شلوار واید لگ خیلی قبل‌تر از اینکه شلوار‌های جین تنگ در کمدهای ما جایی داشته باشند، همیشه پرکاربرد و پرطرفدار بوده و در واقع ما بخش بزرگی از دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ را با پوشیدن شلوارهای دم‌پا گشاد، بگ، واید لگ و شلوارهای پالازو گذراندیم و حالا دوباره شاهد حضور پر رنگ این شلوارها در استایل روزمره هستیم. در مقاله‌ای که اخیرا در مجله Glamour منتشر شد، نوشته شده که خانم‌های شیک‌پوش در حال حاضر برش‌های پهن این شلوار را بر هر چیز دیگری ترجیح می‌دهند! در این مقاله با انواع مدل‌های شلوارهای واید لگ و نحوه‌ی پوشیدن و استایل کردن آن‌ها آشنا می‌شویم. با مجله‌ی دیجی‌استایل همراه باشید.

تاریخچه‌ی شلوارهای واید لگ

تاریخچه شلوارهای واید لگ

از لحاظ تاریخی استفاده از شلوارهای واید لگ در هر دوره‌ای متفاوت بود و توسط قشر خاصی پوشیده می‌شد. مثلا از دهه ۱۵۰۰ تا قرن هفدهم، پوشیدن این شلوارها در میان ثروتمندان رایج بود که در طول دهه ۱۶۶۰ جای خودش را به شلوارهای تنگ‌تر داد. در این زمان بیشتر مانتوهای بلند با شلوارهای تنگ که در انقلاب فرانسه معرفی شدند، توسط اشراف و ثروتمندان پوشیده می‌شدند و شلوارهای واید لگ که در اصل به لباس کار تبدیل شده بودند توسط سان‌کولوت‌های شهری و حامیان برابری استفاده می‌شد تا خود را از جامعه اشرافی متمایز کنند. در ادامه هم کارکرد این شلوارها دائما تغییراتی داشت تا در نهایت به زمان حال رسید و حالا شلوارهای واید لگ در دنیای مد دارای جایگاه ویژه‌ای هستند.

شلوار واید لگ چیست؟

شلوار واید لگ چیست؟

شلوار واید لگ که در اصطلاح عامیانه به آن شلوار گشاد می‌گویند از اوایل دهه ۱۹۹۰ تا اواسط دهه ۲۰۰۰ بسیار مورد استفاده و ترند بودند. شرکت اصلی که شلوارهای جین واید لگ به سبک هیپ هاپ را تولید می‌کرد، برند JNCO در لس‌آنجلس بود. شلوارهای واید لگ شلوارهایی هستند که گشادی آن‌ها در کل لبه‌ی دم‌پا حداقل ۲۰ اینچ (معادل تقریبا ۵۰ سانتی متر) است. این شلوارها را نباید با شلوارهای دم‌پا گشاد اشتباه بگیرید.

یکی از تفاوت‌های اصلی این دو مدل در این است که شلوارهای دم‌پا گشاد معمولا از زیر زانو گشاد می‌شوند در حالی‌که گشادی شلوارهای واید لگ از کمر یا باسن شروع می‌شود و تا لبه‌ی مچ ادامه دارد. در این بین شلوارهای پالازو (Palazzo) هم به شلوارهای واید لگ بسیار شبیه هستند. اما گشادی پالازو بیشتر و به ۵۰ اینچ (حدود ۱۲۷ سانتی‌متر) می‌رسد و به همین دلیل به شلوارهای دامنی معروف هستند.

۴ مدل رایج شلوارهای واید لگ

4 مدل رایج شلوارهای واید لگ

شلوارهای واید لگ مدل‌های مختلفی دارند که در ادامه به چهار مدلی که محبوب‌تر هستند و بیشترین استفاده را دارند، اشاره می‌کنیم:

  1. شلوار جین گشاد: یک مزیت بزرگ این شلوارها این است که تقریبا برای هر موقعیتی مناسب هستند و می‌توانند به استایل شما ظاهری اسپرت یا نیمه‌رسمی بدهند. برای داشتن استایلی اسپرت در یک دورهمی دوستانه‌، می‌توانید شلوار جین واید لگ و یک تاپ کشی ساده یا ساتن بپوشید. اگر هم این شلوارها را برای محیط کار انتخاب کرده‌اید بهتر است آن را با یک مانتوی کتی بپوشید تا استایلی مناسب و نیمه‌رسمی برای حضور در جلسات و روبه‌رو شدن با مشتریان داشته باشید.
  2. سرهمی گشاد: لباس‌های سرهمی که در قسمت شلوار گشاد هستند یا ترکیب کت و شلوار واید لگ که با هم ست هستند، تصویری منسجم از اندام و استایل شما به نمایش می‌گذارند. کت و شلوارهای گشاد جایگزین مناسبی برای لباس‌های رسمی در فصل تابستان هستند.
  3. شلوار مجلسی گشاد: شلوارهای واید لگ کتان انتخاب مناسبی برای دفتر کار هستند. از طرفی با چند چین ساده در قسمت کمر و طراحی یک کمربند پارچه‌ای از جنس خود شلوار، به راحتی می‌توانید شلوارهای واید لگ را به یک شلوار مجلسی شیک تبدیل کنید.
  4. شلوار راحتی گشاد: می‌توان گفت که این شلوارها همیشه و در هر دوره‌ای توسط فرهنگ‌های مختلف استفاده می‌شوند. زمانی‌که در خانه مشغول به کار یا استراحت هستند، با این شلوارها مطمئنا حس فوق‌العاده راحتی دارید. آنچه در ایران به عنوان شلوار کردی می‌شناسیم نوعی از همین شلوار راحتی گشاد هستند. همچنین این شلوارها برای انجام برخی فعالیت‌ها و ورزش‌هایی مثل یوگا بسیار مناسب هستند.

۵ نکته برای داشتن استایل جذاب با شلوارهای واید لگ

5 نکته برای داشتن استایل جذاب با شلوارهای واید لگ

۵ نکته برای داشتن استایل جذاب با شلوارهای گشاد و واید لگ وجود دارد که می‌توانید با رعایت این نکات ساده و انتخاب ترکیب مناسب، همیشه استایلی شیک داشته باشید.

  1. اگر ریز اندام هستید، شلوارهای گشاد با کمرهای بلند باعث می‌شود پاهای شما کشیده به نظر برسند.
  2. برای برجسته کردن انحنای باسن، شلوارهای گشاد انتخاب مناسبی هستند.
  3. برای اینکه پاهای‌تان بلندتر به نظر برسد، شلوارهای واید لگ بلند را با کفش‌ پاشنه بلند بپوشید. البته با توجه به ماهیتی که شلوارهای واید لگ دارند و باعث می‌شوند اندام کشیده‌تری داشته باشید می‌توان این شلوارها را با کفش‌های کتانی، تخت و بوت هم پوشید.
  4. برای اینکه با شلوارهای واید لگ استایل آراسته‌تری داشته باشید، مهم است بالاپوشی انتخاب کنید که خیلی گشاد نباشد، زیرا باعث می‌شود فرم استایل شما کاملا از بین برود و در نهایت مانند یک جعبه بی‌شکل به نظر می‌رسید. یک تی‌شرت کراپ یا ژاکت کش‌باف پشمی بپوشید که روی خط کمر شلوار قرار بگیرد. همچنین برای داشتن ظاهری رسمی‌تر می‌توانید یک شومیز انتخاب کنید و آن را داخل شلوار بگذارید.
  5. برای داشتن ظاهری شیک، شلوارهای گشاد را با یک کت استریم ست کنید. می‌توانید یک کت جین برای یک ظاهر غیر رسمی یا یک کت شلوار برای حضور در محل کار بپوشید. کت‌های برش خورده و کوتاه با شلوارهای گشاد ترکیب متناسب و خوبی ایجاد می‌کنند.

چرا شلوار واید لگ را انتخاب کنید؟

دلایل انتخاب شلوار واید لگ

فرم این شلوارها و ابعاد آن‌ها باعث می‌شود که برای هر اندامی با هر اندازه‌ی دور کمر و باسنی مناسب باشند. بیایید قبول کنیم که شلوار جین تنگ برای همه مناسب نیست. به خصوص اگر اندام ریز و قد کوتاهی دارید، شلوار جین تنگ می‌تواند پاهای شما را کوتاه‌تر از آنچه هست نشان دهد. شلوارهای گشاد این مزیت را دارند که شما را بلندتر نشان می‌دهند و همچنین می‌توانند فرم و انحنای بدن شما را برجسته‌تر کنند. اگر می‌خواهید با این اندام شلوار واید لگ گشاد بپوشید، پیشنهاد می‌کنم یک شلوار گشاد با کمر بلند را انتخاب کنید، زیرا کمر بلندتر پاهای شما را بلندتر نشان می‌دهد. همچنین می‌توانید با پوشیدن یک جفت کفش پاشنه‌دار ترکیب استایل‌تان را تکمیل کنید.

در آخر نمی‌توان به راحتی این شلوارها اشاره نکرد. شلوارهای واید لگ با توجه به اینکه در دسته‌ی شلوارهای گشاد قرار می‌گیرند، حتی اگر از جنس جین باشند، گزینه‌ی بسیار مناسبی برای فصل تابستان هستند و مطمئنا در آن‌ها احساس بهتری به نسبت جین‌های تنگ خواهید داشت.

منبع: MasterClass