وقتی اسم و شال و روسری به میان می‌آید اکثر کسانی که در کشورهای اسلامی از جمله ایران زندگی می‌کنند، تنها به سر کردن آن و پوشاندن موها فکر خواهند کرد. برای تعدادی از ما این عنصر کاربردی، چندان هم دلپذیر نیست و برای برخی از ما، سر کردنش بسیار تجربه‌ی خوشایندی است. آنچه که بسیار تامل‌برانگیز است این است که، روسری و شال‌ها، در کشورهای غیراسلامی نیز به فروش می‌رسند و جالب است که بدانید برندهای خیلی معروف معمولا طراح این عناصر هستند. دلیل این کار این است که، کاربردهای دیگر و مدل‌های مختلف گره زدن شال و روسری مد نظر قرار می‌گیرد و معمولا از آن‌ها به عنوان دستمال گردن، اکسسوری، تزئین کیف و کفش و حتی پیراهن‌های ساحلی استفاده می‌شود.

در این متن از مجله‌ی دیجی‌استایل در نظر داریم شما را با کاربردهای دیگ روسری و شال آشنا کنیم. آنچه که در ادامه می‌خوانید آموزش روش‌هایی است که با دنبال کردن آن‌ها می‌توانید روسری و شالتان را نیز درست مانند یک تی‌شرت، به کاربردی‌ترین عضو کمد لباستان تبدیل کنید. اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند هستید تا انتهای متن با ما همراه باشید.

روش‌های متنوع برای گره زدن شال و روسری

اگر تاکنون وقتی به یک دورهمی دوستانه دعوت شده‌اید، هیچوقت حتی به ذهنتان هم رسیده است که برای تنوع دادن به استایلتان سراغ کمد روسری و شال‌ها بروید، باید بگویم که فرصت‌های بسیاری را از دست داده‌اید. در این قسمت ما تلاش کرده‌ایم ۱۴ نوع گره‌ را به شما آموزش دهیم که با استفاده از آن‌ها با کاربردهای دیگر شال و روسری روبه‌رو خواهید شد.

۱. حلقه‌ی ساده یا Simple Loop

حلقه‌ی ساده

شال خود را از وسط تا بزنید. اکنون یک طرف آن به شکل حلقه درآمده است. حالا شال تا زده شده را دور گردن انداخته و سمت دیگر را از درون حلقه رد کنید. با این کار، بدون هیچ گره‌ی محکمی شال تمام گردن شما را پوشانده است. مععمولا در پاییز و زمستان برای استفاده از شال گردن، ازاین روش استفاده می‌شود.

۲. گره‌ی خاص و زیبای Pretzel

گره‌ی خاص و زیبا

در این روش نیز باید شال را از وسط تا بزنید و دور گردن بیندازید. حالا یک بال شال را از سمت چپ به راست از درون حلقه رد کنید و بال دیگر را از راست به چپ وارد حلقه کرده و از آن خارج کنید. با این کار شال محکم‌تر از روش قبل بوده و کمی نمای گره مانند خود را نمایش می‌دهد.

اگر از روسری ابریشمی برای نما دادن به پیراهن یا مانتوهای خود استفاده می‌کنید، بدانید که این روش گره زدن، بسیار آن‌ها را زینتی خواهد کرد.

۳. گره‌ی مشهور و کاربردی Celeb Knot

گره‌ی مشهور

به این دلیل به آن Celeb Knot یا گره‌ی مشهور می‌گویند، که اکثر سلبریتی‌ها روسری و شال خود را بدین شکل نمایش می‌دهند. برای این کار کافی است که شال را دور گردن انداخته به شکلی که یک طرف آن کمی بلندتر باشد. حالا همان سمتی که بلندتر است را به دور گردن آورده و و نوک آن را به نوک دیگر شال گره بزنید. آنچه که در نهایت می‌بینید، شالی است که تمام بالا تنه‌ی شما را پوشانده است.

۴. گره‌ی ساده و زیبای Cowl Neck

گره‌ی ساده

درست مثل روش قبل، به شکلی که یک طرف شال بلندتر باشد آن را دور گردن خود بیندازید. حالا سمتی که بلندتر است را یکبار دیگر دور گردن چرخانده و انتهای آن را با انتهای دیگر شال، یک گره‌ی ساده بزنید. برای نما دادن به آنچه که در نهایت می‌بینید، حلقه‌ی دور گردن را گشادتر کنید که هیچ اثری از گره نماند.

معمولا شال‌های پاییزه که زیاد ضخیم نیستند را، بدین شکل گره می‌زنند.

۵. ساختن یک بی‌نهایت با گره‌ی Infinity

شال را دور گردن انداخته و دو طرف آن را به صورت مساوی و هم‌اندازه، یکسان کنید. حالا دو گوشه‌ی شال را به هم گره زده و از آن یک حلقه درست کنید. حلقه را پشت گردن انداخته و به شال‌تان به چشم یک گردنبند نسبتا درشت و بزرگ نگاه کنید.

اگر لباس مجلسی شما، خیلی ساده است می‌تواند با یک شال ابریشمی ساده و این نوع گره، آن را از سادگی درآورید.

۶. گره‌ی پروانه‌ای شکل Preppy Neck Tie

گره‌ی پروانه‌ای

اگر به یک مهمانی دعوت شده‌اید و دوست دارید دلربا به نظر برسید حتم این مدل گره را تمرین کنید. بیایید تصور کنیم که یک لباس شب دکلته‌ی مشکی تن کرده‌اید و حالا در کمد لباستان، شال ابریشمی قرمزی را دیده‌اید که می‌تواند در کنار مشکی، حسابی شما را جذاب کند. شال را دور گردن بیندازید و یک طرف آن را بلندتر در نظر بگیرید. از سمتی که بلندتر بوده است، دوباره شال را دور گردن بپیچید. حالا دو انتهای شال را به یک طرف گردن هدایت کرده و یک گره‌ معمولی ریز بزنید.

اگر شالتان از جنس شال‌های نسبتا پف‌دار است می‌توانید گره را به صورت پروانه‌ای بزنید.

۷. با Twisted Necklace یک گردنبند بسازید

روسری را دور گردن خود قرار دهید و وسط آن را نیمه گره بزنید. یک انتها را بگیرید، آن را دور سمت مربوطه حلقه کنید و با یک گره تمام کنید. همین کار را با طرف دیگر انجام دهید. کافی است زمانی که در حال پیچیدن شال به دور سمت حلقه‌دار هستید، کمی حوصله به خرج داده و با دقت این کار را انجام دهید.

۸. تورهای گردشگری با مدل Head Wrap

تورهای گردشگری

وقتی به عکس‌های افرادی که به تورهای گردشگری و کویرها رفته‌اند دقت می‌کنیم می‌بینیم مدل خاصی از بستن شال و روسری وجود دارد که معمولا باعث زیباتر شدن عکس‌های آن‌ها شده است. بدین شکل که، روسری یا شال را روی سر انداخته‌اند و سپس آن را از پشت زیر یا روی موها گره زده‌اند.

برای زیباتر شدن تصاویری که از سفرتان ثبت می‌کنید، کافی است که کمی پشت شال یا روسری را بالا برده و رها کنید. عکسی زیبا خواهید گرفت.

۹. روسری خود را با گره‌ی Cowgirl مدل‌دار کن

وقتی روسری را به عنوان شنل استفاده می‌کنید، آن را چگونه روی شانه‌های خود می‌اندازید؟ الان برعکس آن عمل کنید. یعنی روسری را به شکلی دور گردن خود بیندازید که قسمت مثلثی آن روی سینه‌ها را بپوشاند. حالا آن را پشت بکشید تا این بخش مثلثی به گردنتان برسد. دو بال روسری را از پشت به جلو آورده و به هم گره بزنید. کافی است که جلوی آینه بروید و کمی آن را مرتب کنید.

معمولا روسری‌های طرح‌دار با این مدل گره، بسیار زیبا می‌شوند. همچنین روسری‌های پاییزه که معمولا به جای شال گردن از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

۱۰. با گره‌ی Side Knot به استایل خود جلوه بدهید

به استایل خود جلوه بدهید

قطعا تا این مرحله دیده‌اید که تنها چرخاندن روسری و نپوشیدن آن به روال معمول، چقدر می‌تواند به نما و جلوه‌ی آن کمک کند. برای این مدل گره، کافی است که روسری را تا زده و روی شانه‌ی راست خود بیندازید. حالا دو طرف روسری را بر روی شانه‌ی چپ گره بزنید. به همین راحتی.

این مدل بستن روسری را به کسانی پیشنهاد می‌کنیم که دوست دارند باز بودن یقه را با یک اکسسوری بپوشانند. با این مدل گره، نه به طور کامل نمای لباس گرفته شده است، نه حس معذب بودن دارید.

۱۱. با گره‌ی Classy Knot، روسری را به کراوات تبدیل کنید

روسری را به کراوات تبدیل کنید

برای این مدل گره، هم می‌تونید از شال استفاده کنید هم روسری، اما روسری به دلیل داشتن لبه‌های تیز، معمولا برای این کار مناسب‌تر است. ابتدا روسری خود را تا بزنید تا به یک مثلث بزرگ تبدیل شود. حالا دوباره آن را تا زده و تا جایی این کار را ادامه دهید تا به باریکی یک کراوات شود. در این مرحله، آن را دور گردن خود بیندازید. یک طرف روسری را دور دستتان حلقه کنید و انتهای حلقه را با یک گره محکم کنید. لبه‌ی دیگر روسری را از درون این حلقه رد کرده و حالا کمی کراوات خود را محکم کنید.

این مدل گره بر روی مانتو یا لباس‌های زمستانی کاربرد بسیاری دارد.

۱۲. روسری خود را به یک لباس Kimono تبدیل کنید

روسری خود را به یک کیمونو تبدیل کنید

تعجب نکنید، به راحتی با دو گره‌ی ساده می‌توانید روسری خود را به یک کیمونو تبدیل کنید. اگر قرار است که لب ساحل بروید و دوست دارید روی مایوی خود، یک کیمونوی نازک بپوشید، روسری خود را بردارید. آن را به صورت مستطیل شکل، تا بزنید. حالا برای ثابت شدن این مستطیل، گوشه‌ها را با دو گره به هم فیکس کنید. اکنون شما یک مشتطیل دارید که عرض آن را دو حلقه تشکیل داده است. آن را روی شانه انداخته و دست‌ها را از حلقه‌ها بیرون بیاورید. کیمونوی شما آماده است.

این مدل گره در شهرهای ساحلی یا جایی که آفتاب تندی دارد، بسیار کاربردی است.

۱۳. تنها با یک گره‌ی Pareo، روسری را به دامن بلند تبدیل کنید

برای این کار شما نیاز به یک روسری با سایز بزرگ دارید. بهتر ست که جنس آن لطیف بوده و به صورت لخت روی تن شما بایستد. حالا روسری را روی استخوان بالای باسن قرار داده و از یک طرف گره بزنید. این گره را می‌توانید با یک حلقه‌ی تزئینی، زیباتر هم کنید.

اگر دوست دارید دامن شما کمی کوتاهتر باشد، می‌توانید از روسری‌های کوچک استفاده کنید. معمولا کسانی که لب اساخل یا استخر می‌روند، از این روش استفاده کرده و تا مقصد، پاهای خود را با روسری می‌پوشانند.

۱۴. یک لباس دکلده تنها با روسری با گره‌ی Halter Cover-Up

خیلی پیش می‌آید که به یک دورهمی دوستانه دعوت می‌شویم که هم دوست نداریم لباسی تکراری بپوشیم هم از اینکه بخواهیم به خرید رفته و لباس تهیه کنیم، کمی حس عذاب وجدان مصرف‌گرایی می‌گیریم. در این شرایط بهتر است که کشوی روسری‌ها را باز کرده و بزرگترین و لطیف‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید.

روسری را از پشت به شکلی که قرار است آن رو روی سینه گره بزنید، تا زیر بغل بیاورید. حالا لبه‌ها را به شکلی ضربدری به هم نزدیک کرده، پشت گردن برده و آن‌جا گره بزنید.

در نهایت اینکه

معمولا روسری و شال‌ها از جمله عناصری محسوب می‌شوند که خیلی کم پیش می‌آید فرسوده شده یا اینکه خراب شوند. خیلی از ما در کمدهای لباسمان روسری‌هایی داریم که شاید دو یا سه بار سر کرده‌ایم ولی نهایتا به دلیل از مد افتادن رنگ یا اندازه‌اشان، آن‌ها را به ته کمد انتقال داده‌ایم. این فرهنگ مصرف‌گرایی باید به شکلی پایان یابد؛ یا باید راهی برای استفاده دوباره از این عناصر پیدا کنیم یا اینکه آن‌ها را در بازارهای لباس‌های دست دوم به فروش برسانیم. حتی گاهی هم بهتر است آن‌ها را به کسانی هدیه دهیم که بیشتر از ما، نیازمند هستند.

منبع: Nordstrom