اگر از مردانی که اخیرا ازدواج کرده‌اند بپرسید سخت‌ترین و پیچیده‌ترین فرآیند از زمان خواستگاری تا مراسم عروسی چه بوده؟ بسیاری از آن‌ها پاسخ می‌دهند انتخاب حلقه‌‌ی نامزدی! برای انجام این کار به اطلاعاتی مثل اندازه حلقه، یافتن سنگ قیمتی مناسب و آشنایی با انواع سبک‌های حلقه‌ی نامزدی و سنگ‌های قیمتی نیاز دارید.

۱. اندازه‌گیری دقیق برای انتخاب حلقه‌ی نامزدی

انتخاب اندازه حلقه نامزدی

مرحله‌ی اول برای انتخاب حلقه‌ی نامزدی، پیدا کردن اندازه است. اندازه‌ی حلقه را می‌توان با نمودار دایره‌ای یا خط‌کش پیدا کرد. استفاده از نمودارهای دایره‌ای ساده‌تر و دقیق‌تر است. در این روش اندازه‌های مختلف حلقه‌ بر روی یک برگه به‌ صورت دایره‌ای کشیده شده است. می‌توانید این برگه از داخل سایت‌ها دانلود و پرینت کنید و سپس حلقه‌ای که دارید را بر روی دایره‌ها بگذارید تا اندازه‌ی دقیق را پیدا کنید.

روش دیگر استفاده از خط‌کش برای اندازه‌گیری است. به این ترتیب که قطر یکی از انگشترهایی که نامزد شما استفاده می‌کند را با خط‌کش اندازه بگیرید. برای این کار باید بزرگ‌ترین قطر داخلی انگشتر را اندازه بگیرید. همچنین می‌توانید یک نوار را به دور انگشت و محلی که انگشتر قرار می‌گیرد، بپیچانید. محل اتصال نوار را علامت بزنید و با یک خط‌کش طول نوار را اندازه بگیرید.

برای پیدا کردن اندازه‌ی دقیق، یک حلقه هدیه بدهید

اگر می‌خواهید از اندازه‌ی دقیق انگشت نامزدتان برای خرید حلقه مطمئن شوید، برای یکی از مناسب‌ها به او یک حلقه هدیه بدهید. در این حالت یا انتخاب شما کاملا دقیق است و بعدا می‌توانید از اندازه‌ی همین حلقه برای انتخاب حلقه‌ی نامزدی استفاده کنید یا کمی بزرگ‌تر است که باز هم می‌توانید برای کوچک‌ کردن حلقه با اندازه‌گیری یا رفتن پیش جواهرساز اندازه دقیق حلقه را پیدا کنید. سپس برای اینکه اندازه‌ی دقیق را فراموش نکنید، آن را در نوت گوشی یا روی برگه‌ای یادداشت کنید. همچنین می‌توانید از بستگان و دوستان بخواهید که اندازه‌ی دقیق را به شما بگویند.

۲. انتخاب سبک حلقه‌ی نامزدی

انتخاب سبک حلقه نامزدی

حالا که اندازه دقیق را پیدا کردیم، چکار باید بکنیم؟ حالا باید ویژگی‌های کلی که می‌خواهیم را مشخص کنیم. ساده باشد یا با جزئیات زیاد؟ ظریف باشد یا بزرگ؟ پر زرق و برق باشد یا کلاسیک؟ هرچه به این سوالات دقیق‌تر جواب بدهید، گزینه‌ها محدودتر و فرآیند انتخاب حلقه، ساده‌تر می‌شود.

اول از همه پهنای مورد نظرتان را انتخاب کنید. هرچه انگشتر پهن‌تر باشد فضای بیشتری از انگشت را اشغال می‌کند. حلقه‌های پهن‌تر ظاهر جسورانه‌تری دارند که توجه را به خود جلب می‌کند، اما می‌تواند ترکیب و تطبیق آن‌ها با سایر جواهرات را سخت‌تر کند. همچنین حلقه‌هایی که از نواری با سطح مقطع بزرگ‌تر ساخته شده‌اند وزن بیشتری دارند و باز هم جسورانه به‌نظر می‌رسند. انتخاب این حلقه‌ها می‌تواند بر راحتی و استفاده از حلقه‌های دیگر در انگشتان مجاور، تاثیر بگذارد.

۳. انتخاب طرح و رنگ حلقه‌ی نامزدی

بیشتر حلقه‌ها به استثنای برخی موارد در رنگ‌های طلایی، نقره‌ای یا مسی قرار می‌گیرند. در هر خانواده‌ی رنگی، فلزات مختلفی برای انتخاب خواهید داشت، اما قبل از انتخاب فلز، باید بدانید که به دنبال کدام رنگ هستید.
بعد از اینکه رنگ مورد نظرتان را انتخاب کردید، باید تعداد سنگ‌ها را تعیین کنید. آیا می‌خواهید حلقه تنها یک نگین داشته باشد یا خوشه‌ای از سنگ‌ها روی باند حلقه پخش شده باشد؟ یا اصلا سنگی روی حلقه وجود نداشته باشد. برای تعیین این مورد بهتر است بیشتر به سبکی که مورد علاقه‌ی نامزدتان است، توجه داشته باشید. اگر به یک جواهرفروش بگویید که به دنبال یک «حلقه‌ی نامزدی بزرگ و جسورانه با رنگ طلایی، بدون سنگ» هستید، او می‌تواند گزینه‌ها را بسیار محدود کند تا راحت‌تر و سریع‌تر حلقه دلخواهتان را پیدا کنید.

انواع حلقه‌ی نامزدی

حلقه نامزدی

اکنون زمان آن است که کمی دقیق‌تر شروع کنیم. حلقه‌ها را می‌توان با نگاهی به عناصر تزئینی و نحوه‌ی به هم پیوستن آن‌ها به خانواده‌های بزرگ تقسیم کرد. یکی یا دو مورد که برای شما جذاب است را انتخاب کنید و روی آن سبک‌ها تمرکز داشته باشید تا به هر انگشتری در فروشگاه نگاه نکنید.

۱. حلقه‌ی نامزدی ساده‌ی طلا

ابتدایی‌ترین و رایج‌ترین سبکی که برای حلقه‌های نامزدی ستفاده می‌شود، نواری از فلز جامد، بدون تزئین یا با حکاکی سبک است. مزیت این حلقه‌ها این است که هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شوند و به‌راحتی با جواهرات دیگر و هر سبک لباسی ترکیب می‌شوند. همچنین این حلقه‌ها اغلب ارزان تر از حلقه‌هایی با سنگ‌های قیمتی هستند. با انتخاب این مدل حلقه راحت‌تر می‌توانید روی کیفیت فلز تمرکز کنید.

۲. حلقه‌ی نامزدی خاتم‌کاری شده

حلقه‌های نامزدی خاتم‌کاری شده یک قطعه فلز هستند که در بدنه یک قطعه بزرگ‌تر قرار می‌گیرند. آن‌ها می توانند رنگ متفاوتی داشته باشند که در این صورت حلقه کنتراست بصری مشخصی خواهند داشت. همچنین می‌توان آن‌ها را از همان فلزی که بدنه بزرگ‌تر ساخته شده است، درست کرد. حلقه‌های خاتم‌کاری شده معمولا کم‌نما هستند، زیرا حالت بیرون‌زده ندارند.

۳. حلقه‌ی نامزدی تک سنگ

رینگ طلا با یک سنگ قیمتی در بالای آن یکی دیگر از سبک‌های رایج برای حلقه‌ی نامزدی است. حلقه‌های نامزدی تک سنگ سنتی، انتخابی مطمئن و زیبا هستند؛ بنابراین اگر به دنبال انتخاب حلقه‌ای سنتی با درخشش و جذابیت بالا هستید، حلقه‌های نامزدی تک سنگ بهترین انتخاب است. استفاده از این سبک حلقه‌ی نامزدی در بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکایی رایج و مرسوم است.

۴. حلقه‌های نامزدی با سنگ‌های متعدد

برای درخشش و تاثیرگذاری حداکثری، حلقه‌ای با سنگ‌های متعدد انتخاب کنید. در این مدل حلقه‌ها یک سنگ بزرگ در وسط و چندین سنگ کوچک در اطراف قرار گرفته‌اند. این مدل حلقه‌ها بسیار پر زرق و برق و چشم‌نواز هستند.

راه‌های مختلفی برای قرار دادن چندین سنگ بر روی یک نوار وجود دارد. نحوه‌ی چیدمان سنگ‌ها بر سه بعدی بودن و بافت حلقه تاثیر می‌گذارد. پخش شدن سنگ‌ها در امتداد نوار حلقه باعث می‌شود که نگاه‌ها از هر زاویه‌ای به آن جذب شود. اگر می‌خواهید حلقه‌ی نامزدی‌تان یک انگشتر متفاوت باشد که فقط در بعضی موقعیت‌های خاص از آن استفاده شود، حلقه با سنگ‌های متعدد بهترین انتخاب است.

۴. بررسی جنس‌های مختلف برای انتخاب حلقه نامزدی

انتخاب جنس حلقه نامزدی

اول از همه متداول‌ترین فلز برای ساخت جواهرات را بررسی می‌کنیم که برای حلقه‌های نامزدی نیز استفاده می‌شوند. علاوه‌بر متداول بودن استفاده از طلا برای زیورآلات عروس، چکش‌خواری طلا هم باعث شده تا این فلز به ماده‌ای عالی برای کار جواهرسازان تبدیل شود. همچنین طلا دارای درخشندگی عمیق و طبیعی است که نمی‌توان با مواد مصنوعی نمونه‌ای مشابه با آن ساخت. طلایی که خوب صیقل داده شده وقتی نور را می‌گیرد، درخشش نرم خود را دارد.

طلای سفید و رز گلد

وقتی به طلافروشی سر می‌زنید، علاوه‌بر طلای زرد، طلای سفید و رزگلد را نیز خواهید دید. این نمونه‌ها سنگ معدن طلای خاصی با رنگ طبیعی نیستند. بلکه طلای زرد معمولی هستند که با فلز دیگری ترکیب شده‌اند تا به رنگ متفاوتی دست یابند.

برای رسیدن به طلای رز گلد، طلا را با مس در مقادیر مختلف ترکیب می‌کنند. در نتیجه ترکیبی از رنگ قرمز تقریبا زنگ زده تا صورتی روشن ایجاد می‌شود که همان درخشندگی طلا را دارد اما رنگ آن منحصربه‌فرد است. حلقه طلای رز گلد انتخابی محبوب برای افرادی محسوب می‌شود که می‌خواهند انگشتر ظریفی داشته باشند که کمی از قالب سنتی خارج شده باشد.

طلای سفید رنگ نقره‌ای خود را از ترکیب طلا با نیکل به دست می‌آورد که برای روی آن از روکش رادیوم استفاده می‌شود. آبکاری برای دادن درخشش انعکاسی به طلای سفید ضروری است. چون نیکل به رنگ خاکستری مات است و درخشش طلا را خنثی می‌کند. اگر به آلیاژ نیکل آلرژی دارید، پیشنهاد می‌کنیم که از طلای سفید استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است به مرور زمان آبکاری از بین برود و فلز نیکل با پوست شما تماس داشته باشد. همچنین برای حفظ درخشش به آبکاری مجدد نیاز خواهید داشت.

فلز پلاتین و پالادیوم برای حلقه نامزدی

پلاتین فلزی محکم اما مستعد خراش با رنگ سفید واقعی و طبیعی است. چگالی آن از طلا بیشتر است و در خلوص بالاتر برای جواهرات استفاده می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود که فلز پلاتین کمی گران‌تر از طلا باشد.

پالادیوم یک فلز گران‌بها شبیه پلاتین است. معمولا به عنوان جایگزین نیکل برای طلای سفید دیده می‌شود، اما می‌توان از آن برای ساخت جواهرات خالص نیز استفاده کرد. جواهرات ساخته شده یا روکش شده با پالادیوم دارای درخشندگی طلایی اندکی بر روی پایه‌ای عمدتا نقره‌ای هستند.

همه‌ی این فلزات برای حلقه‌های نامزدی استفاه می‌شوند اما اکثر حلقه‌های نامزدی از جنس طلا یا نقره هستند.

۵. توجه به تزئینات؛ انتخاب حلقه‌ی نامزدی الماس

انتخاب حلقه نامزدی الماس

اکثر حلقه‌های نامزدی دارای نوعی سنگ تراشیده هستند و در اکثر آن‌ها از الماس استفاده می‌شود. الماس به دلایل سنتی و سهولت تطبیق، مدت‌ها است که سنگ قیمتی پیش‌فرض برای جواهرات و حلقه‌های نامزدی محسوب می‌شود. در انتخاب حلقه الماس باید دقت بسیاری داشته باشید که مبلغ بالایی را برای یک الماس نامرغوب پرداخت نکنید. ممکن است اصطلاح «چهار C» را در ارتباط با الماس شنیده باشید که به قیراط، شفافیت، رنگ و برش اشاره دارد. این‌ها چهار ویژگی هستند که ظاهر نهایی یک الماس تمام شده را تشکیل می‌دهند و تا حد زیادی قیمت آن را نیز تعیین می‌کنند. الماس خالص رنگ ندارد و مانند آب زلال و شفاف است. هرچه الماس خالص‌تر باشد، نور بیشتری می‌تواند از آن عبور کند و به درخشش الماس می‌افزاید.

برای انتخاب بهترین حلقه نامزدی این پنج مرحله را دنبال کنید

برای انتخاب بهترین حلقه برای نامزدی کافی است که پنج مرحله را پشت سر بگذارید. اول از همه اندازه حلقه مورد نظر خود را پیدا کنید. سپس با طرح چند سوال اساسی مثل ظریف در مقابل ضخیم، تک سنگ در مقابل سنگ‌های خوشی، ظاهر کلی حلقه نامزدی مشخص می‌شود. در مرحله سوم جنس فلز و میزان خلوص حلقه را انتخاب کنید. یک سنگ یا عنصر تزئینی برای حلقه نامزدی در نظر بگیرید. در آخرین مرحله و بعد از تعیین این موارد، وقت آن است که بودجه‌ای که برای خرید حلقه نامزدی در نظر گرفته‌اید را تعیین کنید. شما بهتر از هر کس دیگری محدودیت های خود را می‌دانید. سعی کنید انعطاف‌پذیر باشید و صرفا به بهترین قیمت ممکن فکر نکنید.

منبع: Real Men Real Style