همه‌ی آقایان دوست دارند بهترین استایل ممکن خود را داشته باشند. اما خوش استایل بودن تنها با سر هم کردن شانسی چند لباس مختلف امکان‌پذیر نیست و به تلاش بیشتری نیاز دارد. برای خوش‌تیپ باید کمی دانش و تفکر داشته باشید.

برای داشتن تید مناسب باید اکسسوری‌های مناسب را با کت و شلوار خود ست کرده و استایل خود را ارتقا دهید. برای خوش استایل بودن نه تنها کت و شلوار اهمیت دارد بلکه اکسسوری‌هایی که همراه آن استفاده می‌کنید هم بسیار مهم هستند.

بنابراین دفعه‌ی بعدی که خواستید کت و شلوار بپوشید حتما لیستی که در این مطلب از اکسسوری‌های لازم برای ترکیب با کت و شلوار معرفی کرده‌ایم را هم به خاطر داشته باشید.

۱. کمربند

بستن یا نبستن کمربند برای مدت‌های طولانی جزو سوالات چالش‌برانگیز بود. کمربند یکی از اکسسوری‌های کاربردی است زیرا از افتادن شلوار جلوگیری می‌کند. قانون طلایی و بسیار مهم این است که اگر اندازه‌ی شلوارتان متناسب نیست باید از کمربند استفاده کنید.

در صورتی که کت وشلوارتان، شلواری دارد که به صورت سفارشی و به اندازه‌ی خودتان دوخته شده باید روی تنتان متناسب باشد. در چنین شرایطی به دلایل کاربردی به کمربند نیاز ندارید.

در عوض برای شیک‌تر شدن استایل می‌توانید کمربند ببندید. کمربندها می‌توانند کاربردی و جذاب باشند. در صورتی که می‌خواهید پیراهن خود را داخل شلوار قرار دهید و دکمه‌های کتتان را باز بگذارید بهتر است برای زیبایی بیشتر از کمربند استفاده کنید.

البته توجه داشته باشید که از کمربند پر زرق و برق استفاده نکنید زیرا توجه را از کت و شلوار دور کرده و توجه را به خودش جلب می‌کند.

۲. پاپیون

پاپیون و کت و شلوار

در صورتی که دوست دارید از کراوات استفاده کنید اما مدل‌های قدیمی کراوات را دوست ندارید یا فقط می‌خواهید چیز متفاوتی را انتخاب کنید، پاپیون گزینه‌ی خوبی است.

پاپیون به اندازه‌ی کراوات‌های معمولی استفاده نمی‌شود و همین امکان متمایز شدن شما را فراهم می‌کند. مشکی یک رنگ کلاسیک برای پاپیون است. به همراه کت و شلوار رسمی باید از پاپیون مشکی یا سفید استفاه کنید.

پاپیون یک اکسسوری نهایی برای هر کت و شلوار، کت تک با پیراهن رسمی به شمار می‌رود. هنگامی که در حال لباس پوشیدن برای یک رویداد رسمی هستید یک پاپیون ظریف در رنگ‌های مشکی، طوسی یا سرمه‌ای را استفاده کنید. اما برای رویدادهای غیررسمی می‌توانید از رنگ‌های روشن‌ و جنس‌های پر زرق و برق استفاده کنید.

پاپیون مدل‌های مختلفی دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به پاپیون‌های بافت، چوبی و ابریشمی اشاره کرد. اگر نمی‌خواهید درگیر گره زدن آن‌ها شوید می‌توانید مدل‌هایی که از قبل آماده شده‌اند را بخرید. البته خودتان هم می‌توانید آن‌ها را گره بزنید. رایج‌ترین شکل برای پاپیون‌ها گره‌ی پروانه‌ای است اما به شکل خفاش و الماس هم آن را گره می‌زنند.

۳. دکمه سردست

دکمه سردست

دکمه سردست تا مدت‌ها جزو اکسسوری‌های پیچیده محسوب می‌شد. علاوه بر این باعث سردرگمی بسیاری از افراد هم می‌شد زیرا اغلب افراد نمی‌دانستند چه زمانی و کجا از آن استفاده کنند. وجود اینکه اغلب دکمه‌های سردست برای موقعیت‌های رسمی به کار می‌رفتند آیا می‌توان از آن‌ها برای موقعیت‌های غیررسمی هم استفاده کرد؟ این اکسسوری‌ها معمولا با سرآستین‌های فرانسوی استفاده می‌شوند.

دکمه سردست را با استایل کاری هم می‌توان به کار برد. این اکسسوری هم کاربردی و هم تزیینی است و در جنس‌ها، شکل‌ها، اندازه‌ها و مدل‌های مختلف وجود دارد. نحوه‌ی استفاده از آن‌ هم به این صورت است که داخل جادکمه‌ای پیراهن‌های آستین بلند قرار می‌گیرد. پیراهن‌هایی مانند مدل‌هایی که سرآستین فرانسوی دارند دکمه ندارند و باید برای بستن آن‌ها باید از دکمه سردست استفاده شود.

رویدادی که در آن شرکت می‌کنید مشخص می‌کند چه نوع دکمه سردستی باید استفاده کنید. هنگام شرکت کردن در یک مراسم رسمی از دکمه سردست ساده بهره بگیرید. دکمه سردست‌هایی که زرق و برق بیشتری در مقایسه با مدل‌های سنتی دارند باید در مراسم‌های غیررسمی استفاده شوند.

۴. گل یقه‌ی کت

گل یقه

با وجود اینکه گل یقه، با عنوان سنجاق یقه هم شناخته می‌شود اما واقعیت این است که باید در دسته‌ی خاص خود قرار بگیرد. مدت‌ها قبل استفاده از گل یقه بسیار رایج بود، اما پس از آن این اکسسوری‌ها فقط در عروسی‌ها و مهمانی‌ها مشاهده می‌شدند. اما اکنون باز هم به دنیای مد بازگشته‌اند و جزو اکسسوری‌های کت و شلوارهای روزمره قرار گرفته‌اند.

برای گل یقه می‌توان از گل طبیعی یا گل‌های مصنوعی از جنس ابریشم یا پشم استفاده کرد. این مدل گل‌های یقه با سنجاق یا گیره به یقه وصل می‌شوند. علاوه بر این می‌توان مدل‌های فلزی و لعابی آن‌ها را هم به کار گرفت. این مدل گل‌های یقه به کت و شلوار بافت می‌دهند. همچنین گل‌های یقه در طرح‌های راه‌راه، چهارخانه و بته جقه هم وجود دارند.

۵. سنجاق یقه

سنجاق یقه باعث اضافه شدن زیبایی و منحصربه‌فرد بودن به کت و شلوار می‌شود. هنگام استفاده از سنجاق یقه می‌توان بدون دور شدن از استایل کلی تیپ خود را نمایش داد. مدل جدید سنجاق یقه به این صورت است که سنجاق‌ها ریشه‌ی بلندی دارند.

این سنجاق‌ها با گیره‌ی سنجاق بسته شده و در مدل‌های متنوعی از جمله خطی، طرح‌های هندسی و مدل‌های فلزی تولید می‌شوند. سنجاق‌های پیکسلی مدل دیگری از سنجاق‌های یقه هستند. این مدل برای نمایش چیزهایی مانند پرچم ملی یا نماد خانوادگی به کار می‌رود.

هنگام استفاده از سنجاق سینه باید به چند نکته توجه کنید. نخست اینکه سنجاق سینه باید داخل جادکمه‌ی یقه‌ی سمت چپ قرار گیرد. در صورتی که کت و شلوارتان جادکمه ندارد می‌توانید سنجاق سینه را مستقیما داخل پارچه بزنید. سنجاق سینه باید بالاتر از پوشت قرار بگیرد و در زاویه‌ای باشد که با زاویه‌‌ی یقه مطابقت داشته باشد.

۶. کراوات

کراوات و کت و شلوار

کراوات یکی از رایج‌ترین و ساده‌ترین اکسسوری‌های کت و شلوار است. کراوات‌ها در پارچه‌ها، پهناها و طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند. هنگام پوشیدن پیراهن باید به کراوات و گره‌ی آن توجه کنید. اغلب اینگونه به نظر می‌رسد که کت و شلوار بدون کراوات کامل نیست.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که مطمئن شوید طرح و رنگ کراوات باید با پیراهن، کت و پوشت ست باشد. هنگام ست کردن کراوات در استایل باید به یکسری نکات توجه کنید.

اگر پیراهن تک رنگی به یکی از رنگ‌های کلاسیک سفید یا آبی روشن با کت و شلوار سرمه‌ای می‌پوشید می‌توانید کراوات خود را از هر رنگ یا طرحی انتخاب کنید. اگر کت و شلوار  طرح‌دار می‌پوشید باید به این قانون توجه کنید که نباید طرح کراوات با طرح کت یکسان باشد اما اندازه‌ی طرح‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

۷. پوشت

پوشت یک اکسسوری رویایی است که رنگ را به کت و شلوار اضافه می‌کند. جای پوشت در جیب روی سینه‌ی کت است. این اکسسوری بسیار کاربردی بوده و به کت و شلوار شخصیت می‌دهد. از نظر برخی افراد پوشت یکی از اکسسوری‌های ضروری کت و شلوار است.

پوشت می‌تواند تک رنگ یا طرح‌دار باشد. در صورتی که کت و شلوارتان طرح‌دار است باید پوشت ساده‌ای را برای تکمیل آن انتخاب کنید. در صورتی که کت و شلوارتان تک رنگ و به رنگ خنثی است می‌توانید مدل طرح‌دار یا رنگی را برای پوشت انتخاب کنید.

در صورتی که می‌خواهید برای مراسم رسمی لباس بپوشید باید از پوشت استفاده کنید. به عنوان مثال با کت و شلوار رسمی می‌توانید از پوشت ابریشمی و سفید استفاده کنید. اگر عادت دارید از دستمال گردن استفاده کنید حتما آن را از پوشت خود جدا کنید.

پوشت دستمال گردن نیست و نباید مانند آن استفاده شود. نیازی نیست که پوشت را با کراوات ست کنید. باید رنگ اولیه را برای کت، پیراهن یا کراوات انتخاب کنید و رنگ ثانویه را برای پوشت در نظر بگیرید.

پوشت می‌تواند ظاهر کت و شلوار را برای موقعیت‌های غیررسمی ارتقا دهد. البته تا کردن پوشت هم بسیار مهم است. چندین روش برای تا کردن پوشت وجود دارد که برخی ساده و برخی دیگر پیچیده‌تر هستند.

۸. کفش

کفش مناسب کت و شلوار

همه‌ی ما می‌دانیم که کفش‌ها می‌توانند استایل را بهبود داده یا به صورت کلی نابود کنند. فرقی نمی‌کند که کت و شلوارتان چقدر شیک باشد اگر کفش نامناسبی بپوشید کل استایل‌تان به هم می‌ریزد.

کفش‌های رسمی در مدل‌ها و رنگ‌های مختلفی وجود دارند. نه تنها کفش مجلسی و رسمی باید با کت و شلوارتان ست باشد بلکه باید شکل زیبایی هم داشته باشد.

۹. جوراب

جوراب‌ها اغلب به عنوان یک اکسسوری برای کت و شلوار نادیده گرفته می‌شوند اما نباید اینگونه باشد. جوراب‌ها دقیقا همان جایی هستند که می‌توانید اجازه دهید شخصیت‌تان نمایان شود. برای داشتن ظاهر برجسته می‌توان از رنگ‌های روشن استفاده کرد.

جوراب‌های روشن برای کت و شلوارهای ساده مناسب هستند. هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب جوراب به جوراب‌های دارای طرح برجسته و راه راه هم فکر کنید.

۱۰. عینک آفتابی

ست کردن کت و شلوار با عینک آفتابی

عینک‌های آفتابی یک اکسسوری مکمل اختیاری هستند اما انتخاب خوبی برای ارتقای استایل کت و شلوار به شمار می‌روند. عینک‌های آفتابی را می‌توان روی صورت استفاده کرد یا از جلوی جیب مقابل کت آویزان کرد.

بهترین نکته درباره‌ی این اکسسوری این است که هیچ قانون خاصی در رابطه با آ‌ن‌ها وجود ندارد. عینک آفتابی‌ای انتخاب کنید که برایتان مناسب بوده و شکل آن به صورتتان بیاید. بهتر است از خرید عینک‌های پلاستیکی و رنگی اجتناب کنید.

۱۱. ساس‌بند یا ساسپندر

امروزه ساسپندرها رو به فراموشی هستند. هنگام فکر کردن به ساس‌بند به احتمال زیاد مدل‌هایی که در انتهایشان گیره‌ی فلزی دارند و به کمر شلوار وصل می‌شدند به ذهنتان می‌آیند.

ساسپندرهای قدیمی با انتهای چرمی و پارچه‌ی ضخیم در انتهای خود به کمر شلوار متصل می‌شدند. پارچه‌ی کت و شلوارها ضخیم بود و در نتیجه کشیدگی‌ای ایجاد نمی‌شد. این مدل ساس‌بندها بسیار بادوام‌تر بوده و در جای خود باقی می‌مانند.

هنگامی که یک جفت ساسپندر باکیفیت دارید می‌توانید با آن‌ها استایل شیکی ایجاد کنید. این اکسسوری‌ها همچنین می‌توانند شلوار را در محل دوخت نگه دارند بنابراین شلوار به خوبی در تن می‌ایستد.

نمی‌توان از ساسپندر و کمربند به صورت همزمان استفاده کرد باید یکی از آن‌ها را استفاده کنید. هر دوی این اکسسوری‌ها برای نگه داشتن شلوار در محل مناسب خود هستند و نیازی نیست که هر دو را با هم استفاده کنید.

۱۲. گیره‌ی کراوات

گیره‌ی کراوات

گیره‌ی کراوات اغلب کوچکترین اکسسوری‌ای است که به همراه کت و شلوار استفاده می‌شود. سنجاق کراوات و گیره‌ی کراوات می‌توانند باعث شیک‌تر شدن استایل کت و شلوار شوند. این اکسسوری‌ها همچنین بسیار کاربردی و محبوب هستند و برای نگه داشتن کراوات در جای مناسب و متصل کردن آن به پیراهن رسمی به کار می‌روند.

هنگام استفاده از بافت یا جلیقه نیازی به استفاده از گیره‌ی کراوات نیست. این اکسسوری در رنگ‌ها، اندازه‌ها و مدل‌های مختلف وجود دارند. نکته‌ی بسیار مهم این است که گیره‌ی کراوات نباید از کراوات پهن‌تر باشد.

بهترین مکان برای قرار دادن گیره‌ی کراوات جایی بین دکمه‌ی سوم و چهارم پیراهن است. در صورتی که کراوات صاف پوشیده‌اید می‌توانید از هر نوع گیره یا سنجاق کراوات استفاده کنید. فقط دقت داشته باشید که پهنای گیره‌ی کراوات باید ۳/۴ پهنای کراوات باشد.

۱۳. چتر

چتر یک اکسسوری منحصر به فرد است که می‌تواند با کت و شلوار ست شود. در صورتی که شرایط آب و هوا نامساعد شود چتر به یک اکسسوری کاربردی تبدیل می‌شود. هنگامی که هوا بارانی نیست هم می‌توانید چتر را با خودتان ببرید.

با وجود اینکه چتر ممکن است واقعا اکسسوری کت و شلوار نباشد اما می‌تواند ظاهر زیبایی را ایجاد کند. برای داشتن استایل شیک چتری که دسته‌ی چوبی دارد را انتخاب کنید.

۱۴. ساعت مچی

ساعت مچی یکی از اکسسوری‌های ساده و ضروری برای کت و شلوار است. بسیاری از ما بیشتر اوقات گوشی های خود را در دستمان می‌گیریم و همین مساله باعث شده ساعت‌ها کاراییشان را در مقایسه با گذشته از دست بدهند.

البته داشتن ساعت مچی همچنان ظاهر بسیار زیبایی را به وجود می‌آورد. در صورتی که از نظر مالی برایتان امکان‌پذیر است چند ساعت مچی مختلف بخرید.

منبع: ThreadCurve