کوله پشتی مدرسه یکی از اقلام ضروری برای بازگشت به مدرسه است که با توجه به اینکه وظیفه حمل کتاب و دفتر و وسایل مورد نیاز فرزند شما را برعهده دارد، در زمان انتخاب آن باید استانداردهای ویژه‌ای توجه کنید. این روزها داستان انتخاب کیف مناسب برای مدرسه با گذشته متفاوت شده است؛ زمانی داشتن چند کتاب سبک و یک دفتر برای رفتن به مدرسه کافی بود، اما حالا با شروع سال تحصیلی اکثر دانش‌آموزان علاوه بر تعداد زیادی دفتر و کتاب، ممکن است لپ‌تاپ و وسایل سنگین دیگری را هم هر روز به دوش بکشند. پس لازم است در انتخاب کوله پشتی مناسب برای مدرسه دقت کافی داشته باشید تا از آسیب دیدن ستون فقرات و استخوان‌بندی بچه‌ها در سنین حساس رشد جلوگیری کنید. در این راهنما شما را با نکاتی که برای خرید کوله پشتی مدرسه فرزندان‌تان باید به آن‌ها توجه کنید و ویژگی‌های یک کوله پشتی مناسب آشنا می‌کنیم.

کوله پشتی مناسب برای مدرسه باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

خصوصیات کوله پشتی مدرسه

از مهمترین ویژگی‌های یک کوله‌ پشتی خوب برای مدرسه این است که ظرفیت و حجم مناسبی برای گذاشتن وسایل موردنیاز داشته باشد. با توجه به اینکه زمان بازگشت به مدرسه در فصل پاییز و زمستان است، باید در مقابل بارندگی مقاوم باشد. یک ویژگی مهم دیگر که باید به آن توجه داشته باشید کیفیت کوله پشتی مدرسه است. این مورد با توجه به استفاده مداوم و روزانه و بازیگوشی کودکان و اینکه بسیاری از آن‌ها ممکن است خیلی به مراقبت از کوله‌ی خود اهمیت دهند و آن را به هر سمتی پرتاپ کنند، بسیار مهم است. در ادامه شما را با این موارد به‌طور مفصل آشنا خواهیم کرد تا بهترین انتخاب را برای فرزندان‌تان داشته باشید.

۱. بررسی کیفیت کوله پشتی مدرسه

بررسی کیفیت کوله پشتی مدرسه

قطعا تهیه‌ی یک کوله پشتی مدرسه باکیفیت که بتواند در طول سال دوام بیاورد بسیار مهم است. برای خرید یک کوله‌ی باکیفیت عامل زمان هم تاثیرگذار است. مطمئنا بهترین زمان برای خرید یک کوله‌ی باکیفیت و دسترسی به بیشترین تنوع، درست قبل از بازگشایی مدارس است. البته باید توجه داشته باشید که این تنوع زیاد شما را گیج نکند و در عوض پرداخت مبلغ بالایی با یک کوله‌ی عادی به خانه برنگردید. پس باید قبل از اقدام به خرید کوله پشتی، فاکتورهای انتخاب خود را مشخص کنید. از خرید کوله‌ پشتی‌های ارزان و مد روز و زیبا اما بی کیفیت خودداری کنید. چون در صورت خراب شدن آن ممکن است دیگر نتوانید با گذشت از فصل مدرسه، به راحتی یک کوله پشتی با کیفیت پیدا کنید.

برای بررسی کیفیت کوله پشتی مدرسه، باید به کل آن، داخل و خارج نگاه کنید و به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • بررسی کنید که وزن کوله پشتی بسته به سن کودک شما بیش از ۱۰ تا ۲۰ درصد وزن بدن او نباشد. یک نکته خوب در حین خرید این است که چند کتاب، ظرف غذا و بطری آب همراه داشته باشید تا در کوله پشتی قرار دهید و تقسیم وزن وسایل در کوله پشتی را آزمایش کنید.
  • چک کنید که پارچه‌ی کوله در برابر نفوذ آب مقاوم باشد.
  • به محافظ زیپ توجه کنید. بهتر است زیپ کوله با یک کاور پارچه‌ای پوشانده شده باشد یا طراحی آن به صورتی باشد که یک لا‌یه‌ی محافظ روی بخش محفظه‌ی اصلی را بپوشاند تا در برابر نفوذ آب مقاوم باشد.
  • درزها و سلامت زیپ‌ها را چک کنید و تمام بخش‌ها را مورد بازبینی قرار دهید تا کوله دچار زدگی یا پارگی نباشد.

۲. انتخاب اندازه‌ی درست

عرض کوله پشتی مدرسه باید متناسب با عرض فرد باشد. به عنوان مثال، اندازه‌ی کوله‌ای که برای یک کودک دوره‌ی پیش دبستانی انتخاب می‌کنید مطمئنا با اندازه‌ی کوله پشتی یک کودک دوره‌ی دبستان یا دبیرستان باید فرق داشته باشد. همچنین به ارتفاع کوله پشتی نیز توجه کنید که باید از حدود ۵ سانتی‌متر پایین‌تر از شانه شروع شود و تا پایین کمر یا کمی بالاتر از آن امتداد بیابد.

۳. اهمیت محفظه‌های متعدد در انتخاب کوله پشتی مدرسه

اهمیت محفظه های متعدد برای کوله پشتی

کوله‌ پشتی‌هایی را انتخاب کنید که به شما در سازماندهی بهتر کمک می‌کنند. تقسیم‌کننده‌ها، جیب‌ها و محفظه‌های یک کوله‌ پشتی برای کمک به شما در سازماندهی بهتر و توزیع یکنواخت وزن طراحی شده‌اند. همچنین این محفظه‌ها به فرزندتان کمک می‌کنند که تقسیم‌بندی‌ مورد نظر خود را انجام دهند و سریع‌تر وسیله‌ی موردنیاز خود را پیدا کنند. نکته‌ی مهم در مورد نحوه‌ی استفاده از محفظه‌ها این است که وسایل سنگین‌تر را نزدیک‌تر به پشت قرار دهید، زیرا به مرکز ثقل و حفظ تعادل کمک می‌کند.

۴. کوله‌ای را انتخاب کنید که نوار شب‌رنگ دارد

این ویژگی در کوله پشتی مدرسه به بالا بردن ایمنی فرزندتان کمک می‌کند. کوله‌هایی که علامت یا نوار شب‌رنگ دارند، دید در شب را افزایش می‌دهند. به این ترتیب اگر فرزند شما صبح خیلی زود از خانه خارج شده و کنار خیابان منتظر سرویس مدرسه است یا در ساعات تاریک بعد از کلاس‌های فوق برنامه یا تقویتی برای آمدن به خانه در حال عبور از خیابان است، به راحتی توسط راننده‌ها دیده می‌شود و امنیت بیشتری خواهد داشت.

۵. علاقه و نظر فرزندتان را در نظر بگیرید

مشورت با کودک در انتخاب کوله پشتی

در حالی‌که تناسب درست و کیفیت بالا مهمترین فاکتورهایی هستند که در انتخاب کوله پشتی مدرسه به آن دقت کنید اما فراموش نکنید که باید به نظر و سلیقه فرزندتان هم توجه داشته باشید و بعد از در میان گذاشتن نکاتی که برای سلامتی او مهم است، بگذارید در تصمیم‌گیری برای انتخاب کوله‌ی موردعلاقه‌اش مشارکت داشته باشد. زیرا او کسی است که می‌خواهد هر روز از این کوله استفاده کند و مهم است که فرزندان حس خوبی به وسایل‌شان داشته باشند. زمانی‌که به نظر فرزندتان اهمیت دهید، مطمئنا اثر آن را خواهید دید. کودکان وقتی به وسیله‌ای علاقه داشته باشند، بسیار بهتر از آن مراقبت خواهند کرد.

۶. کوله پشتی مدرسه باید از ستون فقرات حمایت کند

نکات انتخاب کوله پشتی مناسب

بند‌های کوله‌پشتی پهن و پددار برای محافظت از شانه‌ها در برابر فشار بیش از حد و ایجاد راحتی بهتر طراحی شده‌اند. یک کوله پشتی خوب باید سنگینی کیف را بین هر دو کتف به طور مساوی تقسیم کند. وجود پد روی دسته‌های کوله پشتی می‌تواند فشاری که کیف به کتف‌ها و کمر دانش‌آموز وارد می‌کند را کاهش دهد.

بهتر است در بخش پشتی کوله که روی کمر قرار می‌گیرد هم پد به کار رفته باشد تا به شکل بهتری از ستون فقرات حمایت کند و در طولانی‌مدت از درد گرفتن و خستگی بیش از حد عضلات پشت دانش‌آموز جلوگیری کند. فراموش نکنید برای دانش‌آموزان دبیرستانی که معمولا وسایل بیشتری را باید هر روز به مدرسه ببرند، کوله‌ پشتی که دارای پشتی بالشتکی هستند، راحتی بیشتری را فراهم می‌کنند.

۷. هرگز از کیف دوشی کج و یک‌طرفه استفاده نکنید

همانطور که گفتیم کوله پشتی باید وزن را به صورت مساوی بین کتف‌ها تقسیم کند. این موضوع به‌ویژه زمانی که وسایل شما زیاد و سنگین است، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به این ترتیب کیف‌های دوشی کج یا یک‌طرفه باید کلا از بازی خارج شوند؛ حتی اگر فکر می‌کنید خیلی زیبا و جذاب هستند.
کیف‌های دوشی یک‌طرفه تمام وزن را روی یک شانه می‌اندازند، در حالی‌که کوله پشتی دو بند وزن را بین شانه‌ها تقسیم می‌کند. تقسیم شدن وزن بین دو کتف نه تنها فشار وارد شده به کمر و شانه‌ها را کمتر و از انحراف ستون فقرات در کودکان جلوگیری می‌کند، بلکه برای حفظ سلامت زانو و ساق پا هم بهتر است.

علاوه بر این، فراموش نکنید که کوله پشتی دو بند را هم نباید به‌صورت یک‌طرفه روی دوش انداخت، چرا که در این حالت تفاوتی با کوله‌ی یک‌طرفه ندارد و در طولانی‌مدت می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی از جمله انحراف ستون فقرات شود. پس به کودک خود این نکته را آموزش دهید که هر دو بند گوله پشتی را در طول یکنواخت قرار دهد و از هر دو بند استفاده کند تا وزن به‌طور مساوی بین شانه‌ها تقسیم شود.

۸. بندهای کوله پشتی باید قابل تنظیم باشد

کوله پشتی قابل تنظیم

مطمئن شوید کوله پشتی مدرسه‌ای که انتخاب می‌کنید بندهای قابل تنظیم داشته باشد. بند قابل تنظیم اجازه می‌دهد کوله را کاملا به کمر نزدیک کنید. همچنین وجود تسمه‌های قابل تنظیم برای این است که از تناسب و موقعیت مناسب کوله پشتی که باید کمی بالاتر از کمر قرار گیرد، مطمئن شوید. اگر بند کوله شل باشد و کوله از کمر فاصله بگیرد، وزن کیف بدن را به عقب می‌کشد و فشار بیشتری را به کمر وارد می‌کند.

۹. کوله‌ی سبک انتخاب کنید

وزن کوله پشتی مدرسه اهمیت زیادی دارد. طبق توصیه‌ی اکثر پزشکان متخصص ارتوپدی وزن کوله پشتی نباید بیش از ۱۰ درصد وزن دانش‌آموز باشد. کوله پشتی سنگین نه تنها باعث درد در ناحیه‌ی گردن و کمر می‌شود، بلکه خود به تنهایی می‌تواند با به هم زدن تعادل ستون فقرات از عوامل ایجاد انحراف در ستون فقرات و مهره‌ها باشد. بنابراین، بهتر است از ابتدا یک کوله پشتی سبک‌تر انتخاب کنید تا بتوانید میزان بیشتری وسایل در آن جای دهید.

ویژگی‌های کوله پشتی مدرسه دخترانه

کوله پشتی مدرسه دخترانه

با توجه به روحیه‌ی دختران و علاقه‌ی آن‌ها به استفاده از جزئیات به‌خصوص در سنین بالاتر، کوله‌هایی که جیب‌های متعددی برای جا دادن وسایل ریز و درشت دارند، بیشتر توجه دختران را به خود جلب می‌کنند.

اغلب دختران به دنبال کیف‌هایی هستند که جیب‌های کوچکی برای مداد، تلفن همراه، کلید و اقلامی از این دست دارند و همچنین فضای زیادی برای کتاب‌ها و دفترهای مدرسه داشته باشند. اما اگر دختر شما سن کمی دارد، کوله‌هایی که تصاویری از شخصیت‌های محبوب انیمشنی دارند، موردعلاقه‌ی اکثر دختران از سنین ۶ تا ۱۲ سالگی است. پس با توجه به اینکه دخترها به زیبا بودن کیف‌شان خیلی اهمیت می‌دهند، با توجه به اینکه همیشه وسایل زیادی همراه خودشان دارند، کاربردی بودن کوله پشتی دخترانه هم یک فاکتور مهم است که باید به آن توجه کنید.

ویژگی‌های کوله پشتی مدرسه پسرانه

در انتخاب کوله پشتی پسرانه، سن فرزند و روحیات او فاکتورهای تعیین کننده هستند. مانند دختران، پسران هم در سنین پایین خیلی به شخصیت‌های محبوب انیمیشن‌ها و ابرقهرمان‌ها علاقه‌مند هستند و زمان انتخاب کوله‌ی مدرسه بیشتر به سمت گزینه‌هایی می‌روند که رد و تصویری از این قهرمان‌ها را می‌توانید در آن‌ها مشاهد کنید.

موضوع دیگری که باید بسیار به آن توجه کنید، جنس و کیفیت کوله است. چرا؟ چون حس بازیگوشی و سر به هوایی در پسرها کمی بیشتر از دختران است و خیلی وقت‌ها دیدیم که آن‌ها کیف خود را به گوشه‌ای پرت می‌کنند و مشغول بازی می‌شوند. پس اگر می‌خواهید کوله‌ی فرزند شما عمر طولانی‌تری داشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم در انتخاب کوله پشتی پسرانه به سراغ نمونه‌های مقاوم‌تر بروید.

پیشنهادهایی برای خرید کوله پشتی

پیشنهاد برای خرید کوله پشتی

اگر حس می‌کنید پیدا کردن همه‌ی این ویژگی‌ها در یک کیف کمی دشوار است، ما برای شما پیشنهادهایی داریم که کار شما را راحت‌تر می‌کنند. می‌توانید برای شروع سال تحصیلی جدید کیف و کوله پشتی خود را از بین یکی از این برندهای شناخته‌شده و خوشنام انتخاب کنید.

  • تیمبرلند: اگر در کنار راحتی دنبال یک مدل خاص هستید، تیمبرلند (Timberland) با مدل‌های مینیمالیستی می‌تواند نظر شما را جلب کند.
  • ونس: اگر سبک بودن برای شما یک ملاک مهم است یا می‌خواهید کیف و کفش ست روزمره داشته باشید، سراغ برند ونس (Vans) بروید.
  • تامز: برای کسانی که به دنبال یک استایل خاص با مدل‌های متفاوت و جالب هستند، تامز(Toms) از آن برندهایی است که با هیچ چیز نمی‌توان عوضش کرد.
  • آدیداس: یک تیپ روزمره با کمی حال و هوای اسپرت همان چیزی است که مدل‌های آدیداس (Adidas) به شما می‌دهد.
  • باتا: برای روزهای پر از وسیله، هیچ کیفی نمی‌تواند جایگزین کوله پشتی‌های ساده اما کاربردی باتا (Bata) باشد.
  • ریباک: اگر می‌خواهید هیچ فشاری روی کمر خود احساس نکنید، به یکی از آن مدل‌های ریباک (Reebok) نیاز دارید که به جز پشتی و بند پددار، یک بند اضافه برای بسته شدن در بخش زیر سینه داشته باشد.
این مطلب در ۷ شهریور ۱۴۰۱ توسط «نیوشا پابوس» به‌روز رسانی شده است.

منبع: Ultimate