‌های ورزشی، برند معروف Nike است. محال است که به فروشگاه بروید و از بین مدل‌های آن یکی را نپسندید. در واقع، در نظر گرفتن تمامی سلیقه‌ها، از جمله نقاط قوت این برند است. معروف‌ترین کفش‌های بسکتبال دنیا را Nike تولید می‌کند.

۲. Adidas

یکی از رقبای بزرگ Nike همیشه Adidas بوده است. این برند با ایجاد همکاری بین طراحان مشهور توانسته است مدل‌هایی را طراحی کند که در بیشتر استایل‌ها مورد استفاده قرار گیرند. به همین دلیل است که معمولا کفش‌های برند آدیداس را بیشتر از نایکی در خیابان می‌بینید. زیرا افراد با استایل‌ها و تیپ‌های مختلف از آن‌ها استفاده می‌کنند.

برندهای معروف دیگر

ونس، پوما، کانورس، Common Projects ،New Balance ،Saucony ،Asics و Filing Pieces از جمله برندهای تولید‌کننده‌ی کفش اسپرت زنانه هستند که پشت ویترین‌ها زیاد خواهید دید.

جمع‌بندی نهایی

باید گفت، آنچه که به عنوان قلب دوم بدن در نظر گرفته شده است، پاهای ما هستند. در نتیجه پوشیدن یک جفت کفش راحت با توجه به موقعیتی که در آن قرار داریم، کمترین کاری است که می‌توانیم انجام دهیم. همیشه سعی کنید، راحتی و کیفیت را پیش از زیبایی در نظر بگیرید. یا اگر زیبایی نیز برایتان اهمیتش اصلا کمتر از کیفیت و راحتی نیست، به سراغ برندهایی بروید که سعی کرده‌اند پارامترهای مورد نظر شما را پوشش دهند. این را هم بدانید که پاها، بخش زیادی از مسیر جذابیت شما را پوشش می‌دهند. پوشیدن کفش‌های بی‌کیفیت، فرم و پوست کف پا را تحت تاثیر قرار می‌دهد، پس رفته رفته، آنچه که می‌بینید پاهای بدشکل و پینه بسته با کف پایی آسیب دیده است. در انتخاب کفش، دقت کنید.

منبع: Threadcurve