تا به حال شده است در حالی که روبه‌روی آینه ایستاده‌اید و برای یک مهمانی مهم آماده می‌شوید، با خودتان فکر کنید کاش می‌توانستید یک گره کراوات بهتر بزنید یا حداقل کسی دور و برتان بود که می‌توانست این کار را برایتان انجام بدهد؟ شاید سختی این‌کار به‌خاطر رایج نبودن بستن کراوات در ایران باشد؛ اما دیجی‌استایل اینجاست تا برای بستن انواع گره کراوات به شما کمک کند! اگر یکی از آقایانی هستید که لازم دارند تا این کار ساده اما مهم را یاد بگیرند و چه خانمی که دوست دارد تا به همسرش در این زمینه کمک کند، اطلاعات این مقاله در مورد معرفی و بستن انواع کراوات مفید واقع می‌شود. اگر حوصله و وقت کافی برای خواندن دستور‌العمل‌های مختلف را ندارید و فقط می‌خواهید در سریع‌ترین زمان‌ ممکن یکی از انواع گره کراوات را روی یقه‌ی پیراهنتان داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید و برای شروع یک کراوات هم کنار دستتان بگذارید تا بتوانید با بستن کراوات روی زانو گره‌ها را تمرین کنید!

چقدر با انواع روش بستن گره کراوات آشنا هستید؟

انواع گره کراوات

شاید با خودتان فکر کنید نحوه‌ی بستن گره کراوات که کار ساده‌ای است؛ اما این فکر تنها یک حقه‌ی کوچک از طرف ذهن شماست. درحقیقت، همان‌قدر که کراوات بستن کار ساده‌ای است، به همان اندازه هم به دانستن راه‌ و روش درست برای زدن گره‌ها نیاز دارد؛ در غیر این صورت عملا کاری از پیش نمی‌برید!

نحوه‌ی بستن کراوات به‌صورت تصویری

یاد گرفتن طریقه بستن کراوات یکی از مشکلات بسیاری از مردان است. از آنجا که خیلی از مردان طرز بستن کراوات را به درستی آموزش ندیده‌اند، زمان زیادی را جلوی آینه می‌ایستند و با گره کراوات خود کلنجار می‌روند. به همین دلیل ما در مجله‌ی اینترنتی دیجی‌استایل تصمیم گرفتیم یک مطلب جامع برای آموزش بستن کراوات به صورت تصویری آماده کنیم. با ما همراه باشید تا نحوه بستن کراوات ساده، دو گره، سه گره و انواع گره کراوات دیگر را به طور کامل و ساده یاد بگیرید.

۱. گره کراوات ساده (Simple Knot)

گره کراوات ساده به گره شرقی هم معروف است. برای بستن کراوات با این روش کمترین مراحل ممکن را طی می‌کنید.

این مدل گره کراوات در کشورهای غربی چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، اما در چین بسیار پرطرفدار است. شاید دلیل علاقه‌ی چینی‌ها به گره کراوات ساده این باشد که به راحتی نمی‌توان آن را باز کرد.

گره کراوات ساده کمی نامتقارن و مناسب برای کراوات‌های باریک است. این نوع گره بسیار ساده بسته می‌شود و به درد مردان قد بلندی می‌خورد که می‌خواهند طول کراواتشان کمی بیشتر باشد. این روش که برای بستن کراوات داماد هم محبوب است، بیشتر برای آقایانی توصیه می‌شوند که به استایل اسپرت و کژوال علاقه دارند.

آموزش بستن کراوات ساده

آموزش بستن کراوات ساده

برای بستن کراوات با گره ساده طبق تصویر مراحل زیر را انجام دهید.

 1. ابتدا کراوات را به صورت پشت و رو روی گردن خود قرار دهید، به گونه‌ای که بخش پهن کراوات سمت راست و بخش باریک آن سمت چپ قرار بگیرد. نوک بخش باریک کراوات را کمی بالاتر از ناف خود قرار دهید. (این فاصله به قد شما و طول و اندازه گردن هم بستگی دارد.)
 2. بخش پهن را از زیر بخش باریک به سمت چپ ببرید.
 3. بخش پهن را از روی بخش باریک بچرخانید و به سمت راست ببرید.
 4. بخش پهن را از زیر حلقه گردن به سمت بالا ببرید.
 5. بخش پهن را از داخل حلقه‌ای که در کراوات ایجاد کرده‌اید، پایین بیاورید.
 6. بخش پهن کراوات را پایین بکشید تا گره سفت شود. گره کراوات را بالا ببرید و روی یقه مرتب کنید.

۲. گره کراوات کلوین (Kelvin Knot)

این مدل گره کراوات نام خود را از «لرد کلوین» (ویلیام تامسون) گرفته است. او یک فیزیکدان بریتانیایی و یکی از پیشگامان مهم علوم طبیعی در قرن نوزدهم بود که ایده‌هایش به نظریه‌ای در مورد ساختار اتمی کمک کرد.

در واقع مدل گره کراوات کلوین، نوع توسعه‌یافته‌ای از گره کراوات ساده است. درست مانند گره ساده، بستن این مدل گره کراوات هم با قرار دادن کراوات به صورت پشت و رو شروع می شود.

اندازه این گره کراوات تقریبا مشابه با گره Four-In-Hand است، با این تفاوت که گره کلوین کمی پرتر و زاویه‌دارتر به نظر می‌رسد.

آموزش بستن گره کراوات کلوین

گره کراوات کلوین

برای بستن کراوات با گره کلوین طبق تصویر مراحل زیر را انجام دهید.

 1. با قرار دادن کراوات به صورت پشت و رو دور گردن شروع کنید. طرف پهن کراوات باید سمت راست و طرف باریک آن باید کمی بالاتر از ناف در سمت چپ قرار بگیرد.
 2. بخش پهن را از زیر بخش باریک به سمت چپ ببرید.
 3. بخش پهن را از روی بخش باریک به سمت راست بچرخانید.
 4. بخش پهن را دوباره از زیر بخش باریک رد کرده و به سمت چپ ببرید.
 5. یک بار دیگر بخش پهن را از روی بخش باریک به سمت راست بچرخانید.
 6. بخش پهن را از زیر حلقه‌ی گردن به سمت بالا عبور دهید.
 7. بخش پهن را از داخل حلقه‌ای که جلوی کراوات ایجاد کرده‌اید، عبور دهید.
 8.  بخش پهن را بکشید تا گره محکم شود. بخش باریک را نگه دارد، گره را بالا ببرید و سپس آن را روی گردن خود مرتب کنید.

۳. گره کراوات پرنس آلبرت (Prince Albert Knot)

گره کراوت پرنس آلبرت نوع تغییر شکل یافته‌ای از گره کراوات ویکتوریا است، البته هیچ گونه شواهدی مبنی بر این که پرنس آلبرت، همسر ملکه ویکتوریا، از این گره استفاده می‌کرده است، وجود ندارد.­

این مدل گره کراوات کمی نامتقارن اما درشت است. به همین دلیل باید به خوبی سفت شود تا حالت صاف، کشیده و مرتبی داشته باشد.

آموزش بستن گره کراوات پرنس آلبرت

گره کراوات پرنس آلبرت

برای بستن کراوات با گره پرنس آلبرت طبق تصویر مراحل زیر را انجام دهید.

 1. بخش پهن را در سمت راست و بخش باریک کراوات را در سمت چپ خود قرار دهید، به گونه‌ای که نوک بخش باریک کراوات کمی بالاتر از ناف شما قرار داشته باشد.
 2. بخش پهن را از روی بخش باریک به سمت چپ ببرید.
 3. بخش پهن را از زیر بخش باریک به سمت راست حرکت دهید.
 4. بخش پهن را دوباره از روی بخش باریک به سمت چپ ببرید.
 5. بخش پهن را بار دیگر از زیر بخش باریک به سمت راست حرکت دهید.
 6. بخش پهن را از روی بخش باریک یک دور دیگر به سمت چپ ببرید.
 7. بخش پهن کراوات را از زیر حلقه‌ی دور گردن عبور دهید به سمت بالا بیاورید.
 8. بخش پهن را از زیر هر دو حلقه‌ای که در بخش جلوی کراوات درست کرده‌اید عبور دهید.
 9. بخش پهن کراوات را به سمت پایین بکشید تا گره به خوبی محکم شود. حلقه‌ی زیرین کراوات باید از زیر حلقه‌ی رویی کمی بیرون زده باشد و دیده شود.

۴. گره کراوات پرت (Pratt knot)

جری پرت، مردی که در اتاق بازرگانی آمریکا فعالیت می‌کرد، خالق گره کراوات پرت است. او برای سی سال به روش متفاوت خود، کراواتش را گره می‌زد تا این که یک مجری تلویزیونی متوجه این نکته شد و آن را رسانه‌ای کرد. پس از آن این گره به شکل شگفت‌انگیزی مورد استقبال قرار گرفت. گره کراوات پرت یک گره پرکاربرد و شیک با اندازه‌ی متوسط است.

آموزش بستن گره کراوات پرت

گره کراوات پرت

برای بستن کراوات با گره پرت طبق تصویر مراحل زیر را انجام دهید.

 1. کراوات را به صورت پشت رو دور گردن خود قرار دهید. طرف پهن کراوات باید در سمت راست و طرف باریک آن کمی بالاتر از ناف در سمت چپ بدن شما قرار بگیرد.
 2. بخش پهن کراوات را از زیر بخش باریک به سمت چپ عبور دهید.
 3. بخش پهن را به سمت وسط کراوات بالا ببرید.
 4. بخش پهن را از زیر حلقه‌ی گرن عبور دهید و به سمت چپ پایین بکشید.
 5. بخش پهن را از روی بخش باریک به سمت راست بپرخانید.
 6. بخش پهن را از زیر حلقه گردن به سمت بالا ببرید.
 7. بخش پهن را از حلقه‌ای که در جلوی کراوات ایجاد کرده‌اید، عبور دهید و به سمت پایین بکشید.
 8. برای محکم کردن گره، بخش پهن را به سمت پایین بکشید. بخش باریک را با دست نگه داشته و گره را به سمت گردن بالا ببرید و گره را مرتب کنید.

۵. گره کراوات دانش‌آموزی (Four-In-Hand Knot)

گره کراوات Four-In-Hand که به نام گره دانش‌آموزی هم از آن یاد می‌شود، نامش را از کلوپی در قرن ۱۹ میلادی گرفته که متعلق به مردان سطح بالای جامعه بوده است. گره Four-In-Hand به دلیل سادگی و مناسب بودن برای شرایط مختلف بسیار پرطرفدار است.

این مدل گره کراوات ظاهری بلند و باریک، مخروطی شکل و کمی نامتقارن دارد و استفاده از آن بسیار ساده است. پس اگر قرار است تنها یک مدل گره کراوات را یاد بگیرید، آن مدل باید Four-In-Hand یا همان گره دانش‌آموزی باشد.

آموزش بستن گره کراوات دانش‌آموزی

گره کراوات دانش آموزی

برای بستن کراوات با گره دانش‌آموزی طبق تصویر مراحل زیر را انجام دهید.

 1. طرف پهن کراوات را سمت راست و طرف باریک آن را سمت چپ قرار دهید، طوری که پایین بخش باریک کراوات نزدیک به ناف قرار گیرد.
 2. بخش پهن را از روی بخش باریک به سمت چپ ببرید.
 3. بخش پهن را از زیر سمت باریک به سمت راست بچرخانید.
 4. بخش پهن را روی بخش باریک قرار داده و این بار به سمت چپ بچرخانید.
 5. بخش پهن را از حلقه‌ی دور گردن بالا بیاورید.
 6. بخش پهن را از حلقه‌ای که جلوی کراوات درست کرده‌اید عبور دهید.
 7. برای سفت کردن گره کراوات بخش پهن آن را به سمت پایین بکشید. سپس بخش باریک را با دست نگه داشته و گره را به سمت یقه، بالا ببرید. کراوات را روی یقه مرتب کنید.

۶. کراوات سه گره (Windsor Knot)

در واقع «دوک ویندزور» هرگز خودش از کراوات سه گره استفاده نکرد؛ اما او اولین کسی بود که گره پهن و مثلثی را برای کراوات به کار برد. او نوعی گره کراوات را با تغییر مدل گره Four-in-Hand به وجود آورد که مورد استقبال قرار گرفت. بعدها افرادی که تلاش داشتند از سبک گره کراوات دوک ویندزور تقلید کنند، روش بستن کراوات سه گره را ابداع کردند.

این مدل گره یک گره‌ی مثلثی شکل و متقارن است که برای پیراهن‌هایی با یقه‌ی باز و پهن کاربرد دارد.

آموزش بستن کراوات سه گره

آموزش بستن کراوات سه گره

برای بستن کراوات به روش سه گره طبق تصویر مراحل زیر را انجام دهید.

 1. طرف پهن کراوات را سمت راست و طرف باریک آن را سمت چپ قرار دهید، طوری که پایین بخش باریک کراوات نزدیک به ناف قرار گیرد.
 2. بخش پهن را از روی بخش باریک به سمت چپ ببرید.
 3. بخش پهن را از زیر حلقه‌ی دور گردن بالا بیاورید.
 4. بخش پهن را به سمت چپ پایین بکشید.
 5. بخش پهن را از پشت بخش باریک به سمت راست ببرید.
 6. بخش پهن را از روی حلقه‌ی گردن بالا بیاورید.
 7. بخش پهن را از زیر حلقه‌ی گردن در سمت راست پایین بیاورید.
 8. بخش پهن از روی گره کراوات به سمت چپ ببرید.
 9. بخش پهن را از زیر حلقه‌ی گردن به سمت بالا عبور دهید.
 10. بخش پهن را از حلقه‌ای که در گره کراوات به وجود آورده‌اید، بگذرانید.
 11. برای سفت کردن گره، بخش پهن کراوات را به سمت پایین بکشید. سپس بخش باریک کراوات را با دست نگه داشته و گره را به سمت یقه‌‌ی پیراهن بالا ببرید. کراوات را روی یقه مرتب کنید.

۷. کراوات دو گره (Half-Windsor Knot)

روش بستن کراوات دو گره که با نام «ویندزور نیمه» (Half-Windsor) هم شناخته می‌شود، یکی از کارآمدترین مدل‌هاست. برخلاف چیزی که از نام این گره به نظر می‌رسد، اندازه‌ی آن تقریبا سه‌چهارم اندازه‌ی گره کراوات مدل Windsor است. این گره کراوات اندازه‌ای متوسط دارد و اگر به درستی به کار برود، پس از گره زدن، یک گودی عمیق در بخش جلوی کراوات به وجود می‌آورد.

اگر به دنبال یاد گرفتن طریقه بستن کراوات مجلسی هستید، بهتر است حتما این گره را یاد بگیرید. گره هف ویندزور یا نیمه ویندزور از گره ویندزور کوچک‌تر و ظریف‌تر است و به همین ‌دلیل می‌توان از آن در مراسم و ایونت‌های مختلف استفاده کرد. با این حال، اگر فکر می‌کنید بستن کراوات دو گره برای مراسم خاصی به اندازه‌ی کافی رسمی نیست و در عین حال گره ویندزور زیادی به‌نظرتان خشک می‌رسد، پیشنهاد می‌کنیم از گره کراوات Four-In-Hand استفاده کنید که در همین مطلب به آن پرداختیم.

طرز بستن کراوات دو گره

طرز بستن کراوات دو گره

برای بستن کراوات به روش دو گره طبق تصویر مراحل زیر را انجام دهید.

 1. بخش پهن کراوات را سمت راست قرار داده و بخش باریک را سمت چپ بگذارید. نوک کراوات در سمت باریک آن، باید نزدیک به ناف باشد.
 2. بخش پهن را از روی بخش باریک به سمت چپ ببرید.
 3. بخش پهن را از زیر بخش باریک رد کرده و به سمت راست ببرید.
 4. بخش پهن را به سمت مرکزحلقه‌ی کراوات بالا بیاورید.
 5. بخش پهن را از حلقه‌ی گردن رد کرده و به سمت چپ بکشید.
 6. بخش پهن را به سمت جلو چرخانده و از روی گره به سمت راست ببرید.
 7. بخش پهن را از زیر حلقه‌ی گردن به سمت بالا رد کنید.
 8. بخش پهن را از حلقه‌ای که در جلوی کراوات ایجاد کرده‌اید، عبور دهید.
 9. گره کراوات را با کشیدن بخش پهن به سمت پایین سفت کنید. بخش باریک کراوات را که در زیر قرار گرفته با دست نگه دارید و گره را به سمت یقه، بالا ببرید. کراوات را روی یقه‌ی پیراهن مرتب کنید.

۸. روش بستن کراوات ترینیتی

ترینیتی از انواع گره کراوات

این نحوه‌ی بستن کراوات برای آقایانی مناسب است که آن‌قدر جسارت دارند تا در یک جمع رسمی به چشم بیایند؛ زیرا ندیده‌ گرفتن چنین گره‌ای تقریبا غیرممکن است. با این حال، بستن کراوات ترینیتی کار چندان آسانی نیست و فقط هم برای مراسم خیلی رسمی می‌توانید از آن استفاده کنید. این نوع گره را باید روی پیراهن‌هایی با یقه پهن یا یقه بریده به‌کار ببرید. در ادامه طریقه‌ی بستن گره کراوات به روش ترینیتی را با هم مرور می‌کنیم:

 1. بخش باریک را از روی بخش پهن رد و از داخل بخش بالای حلقه به سمت بیرون هدایت کنید.
 2. بخش باریک را یک دور دیگر از داخل حلقه‌ی دور گردن رد کنید.
 3. بخش باریک را از داخل حلقه بیرون بیاورید و از زیر بخش پهن عبور بدهید.
 4. بخش باریک را به سمت مقابل وارد حلقه کنید.
 5. بخش باریک را به صورت افقی از جلوی گره از سمت راست به چپ ببرید. انگشتتان را در قسمت گره و زیر بخش باریک نگه دارید و کراوات را بکشید.
 6. بخش باریک را از داخل حلقه به سمت بیرون رد کنید و از زیر حلقه‌ای که ایجاد کرده‌اید عبور بدهید. انگشتتان را زیر بخش باریک و درست در قسمت بالایی گره بگذارید.
 7. بخش باریک کراوات را از پشت انتهای پهن آن رد کنید و از سمت راست به چپ بکشید.
 8. حال، انتهای باریک کراوات را از زیر بخش پهن به سمت بالا بکشید و از حلقه‌ی کوچکی که در مراحل قبلی با هم ساخته بودیم، رد کنید.
 9. بخش باریک را به‌طور کامل از زیر حلقه‌ای که قبلا روی گره ساخته بودید، عبور بدهید، به سمت راست بکشید و سپس پایین بیاورید.
 10. گره را مرتب کنید و قسمت‌های شل را صاف و سفت کنید. مطمئن شوید که هر سه چین گره ترینیتی از نظر اندازه و زاویه‌ی قرارگیری درست و یکسان باشند. آنچه از قسمت باریک کراوات باقی‌ مانده را پشت بخش پهن کراوات یا دور حلقه‌ی گردن پنهان کنید.

۹. آموزش بستن کراوات باریک

کراوات باریک

اول از همه، این را بدانید که کراوات‌ های باریک برای همه‌ی افراد مناسب نیستند و برای تیپ‌های بدنی لاغر ‌اندام مناسبند. این نوع کراوات را می‌توان در انواع مختلف و در ابعاد متفاوت پیدا کرد اما به‌طور معمول، به کراوات‌هایی که پهنای کمتر از سه اینچ (تقریبا ۷.۵ سانتی‌متر) داشته باشند، کراوات باریک یا اسکینی می‌گویند. این مدل بستن کراوات اسپرت، کار ساده‌ای است و فقط کمی دقت لازم دارد؛ اما چطور این‌کار را درست انجام بدهیم؟

روش بستن کراوات باریک

 1. کراوات را طوری دور گردن خود قرار بدهید که بخش پهن‌تر آن سمت راست و قسمت باریک، سمت چپ قرار بگیرد.
 2. بخش پهن را از روی قسمت باریک بگذرانید و از زیر آن رد کنید.
 3. بخش پهن را از زیر قسمت باریک به سمت راست بکشید.
 4. بخش پهن را دوباره از روی بخش باریک کراوات رد کنید.
 5. قسمت پهن کراوات را از زیر بخش باریک عبور بدهید و به سمت راست ببرید.
 6. قسمت پهن را روی بخش باریک به سمت چپ بکشید.
 7. حالا آن را از زیر حلقه‌ی گردن رد کنید و از زیر به سمت بیرون ببرید.
 8. قسمت پهن را کاملا از حلقه رد کنید تا گره ایجاد شود.
 9. قسمت پهن کراوات را به سمت پایین بکشید تا گره محکم شود؛ بعد از آن گره را مرتب کنید.

انواع کراوات را بشناسید

انواع کراوات

برای بستن کراوات حرفه ‌ای بهتر است تا با انواع مختلف این نوع اکسسوری جذاب و شیک هم آشنا باشید. آن‌ها ممکن است کوتاه و پهن یا بلند و باریک باشند که این خصوصیات باعث می‌شود تا برای ایونت‌های متفاوت مناسب باشند. با این وجود، کراوات‌های معمولی نسبت به باقی انواع آن بسیار رایج‌تر هستند و به استایل شما وجهه‌ی رسمی می‌بخشند.

علاوه بر ابعاد، کراوات‌ها از نظر رنگ، جنس، بافت و طرح هم تنوع زیادی دارند و از کراوات‌های ابریشمی تا پشمی و ساده تا پرنقش و نگار را می‌توان تهیه کرد و مورد استفاده قرار داد. همه‌چیز به سلیقه‌ی شما و ایونتی بستگی دارد که در آن از کراوات استفاده می‌کنید. این را هم بگوییم که چون بستن کراوات در ایران کار رایجی نیست، معمولا افراد تنها در مراسم خاص از این اکسسوری استفاده می‌کنند و به همین علت، شما تنها بعضی از انواع کراوات را (آن هم در مواقع خاص) می‌بینید.

انتخاب روش مناسب از میان انواع گره کراوات

همه‌ی انواع گره کراوات یکسان نیستند. شکل و اندازه‌ی گره‌ها بسیار متفاوت است. این که از چه گره‌ای باید استفاده کنید به مدل کراوات و پیراهن شما بستگی دارد. برای مثال یک کراوات پهن به گره کراوات کوچکتری نیاز دارد. از سوی دیگر هر کدام از انواع گره کراوات شخصیتی منحصربه‌فرد دارد که در استایل و تیپ شما بازتاب پیدا می‌کند.

انواع گره کراوات

بهترین روش برای انتخاب گره کراوات مناسب این است که جلوی آینه بایستید و چند مدل گره کراوات اصلی را امتحان کنید. کمی با کراوات‌ها سرگرم شوید و راز انواع گره کراوات و زیبایی آن‌ها را پیدا کنید. برای این که تفاوت انواع گره کراوات را لمس کنید، آن‌ها را روی یک کراوات یکسان امتحان کنید. از هر کدام از گره‌ها عکس بگیرید و سپس عکس‌ها را با هم مقایسه کنید.

انواع گره کراوات کلاسیک، معمولا ساختاری ساده دارند و در عین حال زیبا و شیک به نظر می‌رسند. به سادگی می‌توانید آن‌ها را یاد بگیرید و با استایل‌ها و تیپ‌های مختلف به کار ببرید. همچنین می‌توانید یک کراوات باریک و یک کراوات پهن را با یک روش یکسان گره بزنید و آن‌ها را با هم مقایسه کنید.

برای این که استایل مردانه‌ی زیبایی داشته باشید، لازم است علاوه بر دانستن شیوه‌های مختلف برای گره زدن و بستن کراوات، مجموعه‌ای از کراوات‌های شیک مردانه هم داشته باشید. فروشگاه اینترنتی دیجی‌استایل در کنار انواع مدل لباس مردانه، زیباترین اکسسوری‌ها از جمله کراوات و پاپیون را از جدیدترین مجموعه‌های مد و لباس در اختیار شما قرار می‌دهد که همیشه می‌توانید به آن مراجعه کنید.

خرید انواع کراوات و پاپیون از دیجی‌استایل

منابع: Ties, Realmenrealstyle