نظراتی که درباره‌ی کت و شلوار چهار دکمه وجود دارد به دو دسته تقسیم می‌شود؛ برخی بر این باور هستند که این مدل کت و شلوار دمده شده است اما برخی دیگر آن را یک استایل کلاسیک مناسب می‌دانند. در این مطلب قصد داریم به بررسی کت و شلوارهای چهار دکمه و نحوه‌ی ایجاد استایل جذاب با آن‌ها بپردازیم.

با وجود اینکه کت‌ و شلوارهای دو دکمه بسیار کاربردی و محبوب هستند، اما تمایل به سمت کت و شلوارهای چهار دکمه هم وجود دارد. بنابراین در صورتی که دوست داشته باشید کت و شلوار چهار دکمه را به کمد لباس خود اضافه کنید این سوال برایتان پیش می‌آید که چگونه باید آن را بپوشید؟

کت و شلوار چهار دکمه چیست؟

چگونه باید کت و شلوار چهار دکمه را انتخاب کنیم؟ نخستین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید تعداد دکمه‌های کت است. در حالی که کت دو دکمه فقط یک ستون دکمه دارد اما ساختار کت دو دکمه به گونه‌ای است که دو ردیف دکمه در آن وجود دارد. علاوه بر این این کت‌ها کمی پهن‌تر هم هستند و همپوشانی لبه‌های جلوی آن‌ها باعث سنگین‌تر شدن لباس می‌شود.

امروزه طراحی این کت‌ها کمی باریک‌تر شده است. طراح‌ها با در نظر گرفتن مدل جدید تناسبی ایجاد کرده‌اند که بیشتر از مدل‌های قبلی با اندام آقایان تناسب داشته باشد. اغلب یقه‌ی این کت‌ها دارای لبه‌های تیز به سمت شانه است و شش دکمه دارند. استایل‌های مدرن‌تر بسیار طریف‌تر از مدل‌های قدیمی‌تر هستند.

تناسب کت و شلوار چهار دکمه باید چگونه باشد؟

طراحی کت و شلوار و نحوه‌ی دوخت آن جزئیات بسیار زیادی را درباره‌ی فرد نشان می‌دهد. مدل استایل‌های امروزی باریک‌تر از مدل‌های پهن‌تر قدیمی است. در صورتی که به دنبال کت و شلوار چهار دکمه با طراحی مدرن هستید کتی که متناسب با اندامتان باشد را انتخاب کنید.

نباید انتظار داشت که تناسب کت‌ و شلوار چهار دکمه مانند کت و شلوار دو دکمه باشد. کتی که برش آن اندامی باشد بسیار زیبا به نظر می‌رسد اما نباید تنگ باشد.

چه زمانی کت و شلوار چهار دکمه بپوشیم؟

موقعیت مناسب پوشیدن کت و شلوار چهار دکمه

۱. موقعیت‌های اسمارت کژوال

نکته‌ی بسیار مهم در رابطه با کت و شلوارهای چهار دکمه این است که بسیار کاربردی هستند. ممکن است فکر کنید استایل ایجاد شده با این کت و شلوار بسیار رسمی بوده و برای موقعیت‌های اسمارت کژوال مناسب نیست. اما در حقیقت ترکیبی از ظاهر سنتی با استایل غیر رسمی ایجاد می‌کند.

امکان استفاده از کت چهار دکمه برای ایجاد استایل غیررسمی به هر روشی که دوست داشته باشید وجود دارد. این کت را با شلوار کتان یا شلوار جین ترکیب کرده و استایل جذابی ایجاد کنید. رنگ‌های روشن انتخاب‌های بسیار مناسبی برای تابستان هستند. گزینه‌ی دیگر ترکیب کت و شلوار با شلوار سفید و پیراهن رنگ روشن است. البته پیراهن زیر کت تناژ رنگی را تنظیم می‌کند. برای داشتن استایل غیررسمی ساده از کراوات، تیشرت یا پیراهن کتان به همراه این کت استفاده کنید.

۲. استایل نیمه رسمی

استایل نیمه رسمی، کمی غیر رسمی‌تر از استایل رسمی است و برای بسیاری از آقایان باعث ایجاد سردرگمی می‌شود. خوشبختانه استایل نیمه رسمی امکان استفاده از سلایق شخصی را فراهم می‌کند و دقیقا استایلی است که کت و شلوار چهار دکمه می‌تواند به وجود بیاورد. در صورتی که به دنبال ایجاد استایل نیمه رسمی با کت و شلوار چهار دکمه هستید رنگ‌هایی مانند کرم، طوسی و سرمه‌ای را انتخاب کنید. کت و شلوارهای طرح‌دار بسیار جذاب هستند اما برای موقعیت‌های نیمه رسمی در جایگاه بالایی قرار نمی‌گیرند.

۳. استایل اداری غیررسمی

این استایل تعریف دقیقی ندارد اما می‌توانید در محل کار از آن استفاده کنید. در صورتی که بخواهید کت و شلوار چهار دکمه برای محل کار بپوشید می‌توانید تا حدودی استایل خود را از حالت رسمی بودن خارج کنید به این صورت که همراه آن از کراوات استفاده نکرده و یک پیراهن غیررسمی زیر کت خود بپوشید.

۴. استایل رسمی

استایل رسمی

تاکنون درباره‌ی استایل‌های غیررسمی و نیمه رسمی‌ای که می‌توان با کت چهار دکمه ایجاد کرد صحبت کردیم اما به خاطر داشته باشید این لباس در اصل مخصوص استایل رسمی است. یک پیراهن دارای سرآستین فرانسوی و کراواتی به رنگ تیره را برای تکمیل این استایل انتخاب کنید. به این نکته توجه داشته باشید که بخش زیادی از کراوات زیر کت پنهان می‌شود بنابراین پیراهنی که یقه‌ی پهن‌تری داشته باشد توجه بیشتری را به قسمت قابل دیدن کراوات جذب می‌کند. مانند کت دو دکمه، در این مدل کت و شلوار هم رنگ‌های تیره‌تر رسمیت بیشتری را نشان می‌دهند.

چگونه کت و شلوار چهار دکمه بپوشیم؟

درباره‌ی کت و شلوارهای دو دکمه می‌دانیم که باید دکمه‌ی پایینی را باز بگذاریم. برای کت و شلوار چهار دکمه هم روند به همین صورت است و باید دکمه‌ی داخلی پایینی باز گذاشته شود. توصیه می‌شود کت و شلوار چهار دکمه را از میان رنگ‌های روشن، طرح‌های درشت و پارچه‌های مختلف انتخاب کنید. توجه داشته باشید که نباید بیش از اندازه از اکسسوری به همراه این استایل استفاده کنید. به عنوان یک قانون کلی هر چقدر کت ساختارمندتر باشد ظاهر رسمی‌تری دارد. در صورتی که به دنبال کت و شلوار مناسب برای محل کار یا رویدادهای رسمی هستید کت‌های ساختارمند به رنگ تیره انتخاب‌های مناسبی به شمار می‌روند.

از آنجایی که استایل این کت کمی پهن است می‌تواند بدن آقایان را عریض‌تر نشان دهد. شانه‌های پهن‌تر و مدل یقه‌های دارای لبه‌ی تیزی که به سمت شانه هستند می‌توانند اندام آقایان را عریض‌تر نشان دهند بنابراین یک انتخاب عالی برای افراد لاغر اندام به شمار می‌روند. به همین دلیل در صورتی که اندام درشت و توپری دارید بهتر است کت دو دکمه را انتخاب کنید.

نکات مهم در پوشیدن کت و شلوار چهار دکمه

قوانین پوشیدن کت چهار دکمه

۱. یقه‌ی پیک را انتخاب کنید

هدف کت چهار دکمه برجسته کردن شانه‌ها است به همین منظور یقه‌ی پهن پیک مناسب‌تر از هر مدل دیگری است.

۲. کت را محکم ببندید

فرقی نمی‌کند که کت چند دکمه داشته باشد دکمه‌هایی که باید مورد استفاده قرار بگیرند همیشه یا دست کم هنگام ایستادن سرپا باید بسته باشند. از همان لحظه‌ای که کت چهار دکمه را باز می‌کنید ظاهر آن به هم می‌خورد.

۳. هیچگاه دکمه‌ی پایین را نبندید

بستن دکمه‌ی پایین کت و شلوار چهار دکمه

تنها دو دکمه در کت این مدل باید به کار گرفته شوند که یکی از آن‌ها دکمه‌ی بیرونی و دیگری دکمه‌ی درونی است. در صورتی که دکمه‌های بیشتری را ببندید ظاهر کت و شلوار جلوه‌ی بدی پیدا می‌کند.

۴. شلوار خود را تغییر دهید

در صورتی که کت و شلوارتان با هم ست نیستند یا قصد دارید کت را با شلوار دیگری بپوشید باید امکان جایگزین کردن آن‌ها وجود داشته باشد. با وجود اینکه شلوارهای جلو تخت (flat-front) محبوبیت بسیاری دارند اما استفاده از شلوارهای چین‌دار و شلوارهای پاکتی باعث زیباتر شدن استایل می‌شود.

۵. از پوشت استفاده کنید

استفاده از پوشت به همراه کت چهار دکمه یکی از الزامات است که به داشتن استایل زیبا بدون کراوات کمک کرده و ظاهر بهتری به کت می‌دهد.

۶. مدل دلخواه و متناسب خود را بدوزید

دوختن کت و شلوار

کت و شلوار چهار دکمه به روش خاصی ست می‌شود. به این صورت که باید در قسمت ران‌ها و پهنای شانه راحت باشد. حتی اگر تاکنون برای دوخت هیچ لباسی به خیاط مراجعه نکرده‌اید، اکنون زمان انجام این کار رسیده است. در صورتی که کت و شلوار در قسمت میان تنه گشاد و نامرتب باشد ظاهر زیبای آن از بین می‌رود.

۷. همیشه مدل ۶ دکمه را انتخاب کنید

مدل ۶×۲ کت و شلوار چهار دکمه هیچگاه دمده نمی‌شود. این مدل شش دکمه دارد که دو عدد آن‌ها استفاده می‌شوند. همچنین مدل دیگری به نام ۴×۲ هم دارد که به صورت انحصاری در قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

کت مدل شش دکمه

۸. استایل را ساده نگه دارید

کت چهار دکمه به تنهایی استایل شیکی را ایجاد می‌کند و نیازی به اضافه کردن چیزهای دیگر یا الگوهای غیرمعمول به آن وجود ندارد. در صورتی که می‌خواهید از مدل طرح‌دار استفاده کنید طرح دارای خط‌های باریک یا چهارخانه را انتخاب کنید. قانون کلی برای اغلب افراد به این صورت است که مدل‌های تک رنگی که به رنگ تیره و جذاب هستند بهترین گزینه به شمار می‌روند. برای اضافه کردن رنگ یا طرح بیشتر می‌توانید در استایل خود از اکسسوری استفاده کنید.

۹. از سرآستین فرانسوی استفاده کنید

استفاده از دکمه سردست روی سرآستین فرانسوی در ترکیب با کت و شلوار چهار دکمه باعث بهبود کلی استایل می‌شود.

سرآستین فرانسوی

در پایان

در این مطلب با کت و شلوار چهار دکمه، تفاوت آن با کت و شلوار دو دکمه و قوانین مربوط به ست کردن آن در استایل آشنا شدیم. این مدل کت و شلوار بیشتر مناسب موقعیت‌های رسمی است اما در شرایط غیر رسمی هم می‌تواند استفاده شود. در واقع کت و شلوار چهار دکمه در هر موقعیتی که کت دو دکمه می‌تواند استفاده شود کاربرد دارد. آیا شما هم طرفدار این مدل کت و شلوار هستید؟

منابع: TheCoolist, The Trend Spotter