صندل‌ها یکی از کفش‌های ضروری در فصل تابستان به شمار می‌روند، اما انتخاب نوع مناسب صندل برای کودکان می‌تواند کمی دشوار و چالش‌برانگیز باشد. صندل‌ها در طرح‌های مختلفی وجود دارند که از نظر میزان پوششی که برای پای کودک فراهم می‌کنند متفاوت هستند. به همین دلیل است که هنگام خرید صندل برای کودکان باید برای انتخاب مناسب‌ترین مدل به نکات خاصی توجه داشته باشید. در ادامه در این مطلب به بررسی نکات مهم هنگام خرید صندل کودکان می‌پردازیم.

صندل چیست؟

صندل‌ها یکی از انواع کفش هستند که شامل کفی متصل به پا و بندی که دور مچ قرار گرفته است می‌باشند. برخی انواع صندل پاشنه‌ دارند و برخی دیگر بدون پاشنه هستند. بسیاری از مدل‌های صندل به گونه‌ای هستند که پاها در آن‌ها مشخص بوده و اغلب در دماهای هوای گرم‌تر و به ویژه در تابستان استفاده می‌شوند. دو مزیت اصلی صندل‌ها شامل جریان پیدا کردن هوای خنک در پاها و امکان خروج رطوبت از آن‌ها است.

اندازه‌ی صندل تا چه مدت زمانی مناسب پای کودک است؟

مدت زمانی که صندل مناسب پای کودک است به سن او بستگی دارد. صندل کودکان نوپا اغلب در عرض سه ماه به آن‌ها کوچک می‌شود اما کودکان بزرگ‌تر و بالای ۶ سال اغلب می‌توانند صندل خود را به مدت طولانی‌تری استفاده کنند. از آن‌جایی که انتخاب کفش و صندل متناسب برای رشد صحیح پا مهم است، توصیه می‌شود به صورت منظم اندازه‌گیری پا را انجام دهید.

چگونه بهترین صندل را برای کودکان انتخاب کنیم؟

صندل بچگانه

صندل‌ها انتخاب‌های بسیار مناسبی برای ماه‌های گرم سال هستند اما انتخاب بهترین مدل صندل که مطابق نیازهای کودک باشد کار دشواری است. در ادامه لیستی از مهم‌ترین نکات قابل توجه برای اطمینان از خرید مناسب‌ترین مدل صندل برای کودکان را معرفی کرده‌ایم.

۱. جنس نرم و راحت

هنگام خرید صندل برای کودکان به دنبال مدلی باشید که از مواد نرم و راحت ساخته شده باشد. بهترین صندل برای کودکان مدلی است که بیشتری میزان راحتی را فراهم کند. صندل‌هایی که از چرم گوساله ساخته شده باشند ایدئال‌ترین انتخاب برای استفاده‌ی غیررسمی به شمار می‌روند. برای راحتی کودک، جنسی که قابل انعطاف و قابل تنفس باشد را انتخاب کنید. بیشتر از صندل‌هایی که از مواد مصنوعی تهیه شده‌اند، به دنبال صندل‌های چرم به رنگ خنثی باشید. صندل‌هایی که از مواد مصنوعی تهیه شده‌اند قابلیت تنفس ندارند و منجر به ایجاد بوی بد و عرق می‌شوند.

چرم یکی از بهترین جنس‌ها برای صندل کودکان است؛ زیرا انعطاف‌پذیر بوده و امکان تنفس پا را به صورت کامل فراهم می‌کند. بسیاری از صندل‌های کودکان از چرم طبیعی ساخته می‌شوند. مدل انتخابی باید از قسمت مچ و جلوی پا با بند چسبی یا روش دیگری بسته شود تا در حین حرکت کودکان به خوبی از آن‌ها محافظت و پشتیبانی کند. صندل‌هایی که از جنس مواد مصنوعی هستند مانع از تنفس پا شده و منجر به تعریق و ایجاد بوی بد پا شوند.

۲. پشتیبانی محکم و مقاوم پاشنه

به صورت ایدئال، مدل انتخابی صندل برای کودکان باید در قسمت پاشنه پشتیبانی محکم و بادوامی داشته باشد؛ زیرا پاشنه بخشی از صندل است که سریع‌تر از سایر قسمت‌ها فرسوده می‌شود. کفی‌ای که لیز نباشد به کودک اجازه می‌دهد به راحتی و به صورت ایمن در هر سطحی حرکت کند. کفی ضدلغزش یکی از اجزای ضروری است که هنگام خرید صندل کودکان باید به آن توجه کرد.

بسیار مهم است که به ویژه برای کودکان نوپا صندلی که پاشنه‌ی محکم و کفی طبیعی غیر لغزنده داشته باشد را انتخاب کنید تا اندازه‌ی متناسب خوبی ایجاد کند و مطمئن شوید که پای کودک روی همه‌ی سطوح محکم باقی می‌ماند. در فصل تابستان باید کودکان بتوانند بدون خسته شدن و تعریق پاها هر روز صندل را پوشیده و به راحتی به حرکت و بازی خود بپردازند.

۳. توجه به سن

صندل‌های جلو بسته بیشتر مناسب کودکان زیر دو سال هستند. دلیل این موضوع این است که این کودکان به کفشی نیاز دارند که پشتیبانی و تعادل زیادی را ایجاد کند. علاوه بر این، صندل‌های جلو بسته بیشتر از صندل‌های جلو باز از پای کودکان محافظت می‌کنند.

از سوی دیگر صندل‌های باز بیشتر مناسب کودکان بزرگتر هستند زیرا امکان حرکت آزادانه را فراهم کرده و گردش آزادانه‌ی هوا در بین انگشتان پا را تضمین می‌کنند. هنگام انتخاب این مدل صندل‌ها به دنبال آ‌ن‌هایی باشید که بندهایشان پشتیبانی و تعادل بیشتری را نسبت به حالت متوسط ایجاد می‌کنند.

  • صندل‌های مناسب کودکان کمتر از دوسال

به دلیل اینکه کودکان کمتر از دو سال به حمایت و تعادل بیشتری نیاز دارند توصیه می‌شود از صندل‌ها جلو بسته استفاده کنند. این مدل صندل محافظت بیشتری از انگشتان پای کودک در مقایسه با صندل‌های جلو باز ایجاد می‌کنند. در صورتی که صندل در قسمت‌های مچ و کف پا محکم قرار بگیرند هر دو مدل صندل‌های جلو باز و جلو بسته می‌توانند پشتیبانی مناسبی ایجاد کنند.

  • صندل‌های مناسب کودکان بزرگ‌تر

صندل‌های باز انتخاب ایدئآلی برای کودکان بزرگتر هستند زیرا امکان حرکت ساده‌تر برای کودک را فراهم کرده و انگشت‌ها بیشتر در معرض جریان هوا قرار دارند. در صورتی که مدل انتخابیتان صندل باز است نکته بسیار مهم و قابل توجه این است که به بندهای آن دقت کرده و آن‌ها را از نظر دوام و پشتیبانی مناسب بررسی کنید.

۴. پهنای صندل

نکته‌ی مهم قابل توجه دیگر پهنای صندل است که باید هنگام خرید آن را در نظر داشته باشید. صندل‌هایی که بندهای قابل تنظیم دارند هنگام در نظر گرفتن پهنا انتخاب‌های برتر به شمار می‌روند. فرقی نمی‌کند که به دنبال چه مدل صندلی باشید؛ به هر حال توجه به پهنای آن باعث می‌شود مطمئن شوید که اندازه‌ی آن‌ها متناسب است.

۵. فضای رشد

پاهای کوچک به سرعت رشد می‌کنند. طول پای کودک خود را اندازه بگیرید. (حتما هر دو پا را اندازه بگیرید؛ زیرا ممکن است اندازه‌ی پاهای راست و چپ کمی با هم تفاوت داشته باشد۱۹. این کار را به این صورت انجام دهید که از کودک خود بخواهید به گونه‌ای که وزن بدنش روی هر دو پا توزیع شده است به دیوار تکیه دهد. پاشنه‌ی پای آن‌ها را جلوی دیوار قرار داده و کتابی را به گونه‌ای روی زمین قرار دهید که دقیقا جلوی انگشت بزرگ پای کودک قرار بگیرد. سپس هر دو پا را از پاشنه که به دیوار تکیه داده شده تا بزرگترین انگشت پا که جلوی کتاب قرار دارد اندازه‌گیری کنید.

برای نوزادان و کودکان نوپا‌ (صفر تا دو سال) نکته‌ی بسیار مهم این است که صندل‌های خیلی بزرگ برایشان انتخاب نکنید؛ زیرا مانع از رشد حرکتی آن‌ها می‌شود. بنابراین تنها یک سانتی‌متر فضا برای رشد در صندل کافی است. در صندل‌های بسته توصیه می‌شود ۱ تا ۱.۵ سانتی‌متر فضا برای رشد و در صندل‌های باز ۱ سانتی‌متر فضا در نظر بگیرید.

۶. طراحی و جزئیات

صندل بچگانه

نکته‌ی بسیار مهم در هنگام انتخاب صندل ارزیابی استایل صندل و ویژگی‌های آن است. صندل‌ها در مدل‌ها و رنگ‌های متنوع بسیاری در دسترس هستند که می‌توانند در موقعیت‌های بسیاری استفاده شوند. استفاده از مواد طبیعی به همراه طراحی خوب و اندازه‌ی متناسب می‌تواند منجر به ایجاد صندل مناسب و راحت برای کودکان شود.

۷. مراقبت از صندل

صندل‌ها می‌توانند با کمی مراقبت در تمام طول تابستان ظاهر خوبی داشته باشند. راحتی نگهداری یکی از نکات مهم و قابل توجه هنگام خرید صندل است بنابراین مدلی را انتخاب کنید که مراقبت از آن ساده باشد.  یکی از ایده‌های خوب برای محافظت از صندل‌ها پاک کردن گرد و غبار از روی آن‌ها با استفاده از دستمال مرطوب است. علاوه بر این می‌توانید از اسپری موم برای کمک به حفظ کیفیت انعطاف و ظاهر چرم استفاده کنید و با استفاده از واکس رنگ صندل را تازه کنید. برای صندل‌های جیر، استفاده از واکس مایع کفش (به رنگ خنثی یا به رنگ صندل) بهترین روش برای تازه نگه داشتن صندل است. همچنین توصیه می‌شود از برس جیر که پرزهای کوچک جیر را به سمت بالا شانه می‌کند هم استفاده کنید.

صندل‌های مناسب ساحل

صندل مناسب ساحل برای کودکان

در صورتی که به دنبال صندل راحت برای کنار دریا هستید، صندل‌های کاربردی را انتخاب کنید. برای دختران صندل‌ها و دمپایی‌های انگشتی و برای پسرها صندل‌های پلاستیکی ساحلی مناسب هستند زیرا این امکان را برای کودکان فراهم می‌کنند که به راحتی و بدون نگرانی درباره‌ی سنگ‌ریزه‌ها روی شن‌ها بدوند.

مدل‌های کاربردی صندل برای کودکان

دمپایی‌ها و صندل‌های انگشتی جز ضروری‌ترین و کاربردی‌ترین کفش‌ها برای کودکان به شمار می‌روند. کاربرد اصلی صندل‌ها این است که در عین محافظت از پاها بیشترین راحتی را فراهم کنند. علاوه بر این کاربرد دیگر صندل‌ها این ست کردن انواع مختلف لباس‌ها به دلیل تنوع طرح‌ها جنس‌ها، مدل‌ها و رنگ‌های در دسترس‌شان است. در ادامه لیستی از بهترین انواع صندل‌هایی که در موقعیت‌های مختلف برای کودکان مورد نیاز است آورده شده‌اند.

۱. صندل اسلاید

صندل اسلاید

طراحی این مدل صندل به این صورت است که با وجود پوشش‌دهی کل پا، قسمت انگشتان پای آن باز است. این مدل مچ‌ها و انگشتان پا را پوشش داده و در مدل‌های متنوع بسیاری در دسترس است. برخی مدل‌های صندل اسلاید به صورت بدون بند طراحی شده‌اند و برخی دیگر به منظور محکم بودن و ایجاد پشتیبانی بیشتر دارای بند هستند.

به دلیل اینکه این صندل‌ها کفی تختی دارند، طراحی آن‌ها به صورت قابل توجهی به صندل‌های انگشتی نزدیک است و بسیار راحت هستند. تفاوت صندل‌های اسلاید با صندل‌های انگشتی در این موضوع است که این صندل‌ها بند Y شکل که یکی از مشخصه‌های رایج در صندل‌های انگشتی است را ندارند.

فرقی نمی‌کند که به دنبال صندل‌های رسمی یا غیررسمی برای کودک خود باشید، به هر حال صندل‌های اسلاید یک انتخاب عالی برای بسیاری از موقعیت‌ها به شمار می‌روند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که علاوه بر جذابیت و زیبایی، برای کودکان کاربردی هم باشند. این صندل‌ها به دلیل راحتی بسیار زیادی که ایجاد می‌کنند جزو محبوب‌ترین کفش‌های کودکان قرار گرفته‌اند.

۲. صندل لژدار

صندل‌های لژدار یکی از انواع کفش‌های پاشنه‌دار هستند که پاشنه‌ی آن‌ها از پشت به سمت جلوی صندل می‌رود. این صندل‌ها از جنس‌های مختلفی از جمله چرم و پلاستیک ساخته می‌شوند و در طرح‌های متنوع، شکل‌های مختلف لژ، اندازه‌ها و رنگ‌های متنوع در دسترس هستند.

کودکان دوست دارند برای رفتن به سفر، شرکت در مراسم عروسی و رویدادهای دیگر صندل‌های لژدار را با لباس‌های منتخب خود ست کنند. استفاده از صندل‌های لژدار همواره راحت‌ترین روش برای داشتن استایل کلاسیک است. در صورتی که کودک شما به تازگی راه رفتن با کفش پاشنه‌دار را آغاز کرده است، صندل لژدار یک انتخاب عالی برای او به شمار می‌رود؛ زیرا مقاومت کافی برای پوشیده شدن توسط کودک را دارد.

هنگامی که کودک صندل لژدار می‌پوشد دیگر نیازی به نگرانی درباره‌ی آن‌ها نیست؛ زیرا وزن آن‌ها به صورت یکنواخت روی قسمت‌های پایینی صندل تقسیم شده و امکان حفظ تعادل بهینه را فراهم می‌کند.

۳. صندل انگشتی

صندل انگشتی برای کودکان

به صورت کلی صندل‌های انگشتی یک بند V یا Y شکل دارند که مرکز انگشت بزرگ پای کودک را به انگشت دوم متصل می‌کند. همچنین این صندل‌ها کفی پلاستیکی‌ای دارند که پای کودک را محکم نگه می‌دارد. علاوه بر این اغلب به صورت باز بوده و کفی‌های نازکی دارند که بیشتر پا را پوشش می‌دهند.

با وجود اینکه بزرگسالان علاقه دارند که صندل‌های انگشتی را برای موقعیت‌های غیررسمی استفاده کنند، اما کودکان در موقعیت‌های بسیاری آن‌ها را می‌پوشند. صندل‌های انگشتی همه‌ی پا را نمی‌پوشانند و همین مساله آن‌ها را به یک انتخاب عالی برای کودکان تبدیل می‌کند؛ زیرا می‌توانند آزادانه حرکت کنند و هوا بهتر بین انگشتان پا جریان پیدا می‌کند.

هنگام خرید این مدل صندل به بند آن توجه کافی داشته باشید و مطمئن شوید که کودک با پوشیدن آن‌ها پشتیبانی و تعادل کافی داشته باشد.

۴. صندل گلادیاتور

در صندل‌های گلادیاتور مچ‌ها با بندهای بسیار زیادی که بالای آن قرار دارند نگه داشته می‌شوند. این صندل‌ها به اندازه‌ی کافی محکم هستند که مانع از لغزش پای کودک شوند. برخی از این بندها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که انعطاف داشته باشند و برخی دیگر این امکان را ندارند. بنابراین توصیه می‌شود که هنگام خریدصندل گلادیاتور آن‌هایی که قابل تنظیم هستند را انتخاب کنید تا از بهینه بودن اندازه‌ی متناسب آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

با وجود اینکه این صندل‌ها بسیار کاربردی هستند و می‌توان آن‌ها را برای موقعیت‌های بسیاری به کار برد، اما بسیاری از کودکان دوست ندارند به صورت منظم از این صندل‌ها استفاده کنند. صندل‌های گلادیاتور همچنین محافظت خوبی را هم ایجاد کرده و امکان دویدن راحت بدون جا به جا شدن پا در صندل را برای کودکان فراهم می‌کنند.

۵. صندل اسپرت

این صندل‌ها بادوام‌ترین انواع صندل در بازار هستند. بیشتر این صندل‌ها ضدآب بوده، کفی راحتی داشته و بندهای قابل تنظیمی دارند که امکان تنظیم مناسب‌ترین اندازه‌ی ممکن را فراهم می‌کنند. صندل‌های اسپرت برای پیاده‌روی، دویدن و رفتن به ساحل ایدئال هستند.

بعضی از کودکان صندل‌های جلو بسته را دوست دارند و در بسیاری از زمین‌های بازی هم باید صندل جلو بسته پوشیده شود بنابراین هنگام خرید صندل تابستانی برای کودکان این نکته را در نظر داشته باشید. همچنین مطمئن شوید که صندل انتخابی‌تان برای کودک ضدآب باشد.

منابع: Bisgaardshoes، VerbNow